Home Zdrowie Pomysł na nietypowy prezent? Wizyta u profesjonalnego optyka!

Pomysł na nietypowy prezent? Wizyta u profesjonalnego optyka!

Pomysł na nietypowy prezent? Wizyta u profesjonalnego optyka!

Pierwsze miesiące nowego roku oferują nam wiele okazji do obdarowywania swoich bliskich. Już w styczniu obchodzimy dzień babci i dziadka, w lutym świętują zakochani, w marcu celebrujemy dzień kobiet, a w maju obdarowujemy swoje mamy. We wszystkie z wymienionych świąt warto pokazać bliskim, iż są dla nas ważni i zależy nam na ich zdrowiu. Wizyta u profesjonalnego optyka w ramach prezentu może być świetną alternatywą dla oklepanych pomysłów, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że ponad połowa mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej posiada wadę wzroku[1]. Eksperci KRIO zwracają uwagę na to, jak wybrać rzetelnego optyka.

Pomysł na praktyczny prezent

Często borykamy się z problemem znalezienia bliskim prezentu, który da odczuć, iż zależy nam na drugiej osobie, a jednocześnie będzie atrakcyjny i praktyczny, przez co ułatwi codzienne funkcjonowanie. Dobrym pomysłem jest zabranie bliskiej osoby na wizytę do profesjonalnego optyka. Jeśli ważna dla nas osoba nie dba sama o profilaktykę zdrowotną, będzie to świetna okazja do zweryfikowania – czy z jej wzrokiem nie dzieje się nic złego. Jeśli nasza babcia, mama lub druga połówka korzysta z okularów, warto przypomnieć sobie, czy w ostatnim czasie nie narzekała na swoje okulary – że uwierają, spadają itp. Niestety, idąc do salonu optycznego możemy trafić na sprzedawców bez odpowiednich uprawnień, którzy starają się po prostu sprzedać nam okulary, bez troski o przeprowadzenie kompleksowego wywiadu i badania. Tylko szczegółowa rozmowa pozwoli na pogłębienie informacji o jakości widzenia oraz stylu życia „okularnika” – rodzaju wykonywanej pracy, zainteresowaniach, czy też zwyczajach w życiu codziennym. Wszystkie te informacje są bardzo ważne dla wyboru odpowiednich opraw, rodzaju soczewek i sposobu ich montażu.

Jak zweryfikować?

Po poradę w wyborze okularów i badanie ostrości widzenia nasze kroki powinnyśmy skierować do salonu optycznego. W nim optyk za pomocą wnikliwego wywiadu powinien dowiedzieć się jak najwięcej o naszym trybie życia, gdyż to od niego są uzależnione nasze potrzeby wzrokowe. Rzetelne podejście do klienta to aspekt, dzięki któremu możemy rozpoznać wartościowego specjalistę – w kontraście do zwykłego sprzedawcy okularów. Niestety przez brak regulacji prawnych zawodu optyka ryzyko trafienia na osoby, które sprzedają nam okulary bez odpowiednich kwalifikacji jest nadal wysokie. Profesjonalista powinien traktować każdego klienta indywidualnie, jego zadaniem jest dopytać o każdy istotny z optycznego punktu widzenia aspekt, a w razie potrzeby – przekierować dalej przed kupnem okularów, np. do okulisty czy optometrysty. Po wnikliwym wywiadzie optyk powinien umieć doradzić, które z rozwiązań będzie dla nas najlepsze i jednocześnie spełni nasze oczekiwania, zadba o dobrą kondycję widzenia, a przy tym wyeksponuje walory estetyczne – skonsultuje z klientem wybór odpowiednich oprawek i szkieł lub soczewek kontaktowych.



Co tak naprawdę możemy podarować?

Dzięki zafundowaniu bliskiej osobie wizyty u specjalisty, dajemy coś więcej, niż tylko rozmowę czy badanie.

Optycy pełnią bardzo ważną funkcję społeczną i nie powinni o tym zapominać – mówi Marek Jakubowicz, optyk i optometrysta, wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Sprzedajemy ludziom przede wszystkim „dobre widzenie” i to do niego dostosowujemy okulary. Optyk powinien być przede wszystkim ekspertem-konsultantem i dobrym rzemieślnikiem. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór optyka. Zapewnieniem o jego kwalifikacjach może być np. przynależność do struktur samorządowych, takich jak Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna, gdzie warunkiem członkostwa są udokumentowane kwalifikacje i samodzielna praktyka. Dobry specjalista powinien porozmawiać z klientem i zaproponować takie rozwiązanie, które będzie nie tylko estetyczne i modne, ale przede wszystkim komfortowe, skuteczne i dedykowane konkretnej osobie.

Warto zatem dopytać optyka, którego wybór rozważamy, czy jest zrzeszony w cechu. Możemy również na bazie tego kryterium oprzeć swoje poszukiwania, czyli sami znaleźć zrzeszony w KRIO salon i zgłosić się właśnie do niego. Jeśli chcemy ułatwić sobie zadanie, możemy zadzwonić do Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej i poprosić o rekomendację salonu znajdującego się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne

[1]  Źródło: BCMM – badania marketingowe sp. z o.o., Zachowania i preferencje użytkowników okularów, N=2006, maj 2013