Home Biznes Rewitalizacja stadionu i tradycji w Świętochłowicach dzięki PPP

Rewitalizacja stadionu i tradycji w Świętochłowicach dzięki PPP

Obszar sportu i rekreacji pozostaje najpopularniejszym sektorem, w którym próbuje się wykorzystywać formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. W tej formule powstanie boisko w Piasecznie, zbudowana została hala sportowa w Karczmiskach, wyłoniono operatorów kilku obiektów sportowych. Sport i rekreacja jest też tym sektorem, w którym podmioty publiczne widzą przyszłość PPP. Powstaje coraz więcej ambitnych projektów. Jednym z nich jest rewitalizacja stadionu żużla w Świętochłowicach.

Samorząd położonych na Górnym Śląsku Świętochłowic, po konsultacji z mieszkańcami, zamierza wskrzesić tradycje żużlowe, sięgające połowy minionego wieku – celowi temu ma służyć zrewitalizowany stadion. OSiR „Skałka”, którego częścią jest stadion, został wybudowany na przełomie lat 60. i 70. przez Towarzystwo Upiększania Miasta. Mieszkańcy czują się związani ze stadionem, gdyż, sporo prac podczas budowy wykonano w ramach tzw. czynów społecznych. Jednak czas pozostawił swój ślad na jednym z symboli miasta, a w kasie samorządowej brakuje środków na modernizację obiektu. Szanse na realizację projektu są upatrywane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, zwłaszcza że strona publiczna przewiduje wkład własny w wysokości 50 mln złotych. Samorząd podchodzi do projektu z niezwykłym entuzjazmem. Jako główne atuty projektu są wymieniane lokalizacja i tradycje sportowe. Z założenia stadion ma być wielofunkcyjny i umożliwiać organizowanie nie tylko zawodów żużlowych, ale również rozgrywek lekkoatletycznych oraz imprez miejskich. Planowana pojemność stadionu ma wynosić 10-12 tys. widzów.



Nieraz jednak się zdarza, że ambicje podmiotów publicznych mijają się z możliwościami oraz oczekiwaniami partnerów prywatnych. Formuła PPP okazała się nieskuteczna przy ambitnych projektach w Szczecinie i w Łodzi. Jeszcze więcej takich przykładów można znaleźć przenosząc się do innych sektorów gospodarki. Również z statystyk wynika, że w przypadku takich projektów jest wskazany umiarkowany optymizm, bowiem tylko co 10 postępowanie w tym obszarze kończy się podpisaniem umowy PPP. Czy tak ambitne plany przedstawicieli samorządu w Świętochłowicach mają szanse na realizację?

Na tak wczesnym etapie projektu trudno wyrokować o jego powodzeniu. Atuty, które wskazują władze miasta z punktu widzenia zakładanego modelu realizacji projektu, nie mają tak istotnego znaczenia. Model ten przewiduje bowiem wynagradzanie partnera prywatnego głównie w formie opłaty za dostępność – i to jest jego mocna strona – mówi Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz. Jeżeli gmina będzie w stanie realnie policzyć koszty tej dostępności  w odniesieniu do prognozowanego okresu trwania umowy o PPP, wówczas jest duża szansa na realizację przedsięwzięcia. Nie pokładałbym natomiast zbyt wielkich nadziei w komercyjnym wykorzystaniu infrastruktury. Partnerzy prywatni, a w szczególności banki, na razie nie są chętne tego typu projektom. – dodaje.

Zgodnie z założeniami projektu partner prywatny powinien zostać wybrany w 2015 roku, a podpisanie umowy wraz z początkiem prac ma nastąpić w roku 2016. Otwarcie stadionu jest planowane na 2018 rok.

tagi: