Home Bez kategorii Sport lekarstwem na stres

Sport lekarstwem na stres

Statystyki pokazują, że jednym z najbardziej stresogennych czynników naszego życia jest praca. Napięcie jest w dużej mierze uzależnione od wykonywanego zawodu i wzrasta proporcjonalnie do poziomu powierzonej odpowiedzialności.

 

Sport to jedna z najtańszych i najskuteczniejszych metod walki ze stresem. Pracodawcy już dawno dostrzegli jego zbawienny wpływ na kondycję swoich podwładnych. Krótki trening w miejscu pracy pozwala nie tylko na rozładowanie napięcia, ale również na zadbanie o kondycję fizyczną. Niestety, w przypadku wielu instytucji nie jest możliwe zapewnienie pracownikom godzinnej przerwy przeznaczonej na tego typu aktywność. Rozwiązaniem problemu może być stworzenie np. firmowej drużyny. Dodatkowy element rywalizacji i pracy grupowej wpłynie pozytywnie na relacje międzyludzkie panujące w przedsiębiorstwie, a treningi odbywające się poza miejscem pracy nie będą kolidować z obowiązkami zawodowymi.

 

Jaki sport jest najlepszy?

Dobór dyscypliny sportowej powinien być dopasowany do zawodu jaki wykonujemy, a także do tego, w jakim stopniu sami potrafimy radzić sobie ze stanami napięcia. Osoby pracujące pod dużą presją do rozładowania stresu potrzebują większej dawki wysiłku, dlatego najczęściej wybieranym przez nie sportem jest ten, który wymaga dobrej kondycji oraz zapewnia wzrost adrenaliny. Prawnicy, lekarze czy księgowi wybierają zajęcia mniej ekstremalne. W ostatnim czasie popularnością wśród przedstawicieli wszystkich zawodów cieszy się CrossFit czyli ćwiczenia łączące trening siłowy z kondycyjnym.



 

Czas a sport

Decydując się na uprawianie sportu, musimy pamiętać, że najważniejszą rzeczą w każdej dyscyplinie jest regularność. Tylko ona zapewni nam możliwość osiągnięcia wewnętrznego spokoju i równowagi fizycznej. A znalezienie towarzysza do wspólnych treningów może ułatwić nam rozpoczęcie przygody z aktywnością fizyczną. Wzajemna motywacja daje niesamowity napęd do systematycznych treningów.

 

Okiem pracodawcy

Podczas rozmów kwalifikacyjnych rekruterzy coraz częściej zwracają uwagę na wpisane w CV zainteresowania, a zwłaszcza na aktywności fizyczne. Co może być tego przyczyną? Zauważono, że osoby czynnie uprawiające sport są wytrwałe oraz bardziej konsekwentne. Nie bez znaczenia jest również to, że ćwiczenia pozwalają rozładować napięcie a, jak powszechnie wiadomo, zrelaksowany pracownik jest skoncentrowany i rośnie jego efektywność. Realia współczesnego świata sprawiły, że sport ma wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również sferę zawodową – dlatego wybierzmy najbardziej odpowiednią dla nas dyscyplinę i ruszajmy po zdrowie – to się opłaca.

Autor: Marcin Skarżyński, Broker HR

kyo