Home Edukacja Na miejsca, gotowi, start! Przed nami finał 17. edycji Diversity

Na miejsca, gotowi, start! Przed nami finał 17. edycji Diversity

Na miejsca, gotowi, start!  Przed nami finał 17. edycji Diversity

Próżno szukać drugiego takiego konkursu. Od 17 lat uczniowie szkół średnich z całej Polski rywalizują w zawodach informatycznych, mając za zadanie m.in. samodzielnie zaprojektować i zaprogramować roboty gotowe do… walki na ringu. Już 15 czerwca, w Krakowie, odbędzie się finał niezwykłego konkursu, w którym technologie przekładają się na rzeczywistość, a co najmniej połowa uczestników to uczestniczki.

Konkurs „Diversity” organizowany przez, obecną od 25 lat w Polsce firmę Motorola Solutions, adresowany jest do młodzieży szkół średnich w całym kraju. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do wyboru studiów związanych z technologiami informatycznymi, a także pokazanie korzyści, jakie niesie ze sobą praca w mieszanym zespole. Już po raz 17. spotykamy się w krakowskiej siedzibie Motoroli Solutions Polska, by wśród niezwykle utalentowanej młodzieży wyłonić tych, którzy z trudnymi, wymagającymi wiedzy i pracy zadaniach, poradzili sobie najlepiej. Niezależnie od wyników, Diversity to przede wszystkim dobra zabawa i doskonała okazja by pokazać, że technologie informatyczne potrafią być fascynujące, a programowanie to praca dla każdego – mówi Bogodar Bonczar, Koordynator Projektu. Zawody, których pierwszy etap zakończył się w marcu br. polegają na wykonaniu zadań z zakresu kodowania w języku programu Colobot oraz takim zaprogramowaniu robotów, by odpowiednio reagowały na konkretne wyzwania. Samodzielnie sporządzone algorytmy mają sprawić, że urządzenie zdolne będzie do rywalizacji z innymi – na ringu sumo oraz w konkurencji „Line-Follower” polegającej na utrzymaniu jazdy po wyznaczonej linii i pokonaniu toru w jak najkrótszym czasie. Dopełnieniem rywalizacji jest przygotowanie filmu prezentującego robota i zespół. Efekty tych działań będzie można zobaczyć podczas finału w siedzibie Motorola Solutions Polska.

W zawodach biorą udział 4-osobowe zespoły, w których co najmniej połowę członków muszą stanowić uczennice. Aby zakwalifikować się do finału drużyny musiały zaprezentować swoje umiejętności programistyczne oraz przygotować efektowne prezentacje, w tym film i projekt wizualny robota. Na bezpośrednią rywalizację czas przyjdzie jednak 15 czerwca, gdy zespoły skonfrontują swoje roboty. O tym, że Diversity to wyjątkowy konkurs przekonuje Marta Czapka, ubiegłoroczna laureatka: Spodobało mi się to że konkurs nie jest „suchym” programowaniem wyłącznie na komputerze, tylko działaniem na realnych robotach. Forma walk podczas finału budziła prawdziwe emocje i chęć zaciętej rywalizacji, okazała się też świetną zabawą i szansą na wzajemne poznanie. Dzięki Diversity rozpoczęłam przygodę z programowaniem i nabyłam przydatne umiejętności, których w szkole nie uczą. To wielka szansa szczególnie dla dziewczyn – ocenia absolwentka II LO z Lublina.

Finałowe zmagania, uroczysta gala i wręczenie nagród odbędą się 15 czerwca w Auli 1/9 budynku Międzywydziałowego Centrum Edukacyjno-Badawczego Politechniki Krakowskiej “Działownia” (ul. Warszawska 24, Kraków)Ramowy plan dnia finałowego:

10:00 – Oficjalne otwarcie ceremonii finałowej Konkursu Diversity, prezentacja filmów, głosowanie publiczności.

11:15 – Finał konkurencji Line-follower.

14:00 – Ćwierćfinały, półfinały, finał MiniSumo, Walka Zbiorowa.

16:00 – Ceremonia wręczenia nagród.