Home Zdrowie Ważne jaką maskę wybierasz

Ważne jaką maskę wybierasz

Ważne jaką maskę wybierasz

Często porównujemy chorobę wywołaną przez koronawirusa do grypy. Pod wieloma aspektami to bardzo dobre porównanie. To taka „grypa razy dziesięć” – łatwiej się przenosi i ciężej się na nią choruje. Tylko jak się przed nią chronić?

Rozważania na temat stosowania masek jako ochrony przed koronawirusem trzeba zacząć od dwóch kwestii. Po pierwsze Covid-19 to choroba całego społeczeństwa. Ważne, by zrozumieć fakt, że stosowanie masek chroniących nos i usta jest lekiem społecznym, a nie indywidualnym. Jego skuteczność zależy od tego, jaka część społeczeństwa w okresie pandemicznym zastosuje się do takiego zalecenia. Po drugie – wszyscy znamy, popularne w reklamach, powiedzenie „każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu”. Dotyczy to również masek. Na początku pandemii wobec powszechnego braku profesjonalnych maseczek, korzystaliśmy z własnej pomysłowości i masek wykonanych ręcznie. Czy była to dla nas dobra, a przede wszystkim bezpieczna decyzja? Odpowiedź jest jednoznaczna: nie.

Uwaga na nieuczciwych producentów!  

Pandemia koronawirusa to dla każdego z nas nowa, trudna sytuacja. Choć powoli się z nią oswajamy, w dalszym ciągu maseczki chirurgiczne i maski filtrujące wykupowane są w błyskawicznym tempie. Niestety, często dezinformacja i emocjonalne, szybkie zakupy sprawiają, że nie weryfikujemy rzetelności sprzedawców. Warto jednak pamiętać, że maski jako bezpośredni środek ochrony osobistej, zgodnie z unijnym prawem, muszą przejść testy certyfikacyjne – producent nie może zadeklarować zgodności z normami bez przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Bezpieczna maska to taka, która posiada europejski znak jakości – symbol CE wraz z czterocyfrowym identyfikatorem jednostki notyfikowanej, która ten certyfikat wydała. Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie, w którym wyraźnie podkreśliła znaczenie europejskiego symbolu jakości w przypadku masek: sprzęt ochronny układu oddechowego powinien być oznakowany symbolem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i wykonany z właściwych materiałów.

Nieuczciwi sprzedawcy bazują na naszej panice i oferują produkty niskiej jakości, które mogą stanowić nawet zagrożenie dla zdrowia. – Jest to niewątpliwie moment, by uczulić konsumentów na ten nieuczciwy, panujący obecnie na rynku proceder wypuszczania „bubli” przez producentów, niespełniających żadnych norm i nieposiadających znaku CE. Taka maska, mówiąc wprost, w niczym nam nie pomoże. Nie ochroni nas. Bądźmy świadomymi i czujnymi konsumentami, od tego zależy nasze zdrowie – mówi Jarosław Gawroński, ekspert zdrowego stylu życia BROYX.Maska przebadana 351 razy

Wysoka skuteczność filtra masek BROYX i ochrona przed cząsteczkami podobnej wielkości do cząsteczek koronawirusa wynika ze specjalnej konstrukcji warstwy filtracyjnej – jej włókna są naładowane elektrostatycznie, co powoduje przyciąganie i zatrzymywanie cząstek i kropel na włókninie filtracyjnej. Odpowiednie maski, takie jak BROYX, filtrują 80 do 100% cząsteczek o podobnych rozmiarach do cząsteczek koronawirusa (wielkość cząsteczki to ok. 0,125um mikrometra). Z tego też powodu wszystkim zaleca się wybierać maski z certyfikatem CE. – Na długo jeszcze przed obecną pandemią maski BROYX przeszły aż 351 badań certyfikujących, aby otrzymać znak bezpieczeństwa CE – oznacza to, że spełniają wszystkie wymagania prawno-techniczne mające zastosowanie do masek – dodaje Jarosław Gawroński.

Wysoka oddychalność – co to takiego?

Maski BROYX wyposażone są w dwa zawory, co ułatwia swobodne wydychanie powietrza. Dzięki dużej oddychalności maski można używać długo i komfortowo. To kolejna przewaga produktu profesjonalnego nad duszącym szalikiem czy apaszką, którymi często w pośpiechu zakrywamy usta i nos. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie wtedy sprawy, że to nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale i dość uciążliwe w użytkowaniu.

Często spotykamy się z pytaniem – jak możliwe jest normalne oddychanie w masce filtrującej? Odpowiedź zawiera się w dwóch słowach: konstrukcja filtra. Niskie opory oddychania są wynikiem optymalnej konstrukcji filtra, powstałego w wyniku badań laboratoryjnych. Filtr BROYX 4P1 zapewnia bardzo wysoką skuteczność filtracji, nie powodując przy tym problemów z oddychaniem. – Wyeliminowaliśmy grube i wysokooporowe warstwy tkanin, aby zapewnić użytkownikowi wysoką oddychalność. Pamiętajmy, że filtr jest sercem każdej maski filtrującej, dlatego tak ważne jest, aby był skuteczny. Filtry 4P1, które stosujemy w naszych produktach składają się z czterech warstw, w tym naładowanej elektrostatycznie włókniny filtrującej, o skuteczności filtracji powyżej 99,5% oraz warstwy węgla aktywnego – dodaje Jarosław Gawroński.Duża skuteczność filtrów BROYX wynika ze specjalnej konstrukcji warstwy filtrującej, czyli wspomnianej już włókniny naładowanej elektrostatycznie. Co to oznacza w praktyce? Zawieszone w powietrzu cząsteczki oraz krople siłą przyciągania osadzają się na włókninie filtracyjnej. Dzięki temu maski BROYX chronią przed wdychaniem szkodliwych cząsteczek z otoczenia: pyłów, grzybów, alergenów a nawet wirusów.