Home Uroda Blizny – ślady, o których chcemy zapomnieć 

Blizny – ślady, o których chcemy zapomnieć 

Blizny – ślady, o których chcemy zapomnieć 

Świeże, pourazowe, pooperacyjne czy trudno gojące się blizny potrądzikowe to problem wielu z nas. Często łączą się one również z traumatycznymi wspomnieniami, o których łatwiej jest zapomnieć pozbywając się blizny. Jak skutecznie rozpocząć ten proces?

Mimo rozwoju medycyny estetycznej usuwanie blizn to nadal spore wyzwanie. Oprócz leczenia “chorej” tkanki problemem jest także wyrównywanie koloru przebarwionej skóry. Niektóre blizny znikają samoistnie, nie pozostawiając szpecących śladów, dużo częściej zdarza się jednak, że zostawiają na skórze nieestetyczne znamiona. Laseroterapia jest obecnie jedną z najlepszych, najszybszych i najskuteczniejszych metod pomagających w redukcji blizn. Specjalistą w tej dziedzinie jest innowacyjny, pikosekundowy laser Discovery Pico oraz FOTONA StarWalker®, a także laser FOTONA SPECTRO SP. Gdy blizny są świeże, warto jednak zastanowić się nad ich leczeniem za pomocą osocza bogatopłytkowego, które pobudza skórę do wzmożonej regeneracji. Połączenie tej metody z laseroterapią pozwala na zwiększenie efektywności zabiegów i uzyskanie odnowionej tkanki. W terapiach łączonych, obok laseroterapii, w leczeniu i usuwaniu blizn, niezwykle skutecznie radzi sobie także radiofrekwencja mikroigłowa, czyli urządzenie medyczne VIVACE® BTL™ . Celem zabiegu jest stymulacja skóry i wytworzenie nowych włókien kolagenowych, a co za tym idzie efekt wypełnienia ubytków w postaci blizn zanikowych.

Dla kogo?

Zabiegi laserowe są skierowane do osób posiadających blizny pozabiegowe, m.in. ślady po cięciu cesarskim, potrądzikowe, powypadkowe, blizny przerostowe, powstające w miejscu wcześniejszych urazów czy uszkodzeń skóry w wyniku nieprawidłowego gojenia się tkanki łącznej.

Laseroterapia nie może być natomiast stosowana m.in. u kobiet w ciąży i karmiących piersią, ze świeżą opalenizną, przyjmujących leki czy zioła światłouczulające, w aktywnej fazie łuszczycy, u osób z atopowym zapaleniem skóry czy chorujących na niektóre choroby, tj. nowotwory skóry, choroby hormonalne, nieuregulowana cukrzyca, żółtaczka typu B,C czy AIDS.



Najczęstszym przeciwwskazaniem do zabiegów laseroterapii jest również świeża opalenizna, która pojawiła się na ciele do miesiąca przed planowanym zabiegiem, dlatego przed laserowym usuwaniem zmian przez co najmniej 4 tygodnie nie można wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych, ponieważ wpływa to nie tylko na skuteczność zabiegu, ale również zwiększa ryzyko poparzenia skóry. Późna jesień i zima, kiedy nasłonecznienie jest znacznie mniejsze, a większość ciała zakryta to najlepszy czas na pozbycie się niechcianych blizn.

Przebieg

Laseroterapia ma na celu usuwanie nierówności oraz aktywizację procesów odbudowy skóry. W trakcie zabiegu następuje ablacja laserowa, podczas której w wyniku kontrolowanego podgrzewania skóry nierówny naskórek likwidowany jest warstwa po warstwie. Następuje też remodeling położonych głębiej struktur.

Dzięki warstwowej likwidacji naskórka u wielu pacjentów uzyskuje się bardzo precyzyjny efekt zabiegowy. Pełne gojenie miejsca zabiegowego trwa zazwyczaj około tygodnia, a okres rekonwalescencji zostaje skrócony do minimum. Jednocześnie niektóre typy laserów, m.in. tryb laserowy PIANO, umożliwiają również usuwanie świeżych blizn, poprzez ich spłycenie i rozjaśnienie. Zabiegi można wykonywać bezpośrednio po przebytym urazie czy operacji, co znacznie przyspiesza gojenie i stwarza możliwość szybszego pozbycia się nieestetycznych zmian, a jednocześnie zapobiega ich rozrostowi i pojawianiu się na ciele keloidów – tłumaczy Agnieszka Drożniak – lekarz z Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA.

Po zabiegu

Osoby, decydujące się na zabieg powinny pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, w szczególności miejsc, w których występowały wcześniej blizny. Ważne jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia oraz zachowanie podstawowej higieny.