Home Zdrowie Zapobiegaj rakowi prostaty, to takie proste!

Zapobiegaj rakowi prostaty, to takie proste!

Zapobiegaj rakowi prostaty, to takie proste!

Każdego roku w Polsce na raka prostaty zapada około 10 tys. mężczyzn, a liczba ta stale rośnie! To jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, bo długi czas nie daje żadnych objawów. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne i wczesna diagnostyka! Przypominamy o tym przy okazji Europejskiego Dnia Prostaty, który obchodzimy 15 września.

Prostata to łacińska nazwa gruczołu krokowego, określanego również jako stercz. Gruczoł ten umiejscowiony jest tuż pod pęcherzem moczowym i jest wielkości kasztana. Zadaniem stercza jest produkcja wydzieliny, która jest składnikiem męskiego nasienia.

Rak prostaty diagnozowany jest głównie u mężczyzn, którzy ukończyli 50 lat, ale coraz częściej chorują na niego coraz młodsi mężczyźni! W krajach zachodnich jest najczęściej występującym męskim nowotworem, w Polsce zajmuje trzecie miejsce, zaraz po nowotworze płuc i jelita grubego.

Najczęstszy objawem niewłaściwego funkcjonowania prostaty jest problem z oddawaniem moczu – mówi urolog Stanisław Wąsik z Centrum Medycznego OnkoTerm w Rybniku. – Powiększony gruczoł uciska na cewkę moczową, przez co dochodzi do jej zawężenia i pojawiają się problemy z oddawaniem moczu – wyjaśnia lekarz. Innymi objawami chorej prostaty jest też częste oddawanie moczu (zwykle również w nocy) lub uczucie parcia na pęcherz.

 

Kiedy badać prostatę?

Jak podkreśla doktor Wąsik, nowotwór gruczołu stercza jest podstępny, bo przez wiele lat zmiany chorobowe mogą nie dawać żadnych objawów. – Pacjenci miewają czasowe problemy z oddawaniem moczu, które najczęściej lekceważą, tłumacząc to wiekiem – stwierdza urolog. – Tymczasem częste oddawanie moczu, nawet w nocy, jakiekolwiek problemy z oddawaniem moczu czy uczucie parcia w pęcherzu, krew w moczu lub w nasieniu to objawy, które bezwzględnie powinny skłonić każdego Pana, niezależnie od wieku!, do wizyty kontrolnej u urologa – radzi dr Wąsik.

Natomiast regularne wizyty u urologa do swojego kalendarza badań profilaktycznych powinien wpisać każdy mężczyzna, który ukończył 40. rok życia. Bo jak pokazują statystyki, ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem, a najbardziej w przedziale od 50. do 80. roku życia.

Wizyta u urologa powinna być rutynowym, okresowym badaniem każdego mężczyzny, podobnie jak badanie ginekologiczne u kobiet. Musimy pamiętać, że wcześnie wykryty nowotwór prostaty jest w pełni wyleczalny! Niewykryty lub zdiagnozowany zbyt późno, często daje przerzuty do kości, węzłów chłonnych i innych narządów. Nasze zaniedbanie, dyktowane zazwyczaj powszechnym strachem przed badaniem profilaktycznym prostaty, może więc nas kosztować utratę życia – przestrzega lekarz.



 

Na czym polega badanie?

Podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku zmian chorobowych w obrębie prostaty jest badanie per rectum (z łac. przez odbytnicę). Podczas badania lekarz palpacyjnie ocenia ewentualne zmiany w gruczole. Większość mężczyzn uznaje to badanie za wstydliwe, a dodatkowo panuje przekonanie, że jest bolesne. – Panowie pamiętajcie, że przychodzicie do lekarza, którego celem jest leczyć. To badanie lekarskie jak każde inne! Kobiety przecież regularnie odwiedzają ginekologa i również poddają się intymnemu badaniu! – apeluje dr Wąsik.

Badaniem uzupełniającym w diagnostyce schorzeń prostaty jest badanie krwi na poziom PSA. PSA to białko obecne w krwi, które produkuje właśnie prostata. Jego wysoki poziom wskazuje na zmiany w gruczole, ale nie od razu przesądza o zmianach nowotworowych. – Podwyższony poziom PSA we krwi może występować także przy zapaleniu lub rozroście stercza – wyjaśnia lekarz.

Dodatkowym badaniem może być USG jamy brzusznej lub wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

 

Jak leczy się raka prostaty?      

Jedną z metod  leczenia raka prostaty jest leczenie operacyjne – radykalna prostatektomia. Stosuje się także radioterapię i hormonoterapię.

Zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia to podstawa w profilaktyce raka gruczołu krokowego – podkreśla lek. Stanisław Wąsik. – Pamiętajmy również o wizytach kontrolnych u urologa, kiedy ukończymy 40 lat, oraz o bezwzględnej konsultacji z lekarzem w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z oddawaniem moczu – przypomina urolog z Centrum Medycznego OnkoTerm w Rybniku.