Home Dom Proporcje odlane w betonie

Proporcje odlane w betonie

Proporcje odlane w betonie

Wspólny projekt edukacyjny poznańskiej szkoły wzornictwa School of Form oraz designerskiej marki Morgan & Möller osiągnął punkt kulminacyjny. W pracowni marki powstały betonowe odlewy będące połączeniem artystycznej wizji młodych twórców i technologicznego doświadczenia ekspertów marki. Jak przebiegała ta inspirująca współpraca?

Projekt Materia Proporcji ma na celu wzbudzenie u młodych twórców umiejętności rozumienia relacji pomiędzy proporcjami obiektów, a ich funkcją, technologią wykonania i materiałem. W jego ramach powstają obiekty będące wyrazem własnego języka estetycznego studentów oraz ich preferencji dotyczących proporcji. Opiekę nad projektem sprawuje Oskar Zięta (jeden z najbardziej rozpoznawanych w świecie polskich projektantów, twórca innowacyjnej metody obróbki stali FIDU i wykładowca School of Form), zespół wykładowców Industrial Design oraz dziedzin nauk społecznych.

Do realizacji tematu proporcji wybrano m.in. beton architektoniczny. Dzięki specjalnej mieszance wykonywanej w technologii GRC (Glassfibre Reinforced Concrete), czyli zbrojonej rozproszonym w masie włóknem szklanym, taki materiał jest znacznie bardziej wytrzymały od zwykłego betonu, co daje możliwość wykonywania dowolnych, nawet bardzo skomplikowanych i cienkich elementów, bez uszczerbku na ich wytrzymałości. Podczas szkoleń poprzedzających część praktyczną specjaliści marki Morgan & Möller zapoznali studentów z możliwościami, jakie daje wykorzystanie różnych rodzajów betonu i opowiedzieli o plastyczności oraz walorach estetycznych materiału. Następnie pomysły młodych twórców zostały zrealizowane i utrwalone w postaci betonowych odlewów.

To fantastyczne, że mogliśmy podzielić się ze studentami naszą wiedzą i doświadczeniem oraz umożliwić im odlanie z betonu ich artystycznych wizji. Podczas warsztatów w naszej pracowni pomogliśmy młodym twórcom nadać fizyczną formę niematerialnym pomysłom i inspiracjom. Myślę, że cały ten proces był fascynujący zarówno dla studentów, jak i dla nas – mówi Michał Tobor zarządzający produkcją w fabryce Morgan & Möller.

Szczególną radość sprawiło nam samodzielne odlewanie form i możliwość przyjrzenia się procesowi powstawania betonu, nigdy nie spodziewałyśmy się się że wymaga to tak bardzo dużej uwagi i wiedzy. Nie wszystkie nasze formy wyszły obronną ręką ze starcia z technologią i materiałem – mówią Anna i Danuta, studentki poznańskiej szkoły School of Form.



Finalnym etapem projektu będą realizacje również w innych materiałach (papier, druk 3d, drewno Kauri) oraz księga dokumentująca cały proces utrwalania wizji i inspiracji młodych twórców w betonie architektonicznym, będącej pamiątką tej inspirującej współpracy.

Morgan & Möller to polska marka płyt oraz designerskich mebli i akcesoriów z betonu architektonicznego. Produkty charakteryzuje indywidualizm i wyjątkowość. W portfolio marki dostępne są płyty betonowe w rozmiarach: 60×60 cm, 90×60 cm oraz 120×60 cm. Gładkie, z wżerami, lub piaskowane. W ofercie także bogata oferta mebli betonowych: regały, komody, stoły, fotele i sofy, akcesoria dekoracyjne (doniczki, świeczniki, litery dekoracyjne i inne) oraz elementy wyposażenia łazienek czy kuchni, np. blaty, brodziki czy umywalki. Do kolekcji dołączyła także nowa linia mebli w klimacie retro Timeless, z poduchami obitymi wełną i nóżki jesionowymi. Meble wykonywane są na zamówienie, wg indywidualnych projektów klientów.

Showroom Morgan & Möller
ul. Burakowska 5/7 w Warszawie (Stara Fabryka Koronek),
czynny: od wtorku do piątku 11-19, w soboty 10-18
www.morgan-moller.com

School of Form to poznańska szkoła designu, która opracowała unikalny program nauczania, łączący w  sobie elementy edukacji projektowej i humanistycznej. Uczelnia prowadzi 3,5 roczne studia stacjonarne na kierunku wzornictwo, po których ukończeniu absolwenci uzyskują tytuł licencjata Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Szkołę wyróżnia: najlepszy program nauczania w Polsce według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wybitna kadra, nowoczesne, świetnie wyposażone warsztaty i pracownie, współpraca z polskimi i międzynarodowymi firmami. Nad unikalnym programem nauczania, który łączy w sobie elementy edukacji projektowej i humanistycznej pracował zespól ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, wieloletniej szefowej Design Academy w Eindhoven, która jest dyrektorem strategicznym i mentorem School of Form.