Home Motoryzacja Co warto sprawdzić w samochodzie przed zimą?

Co warto sprawdzić w samochodzie przed zimą?

Co warto sprawdzić w samochodzie przed zimą?

Zbliża się sezon zimowy, a razem z nim opady śniegu i niesprzyjające warunki atmosferyczne. To czas, w którym kierowcy zmagają się z utrudnieniami na drodze, dlatego już dziś doradzamy, na co warto zwrócić uwagę zanim zima zagości u nas na dobre.

W okresie jesienno-zimowym warunki drogowe znacząco się pogarszają. Niskie temperatury, intensywne opady śniegu i oblodzone jezdnie utrudniają bezpieczne poruszanie się na trasie. Te wszystkie czynniki mogą wywołać różnego rodzaju usterki w naszych samochodach, dlatego podpowiadamy jak skontrolować stan naszego pojazdu i przygotować się na zmianę pogody.

Wystarczy skupić się na 7 najważniejszych elementach wyposażenia naszego auta:

  1. Akumulator

Przede wszystkim należy ocenić stan akumulatora i system jego ładowania. Zimą zużywamy o wiele więcej prądu niż w czasie innych pór roku. Moc rozruchowa akumulatorów w niskich temperaturach może spaść nawet o 50%. W sytuacji kryzysowej, w której na przykład czekamy na pomoc drogową, sprawny akumulator odgrywa jedną z ważniejszych ról. Pamiętajmy, że jego stan najlepiej oceniać jest przy pomocy specjalisty w serwisie samochodowym.

  1. Płyn w układzie chłodzenia

Kolejnym krokiem powinna być kontrola płynu w układzie chłodzenia. To on odpowiedzialny jest za optymalną temperaturę pracy silnika, co przekłada się między innymi na poziom zużycia paliwa. Czasem można spotkać się jeszcze z mitem mówiącym o tym, że system ten uzupełniać można wodą. Jednak większość płynów chłodniczych dostępnych na rynku krzepnie w okolicy -35 °C, a wrze dopiero w obrębie 110 °C. Pamiętajmy więc, żeby układ chłodzenia uzupełniać jedynie specjalnie przeznaczonymi do tego płynami.

  1. Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Warto pamiętać również o skontrolowaniu stanu wycieraczek. Stare i zniszczone pióra wycieraczek będą jedynie rozmazywały brud oraz śnieg gromadzący się podczas jazdy.

Podczas niskich temperatur guma twardnieje i staje się krucha, co może skutkować zarysowaniem szyb, lub zniszczeniem piór wycieraczek. Ich istotną częścią są ruchome przeguby, dlatego sprawdźmy czy nie nagromadził się w nich piasek, brud a w czasie zimy także i sól, które mogą prowadzić do zablokowania tego elementu. Sprawdzając wycieraczki nie zapominajmy o konieczności wymiany płynu do spryskiwaczy na zimowy. Nawet najlepiej działające wycieraczki nie pomogą nam, kiedy w czasie jazdy płyn na naszej szybie zacznie zamarzać, tym samym znacząco zmniejszając widoczność – radzi Zenon Rudak, kierownik Centrum Technicznego HELLA Polska.

  1. Zamki


Przy niskich temperaturach nieodłącznym problemem są zamarzające zamki. Aby tego uniknąć powinno się je regularnie sprawdzić i konserwować, jednak tego typu działania najlepiej powierzyć specjaliście.

Jeżeli zamki są suche i mają właściwe środki smarne to nawet w największe mrozy będą działać prawidłowo . Jeśli na własną rękę zabezpieczamy zamki, to zwracajmy uwagę jakie środki smarne lub zabezpieczające stosujemy.  Gdy dostanie się do niego woda lub smar z nią zmieszany, doprowadzimy do zamarznięcia zamka i nie będziemy mogli go uruchomić – mówi Zenon Rudak.

  1. Opony i koło zapasowe

Kolejnym krokiem, który powinniśmy podjąć przed zbliżającą się zimą jest kontrola stanu ogumienia i napompowanie koła zapasowego. Czynności te wykonywać powinniśmy nie tylko w czasie zimy, jednak koło zapasowe może okazać się w tym okresie przydatne. Wielu kierowców nigdy nie miało okazji samodzielnie wymieniać koła, dlatego warto przetestować tę umiejętność w dogodnych warunkach. Zmianę koła należy zacząć od poluzowania śrub, które w czasie jazdy mogą się zapiec, dopiero po ich poluzowaniu pojazd można podnieść i przystąpić do zmiany koła.

  1. Oświetlenie

Udając się do serwisu w celu wymiany opon poprośmy także o sprawdzenie ustawienia reflektorów i żarówek oraz ich ewentualną wymianę. W wielu samochodach wymiany żarówek dokonać możemy sami, więc warto również uzupełnić ich zapas i zawsze mieć je w swoim samochodzie.

  1. Dodatkowe wyposażenie

Zaopatrzmy się też w przedmioty, które mogą nam się przydać w przypadku zimowych problemów na drodze. W schowku umieśćmy rękawiczki robocze, oraz latarkę (na przykład małą czołówkę) – mogą nam się przydać przy ewentualnej wymianie koła. W samochodzie przechowujmy też czapkę, oraz ciepły koc, które mogą być pomocne w trakcie oczekiwania na pomoc po awarii samochodu. Przydatne będą też ręczniki papierowe, które posłużyć mogą do wytarcia uszczelek drzwi po umyciu samochodu, dzięki czemu mimo mrozu łatwo dostaniemy się do auta. Na sam koniec, po umyciu samochodu osuszmy jego wnętrze i wyczyśćmy szyby od środa. W ten sposób rano szyby pozostaną niezamarznięte.

 

HELLA to globalna, niezależna, rodzinna firma notowana na giełdzie, która posiada około 32 tysięcy pracowników w 100 oddziałach zlokalizowanych w ponad 35 krajach na całym świecie. Grupa HELLA rozwija i produkuje wysokiej klasy systemy oświetlenia oraz elektronikę samochodową. Koncern jest jednym z największych detalicznych dystrybutorów części samochodowych, akcesoriów, diagnostyki i usług dla branży motoryzacyjnej w Europie. Działając w ramach spółek joint venture, produkuje kompletne moduły samochodowe, systemy klimatyzacji i pokładowe instalacje elektryczne. Z zespołem ponad 6 tys. pracowników zatrudnionych w działach badań i rozwoju, HELLA jest jednym z najważniejszych koncernów na rynku, który jest motorem napędowym tworzenia innowacyjnych rozwiązań w swojej branży. Osiągając w roku obrotowym 2014/2015 sprzedaż na poziomie ok. 5,8 mld. euro, HELLA znalazła się wśród 40 największych dostawców w branży samochodowej na świecie i wśród 100 największych niemieckich przedsiębiorstw przemysłowych. Więcej informacji:
http://www.hella.com/cardriver/pl/index.html
https://www.facebook.com/hella.swiecimy.przykladem

kyo