Home Biznes Współczesne kobiety nie boją się wyzwań w zawodach technicznych

Współczesne kobiety nie boją się wyzwań w zawodach technicznych

Współczesne kobiety nie boją się wyzwań w zawodach technicznych

Rok wystarczył Justynie Grabiec, aby zdobyć techniczną wiedzę, potrzebną do rozeznania problemów, zgłaszanych do serwisu maszyn TBI Technology. – Codziennie musimy sprostać jakimś wyzwaniom, ciągle pojawiają się nowe sytuacje, z którymi sobie radzimy, aby zadowolić naszych klientów – tłumaczy zajmująca się zakupami w serwisie pani Justyna.

Zwykle trzeba kilku miesięcy, aby stać się wyspecjalizowanym pracownikiem firmy, a przy tym realizować własne zawodowe ambicje, które przekładają się na wymierne korzyści dla zakładu pracy. TBI Technology swoich fachowców traktuje zupełnie inaczej niż w korporacjach. Indywidualne podejście do każdego z nich łączy się z odpowiednimi warunkami pracy oraz możliwościami własnego rozwoju.

Pani Justyna wie, że musi dołożyć starań, aby wszystko działało sprawnie. – Mam możliwość pogłębienia wiedzy technicznej oraz zapoznania się z budową maszyn, a gdy czegoś nie wiem, podpowiadają mi koledzy. Dziś, jeśli ktoś przyjdzie do mnie z problemem, potrafię odpowiedzieć na wiele pytań – dodaje. W TBI Technology jest jedną z kilku kobiet, które pomimo, że wcześniej nie posiadały technicznego przygotowania, świetnie odnajdują się w branży maszynowej.

W Grupie działają zespołowo – każdy może liczyć na drugiego

TBI Technology stawia na ludzi, którzy z jednej strony sami chcieliby dużo osiągnąć, a z drugiej doceniają wartości oferowane im przez pracodawcę. Aktualnie firma zatrudnia ok. 70 pracowników, w tym wiele pań, a kilka z nich bezpośrednio na produkcji.

Do kobiecego grona w TBI Technology dołączyła Iwona Klimek, specjalistka ds. personalnych. Przekonana jest, że firma stwarza dobre warunki pracy, starając się dostosować je do oczekiwań pracowników, również tych nowo zatrudnionych. – Nie traktuje się tu ludzi przedmiotowo. Kiedy zgłasza się kandydat, który nie pasuje do profilu zatrudnienia, firma nie rezygnuje z niego. Wręcz przeciwnie stara się ocenić i wykorzystać, jak najlepiej jego kwalifikacje w innej działalności, proponując mu na przykład pracę dostosowaną do jego wiedzy i umiejętności – mówi specjalistka ds. personalnych. 

Kwalifikacje pracowników podnoszone są poprzez szkolenia, które odbywają się zwykle wewnątrz TBI Technology. Zatrudniona w serwisie firmy Justyna Grabiec przyznaje, że to pozytywny aspekt pracy w TBI Technology. – Jeśli jest potrzeba szkolenia serwisanta z jakiegoś sytemu operacyjnego, wówczas takie szkolenia są organizowane na bieżąco – tłumaczy.

Potwierdza to Iwona Klimek. – Przygotowani jesteśmy, aby przeszkolić pracownika, otaczamy go opieką, rozmawiamy i doradzamy, aby wesprzeć go na starcie, aby pomoc mu wdrożyć się w nowe obowiązki – przyznaje. Panele szkoleniowe, mogą prowadzić m.in. osoby posiadające unikalną wiedzę w firmie, gotowe podzielić się przydatnymi informacjami z pozostałymi pracownikami. Dla rozwiązania bardziej specjalistycznych problemów osoby wysyłane są do firm szkoleniowych lub zapraszani są wyspecjalizowani szkoleniowcy.TBI Technology stawia też na edukację, np. dofinansowując swoim pracownikom studia. Dziś z takiej pomocy korzysta kilka osób. Ponadto współpracuje z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Dla najlepszych uczniów jednej z klas tej szkoły, firma funduje stypendia naukowe, a w wakacje prowadzi praktyki, pozwalające uzyskać młodym ludziom doświadczenie zawodowe. – W ten sposób staramy się zachęcić uczniów „Mechanika”, by po ukończeniu szkoły podjęli u nas pracę. Stwarzamy warunki, które przekonają ich, że jesteśmy dobrym pracodawcą i że warto u nas się zatrudnić – wyjaśnia specjalistka ds. personalnych.

 

Porządna, poukładana i dbająca o swój team 

W porównaniu do innych podobnych firm na rynku, w TBI można dobrze zarobić. Ponadto pracownikom biurowym oferuje się elastyczny czas pracy, zarówno tym, którzy mają potrzebę przyjeżdżania wcześniej, czy też później, jak i tym którzy zmuszeni są wykonywać swe obowiązki poza firmą. – Wiele jest takich stanowisk, na których pracownik sam kreuje własną pracę – zapewnia Iwona Klimek.

Na ekonomiczne efekty wpływ mają panujące w firmie relacje. Budują je wyjazdy integracyjne, podczas których można lepiej się poznać i zaprzyjaźnić. Każdego roku organizowane są też spotkania wigilijne. Zatrudnionym w TBI Technology proponowane jest ubezpieczenie grupowe. A dla zregenerowania sił, podczas przerw śniadaniowych, oferowane są pracownikom pożywne posiłki za „grosze”.

Przed kilku tygodniami, Iwona Klimek sama stanęła przed wyborem nowego miejsca pracy. Już podczas pierwszej wizyty w TBI Technology, siedziba firmy zrobiła na niej pozytywne wrażenie. – Nowoczesny budynek, ładne biura, czyste hale z nowoczesnymi maszynami, świetnie utrzymanymi i stale dokupowanymi pod potrzeby bieżącej produkcji, przemawiały za tym, że to porządna, poukładana i dbająca o warunki pracy firma – pomyślała.

Zanim podjęła ostateczną decyzję, Iwona Klimek uczestniczyła w kilku rozmowach kwalifikacyjnych. Mogła więc wybierać z ofert wielu zabiegających o nią przedsiębiorstw. – Zdecydowałam się na TBI Technology, ponieważ firma oferuje mi wiele możliwości rozwoju oraz interesujące warunki pracy. Mam tutaj wpływ na kreowanie swojego stanowiska, mogę dostosować godziny pracy do swoich potrzeb, a jeśli zajdzie konieczność, pracować w domu. Czekają na mnie nowe wyzwania, a ja lubię je podejmować – przyznaje.

W TBI Technology docenia się również osoby dojrzałe z długim stażem pracy, które być może nie tak łatwo, jak młodzi przyswajają sobie nowinki elektroniczne, ale posiadają ugruntowaną wiedzę z racji zdobytego doświadczenia w obróbce skrawaniem.