Home Biznes Renowacja kamienicy: wymiana stropu

Renowacja kamienicy: wymiana stropu

Renowacja kamienicy: wymiana stropu

Położone w centrach miast zabytkowe kamienice coraz częściej stają się obiektem zainteresowania branży deweloperskiej. Lokalizacja, bliskość obiektów handlowych i usługowych, a także piękne, duże przestrzenie w mieszkaniach to niezaprzeczalne zalety dla ich przyszłych nabywców. Jednak przedwojenne budynki zwykle wymagają gruntownej rewitalizacji, zanim trafią na rynek wtórny do sprzedaży.  Często wiąże się to również z koniecznością wymiany stropów.

O tym, że strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku nie trzeba nikogo przekonywać. Rozdzielający poszczególne kondygnacje element odpowiada za wiele funkcji budynku. Niestety z biegiem lat dawne technologie – oparte przeważnie na drewnie – ulegają stopniowej degradacji. Często zdarza się, że stropy w kamienicy są nadgniłe, przez co cała powierzchnia się ugina. Powoduje to także problemy z nośnością stropu, który z uwagi na duże powierzchnie kamienicznych pomieszczeń powinien mieć także duże rozpiętości.

Renowacja kamienicy to ogromne przedsięwzięcie. Po wnikliwym zbadaniu kondycji budynku projektant kierujący przebudową, odpowiedzialny jest za dobór odpowiednich materiałów – w tym także oczywiście stropów – mówi dr inż. Artur Kisiołek, autor opracowania Rynek Systemów Stropowych w Polsce. Analiza wybranych rozwiązań na przestrzeni lat 2015 – 2016, Prezes Zarządu firmy  KONBET POZNAŃ. – Zlokalizowane w ruchliwych i „ciasnych” centrach miast budynki stanowią dodatkowe wyzwanie logistyczne. Często nie da się zorganizować w pobliżu optymalnego zaplecza budowy. Stąd dobór materiałów jest szczególnie ważny – nowy strop w takim budynku musi być szybki w montażu,  a przy tym lekki.

W trosce o stare fundamenty

Waga stropu w przypadku kamienic ma szczególne znacznie. Wybudowany przed laty obiekt zdążył osiąść na gruncie, a destrukcyjna siła czasu nadwyrężyła także jego fundamenty. Zastosowanie lekkiego stropu zmniejsza obciążenia konstrukcyjne, a także pozwala na zmniejszenie kosztów transportu.

System TERIVA LIGHT został opracowany właśnie z myślą o tego typu inwestycjach. To zdecydowanie najlżejszy strop gęstożebrowy na rynku – waży ok. 180 kg/m2 – wyjaśnia Artur Kisiołek. – Oprócz oczywistych korzyści dla konstrukcji, takie rozwiązanie jest również łatwe i szybkie w montażu. Lekki strop pozwala na stemplowanie co trzy metry, a nie co dwa, jak w przypadku zwykłej Terivy. Dzięki temu można realnie zaoszczędzić na kosztach robocizny i samego materiału, co w obliczu tak skomplikowanej renowacji stanowi wyraźną ulgę dla inwestora.Tajemnica systemu gęstożebrowego TERIVA LIGHT tkwi w umieszczeniu w przestrzeniach pomiędzy belkami stropowymi kształtek styropianowych o profilu zewnętrznym identycznym z pustakami Teriva. Te panele o długości jednego metra można dowolnie docinać i dopasowywać do wymagań już na budowie. Pustaki są bardzo lekkie – jeden waży 1,6 kilograma. W porównaniu z tradycyjnym stropem Teriva, w którym pustak waży ok. 14 kilogramów – różnica jest kolosalna. Nie bez znaczenia jest także rozpiętość tego stropu sięgająca nawet 7,2 metra. Pozwala ona na uzyskanie sporych przestrzeni w poszczególnych mieszkaniach (bez ścian nośnych) – co z pewnością pasuje do klimatu tej zabudowy.

Nie tylko konstrukcja się liczy

Odpowiednie zabezpieczenie unowocześnionej konstrukcji kamienicy ma oczywiście kluczowe znaczenie, ale równie ważne w eksploatacji budynku stają się także inne właściwości – jak estetyka czy termoizolacyjność.

Niestety tradycyjne rozwiązania stropowe często wymagają sporo pracy, by wykończyć estetycznie sufity. Aby uzyskać odpowiedni wygląd trzeba np. montować podwieszane sufity. Te z kolei – oprócz dodatkowej pracy, zmniejszają wysokość pomieszczenia, co w kamienicy często stanowi problem z uwagi na dość wysokie okna.

Nowoczesne wersje stropu gęstożebrowego – jak np. TERIVA LIGHT dają możliwość standardowego wykończenia powierzchni dolnej – wystarczy go otynkować. Termoizolacyjność również zasługuje na uwagę. Wszyscy doskonale znamy problemy mieszkańców kamienic z odpowiednim dogrzaniem lokali. Nie sprzyjają temu ani duże przestrzenie, ani materiały, z których pierwotnie wybudowano kamienicę – wyjaśnia Artur Kisiołek. ­– Dlatego tak istotne jest, by zastosowane przy renowacji materiały podnosiły  termoizolacyjność budynku.

Wspomniany wcześniej strop TERIVA LIGHT wypada w takim zestawieniu znacznie lepiej niż jej zwykły odpowiednik. W porównaniu do pustaka 3-komorowego, zastosowanie tego stropu powoduje aż siedmiokrotny wzrost termoizolacji. W porównaniu ze stropem żelbetowym te wyniki są jeszcze lepsze – termoizolacja wzrasta aż dziesięciokrotnie!

Odpowiedni dobór materiałów do renowacji kamienicy może nie tylko zmniejszyć koszty inwestycji, ale także zagwarantować nabywcom, że choć będą mieszkać w tzw. starym budownictwie, komfort ich życia nie będzie znacząco gorszy niż w nowopowstałych budynkach.