Home Biznes Zasiłek dla bezrobotnych w 2018 roku

Zasiłek dla bezrobotnych w 2018 roku

Zasiłek dla bezrobotnych w 2018 roku

Ile wynosi podstawowa kwota zasiłku dla bezrobotnych i kto może go otrzymać? Sprawdź zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych w 2018 roku!

Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych jest przepracowanie 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. – Nie ma znaczenia rodzaj umowy – o pracę czy zlecenie, jak też wymiar etatu. Istotna jest wysokość wynagrodzenia oraz odprowadzane składki – tłumaczy Joanna Kuzub, specjalistka z Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia.

Wysokość zasiłku

Ile wynosi kwota zasiłku dla bezrobotnych? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań, jakie słyszą konsultanci Zielonej Linii. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista. – Wszystko zależy od stażu pracy – tłumaczy Joanna Kuzub – jeśli ów staż wynosi ponad 5 lat, zasiłek jest przyznawany w kwocie 831,10 zł brutto przez pierwsze 3 miesiące, w kolejnych ta kwota ulega obniżeniu. Osoby, które mają ponad 20 lat stażu pracy już na starcie otrzymają wyższą kwotę zasiłku, czyli 997,40 zł brutto – dodaje specjalistka. Szczegółowe informacje nt. kwot zasiłku są podane w serwisie Zielonej Linii.

Nie tylko okres pracy upoważnia do zasiłkuDo 365 dni, od których zależy nabycie prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych, wliczają się też inne okresy:

  • prowadzenia działalności gospodarczej i odprowadzania składek naliczanych od co najmniej minimalnego wynagrodzenia;
  • zasiłek chorobowy pobierany po ustaniu zatrudnienia, naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia;
  • zasiłek macierzyński pobierany po ustaniu zatrudnienia, naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia;
  • renta z tytułu niezdolności do pracy;
  • urlop wychowawczy;
  • służba wojskowa.

Tak więc pracownik, który zachorował w czasie trwania stosunku pracy lub też kobieta, która urodziła dziecko i przebywała na urlopie wychowawczym – również mają szansę uzyskać zasiłek dla osób bezrobotnych.

Jedną z istotniejszych kwestii jest to, czy zasiłek zostanie przyznany od razu, czy też po okresie karencji. – W tym wypadku wszystko zależy od sposobu rozwiązania umowy. Warto dodać, że urząd bierze pod uwagę 6 ostatnich miesięcy, a  nie tylko sposób rozwiązania ostatniej umowy – tłumaczy Joanna Kuzub, specjalistka Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia.

W razie wątpliwości i dodatkowych pytań związanych z prawem do zasiłku dla osób bezrobotnych warto skonsultować się z pracownikami Zielonej Linii, którzy pod numerem 19524 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 odpowiadają na pytania klientów.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)