Home Dom Meble ogrodowe z betonowych prefabrykatów. Niesztampowe pomysły na strefę relaksu w ogrodzie.

Meble ogrodowe z betonowych prefabrykatów. Niesztampowe pomysły na strefę relaksu w ogrodzie.

Meble ogrodowe z betonowych prefabrykatów. Niesztampowe pomysły na strefę relaksu w ogrodzie.


Do ciepłych miesięcy jeszcze daleko, więc to idealny moment na planowanie wiosennych zmian w ogrodzie i przygotowanie ciekawego projektu komfortowego kącika wypoczynkowego w ogrodowej przestrzeni. Pomysłem wartym rozważenia jest budowa strefy relaksu z prefabrykatów betonowych.

Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony albo co najmniej ekstrawagancki, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią i tarasem. Z prefabrykatów betonowych można jednak stworzyć prawdziwą strefę relaksu, w której znajdzie się miejsce na dużo zieleni, fontannę, oczko wodne czy nawet grill lub palenisko. Liczba aranżacji jest praktycznie nieograniczona, bo w dużej mierze zależy tylko od naszej pomysłowości.

Betonowa sofa i fotele

Do stworzenia betonowych mebli w ogrodzie najlepiej nadają się elementy wykorzystywane tradycyjnie do budowy murków, ogrodzeń czy obrzeży. Dobrym przykładem może być ogrodzenie Polbruk Neo, które wznosi się z betonowych prostokątnych pustaków o wymiarach 20×60 cm i wysokości 10 cm. Posiadają one regularne kształty, co sprawia, że można z nich zbudować betonową sofę wraz z oparciem, układając elementy kolejno na sobie, a jeden z boków wznosząc nieco wyżej. W przypadku budowy oparcia, jego górną część można zakończyć daszkiem, ale ostatnią warstwę pustaków można też alternatywnie wypełnić ziemią i posadzić tam kwiaty czy ozdobną trawę. W ten sposób stworzymy multifunkcyjny obiekt, pełniący rolę mebla, donicy, a nawet przegrody chroniącej przez spojrzeniami. Tak zbudowaną sofę należy wyposażyć w wygodne i duże poduchy, które nadadzą jej przytulnego charakteru i sprawią, że wypoczynek stanie się naprawdę komfortowy. Do sofy tej doskonale pasują gotowe poduszki na meble budowane z palet. Poduchy te są łatwo dostępne i bez problemu można kupić je w marketach budowlanych i sklepach internetowych. Alternatywnym sposobem na wykończenie siedziska jest ułożenie drewnianych desek. Interesujące zastosowanie przy „projektowaniu” ogrodowych mebli może znaleźć także Polbruk Tigela. Jest to element najczęściej wykorzystywany do budowy donic, ale z Tigeli można też wykonać na przykład ławkę! Przepis na nią jest prosty. Dwa elementy należy ułożyć w pewnej odległości od siebie tak, żeby każdy z nich przylegał płaszczyzną dłuższego boku do podłoża. Następnie pomiędzy krótszymi pionowymi bokami, na ich szczycie, należy zamocować drewniane deski. Będą one stanowiły siedzisko ławki. W podobny sposób można zbudować również stolik kawowy do ogrodu, z tym że wtedy musimy ułożyć po co najmniej dwa prefabrykaty z każdej ze stron, a następnie na nich zamontować jeden wspólny drewniany blat. Na tym inwencja w tworzeniu betonowych mebli ogrodowych nie musi się kończyć. Dla przykładu w jednym projekcie betonowego mebla można połączyć Neo i Tigelę. Podstawę siedziska w tym przypadku wykonujemy z Neo, natomiast ostatnią, górną warstwę kanapy tworzy moduł Tigela, który jest zarówno siedziskiem jak i oparciem. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne w użytkowaniu, gdyż moduł Tigela jest wyprofilowany w formie łuku pomiędzy krótszym, a dłuższym bokiem. Tak zbudowaną sofę dla własnego komfortu należy oczywiście wyposażyć w poduszki.

Niewątpliwym atutem budowy mebli ogrodowych z prefabrykatów betonowych jest ich trwałość, w odróżnieniu od mebli drewnianych czy wykonanych z tworzyw sztucznych, a także minimalna uwaga i czas, które należy poświęcić ich konserwacji. Korzystne jest również to, że w ten sposób wykonane kompozycje można twórczo rozwijać o kolejne elementy tworzące kącik wypoczynkowy.

Połączyć oczywiste z nieoczywistym

Meble powstałe dzięki nieoczywistym sposobom wykorzystania prefabrykatów betonowych można łączyć w spójne, wieloelementowe kompozycje. Dla przykładu po obydwu stronach betonowej sofy stworzonej z elementów Polbruk Neo można umieścić wykonane z tego samego prefabrykatu kwietniki i posadzić  w nich ozdobną zieleń, tak potrzebną do prawdziwego relaksu. Aby zachować modernistyczny charakter aranżacji, a zarazem ukoić zmysły, do stworzonego już wcześniej „kompletu wypoczynkowego” można dołączyć oczko wodne, mini fontannę lub kaskadę ze zbiornikiem, do którego będzie spływała woda. Pozwoli to wprowadzić do otoczenia szum płynącej wody, który działa uspokajająco i skłania do relaksu. Obudowę zbiornika wodnego można bez trudu wykonać na przykład z prefabrykatów Polbruk Albero. Murek ten łączy klasyczny kamienny wygląd z nowoczesnym charakterem. Aby to zrobić, w przestrzeni pomiędzy ścianami wykonanymi z Albero należy umieścić zbiornik z pompą wodną, którą będzie tłoczyła wodę ku górze (musi być podłączona oczywiście do źródła zasilania). Innym ciekawym i możliwym do uzyskania efektem, jest woda tryskająca z kamieni. W tej wersji nad zbiornikiem mini fontanny umiejscawia się ruszt i po jego osadzeniu układa na nim kamienie, na przykład otoczaki. Interesującym rozwiązaniem aranżacyjnym jest również kaskada, do której idealnie nadaje się już wcześniej wspomniany Neo. Sposób wykonania i osadzenia niecki jest identyczny, z tym wyjątkiem, że jedna ze ścian musi być wyższa. To właśnie w niej ukrywa się rurę prowadzącą od pompy w niecce do wylewki zlokalizowanej w górnej części ściany. Spływająca po ścianie woda stworzy kaskadę. Miłośnicy grilla lub fani ognisk z pomocą prefabrykatów betonowych mogą wymurować także palenisko. Osadza się je nieco niżej powierzchni, tak aby górna krawędź zrównywała się z płaszczyzną nawierzchni. Takie miejsce pod ognisko można zbudować z kilku obrzeży Tigela ułożonych na boku i tworzących kwadrat.  W przypadku budowy grilla konieczne jest natomiast wzniesienie wyższej, wyrastającej ponad ziemię konstrukcji, najlepiej z bloczków Neo lub Albero z pustą przestrzenią w środku (miejsce na opał) oraz rusztem umiejscowionym w górnej części.



Stworzenie w ogrodzie strefy relaksu z niesztampowo wykorzystanych prefabrykatów betonowych nie jest niczym trudnym. Wymaga odrobiny wyobraźni i przemyślanego projektu. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest możliwość budowy indywidualnej aranżacji ogrodowej dopasowanej do możliwości przestrzennych oraz uwzględniającej potrzeby wszystkich domowników.

Polbruk S.A. – to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Styl, Klasyka, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

www.polbruk.pl

www.polbruk.pl/pl/totalne-remonty-szelagowskiej/

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem