Home Dla dzieci Z miłości do dzieci. Wystawa zdjęć szpitala Anny Marii / dr. Janusza Korczaka w Galerii Łódzkiej

Z miłości do dzieci. Wystawa zdjęć szpitala Anny Marii / dr. Janusza Korczaka w Galerii Łódzkiej

Z miłości do dzieci. Wystawa zdjęć szpitala Anny Marii / dr. Janusza Korczaka w Galerii Łódzkiej

Miłość do najmłodszych pacjentów i pasja w odkrywaniu nowych metod leczenia – dzięki nim najstarszy szpital dziecięcy w Łodzi działa już od ponad stu lat. Jego historia – czasem naprawdę burzliwa i pełna niespodzianek – zostanie zaprezentowana na czarno-białych fotografiach w Galerii Łódzkiej. Wystawę będzie można oglądać od 5 do 15 października. Zakończy ją akcja „Uszyj jasia” przygotowana z myślą o małych podopiecznych szpitala im. dr. J. Korczaka.Centrum handlowe już od roku współpracuje z ośrodkiem pediatrycznym. Wszystko zaczęło się od akcji „Uszyj jasia”, podczas której klienci Galerii Łódzkiej przygotowali dla małych pacjentów 217 nowych poszewek na poduszki. – Kiedy organizowaliśmy akcję, nie zdawaliśmy sobie sprawy jak pięknym i ciekawym historycznie miejscem jest szpital dr. Janusza Korczaka – mówi Beata Stefańska, dyrektor Galerii Łódzkiej. I dodaje: – Po rozmowie z dyrektorem lecznicy panem Wojciechem Antoszczykiem, stwierdziliśmy, że warto pokazać te historię łodzianom, właśnie na zdjęciach. Warto wspomnieć, że w XX wieku był największą i najnowocześniejszą lecznicą w Polsce. W czasach, kiedy na 700 mieszkańców Łodzi przypadało dosłownie jedno, szpitalne łóżko! By mali pacjenci czuli się swobodniej w wielkich, surowych budynkach, wybudowano dla nich wielki ogród.

Na wystawie „Z miłości do dzieci. Historia szpitala Anny Marii / dr. Janusza Korczaka” w Galerii Łódzkiej będzie można poznać historię budowy, działalności, a także podopiecznych i pracowników ośrodka. Pojawi się na niej, między innymi, opowieść o pierwszych darczyńcach. To od imienia ich córki szpital wziął pierwszą nazwę. Fotografie zamieszczono na 20 planszach. Wszystkie z dokładnymi opisami miejsc. W ten sposób można zobaczyć salę operacyjną, kąpiel słoneczną maluchów czy cały personel szpitala z najmłodszymi pacjentami w wózeczkach, pozujący do zdjęcia w ogrodzie. Wystawę zamykają współczesne zdjęcia ośrodka. Zdjęcia będzie można oglądać do 15 października. Całość zakończy wielka, charytatywna akcja „Uszyj jasia” właśnie w Galerii Łódzkiej, która odbędzie się 14 października  Wszyscy klienci będą mogli w tym dniu przyłączyć się do szycia poszewek dla podopiecznych lecznicy. Zapewnione zostaną maszyny do szycia i materiały. By pomóc i się przyłączyć wystarczą dobre chęci.
Otwarcie wystawy „Z miłości do dzieci. Historia szpitala Anny Marii / dr. Janusza Korczaka” czwartek 5 października. Zdjęcia można oglądać w Galerii Łódzkiej do 15 października, w godzinach otwarcia Centrum.