Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się nagrobki


Jak wybrać

Wygląd nagrobka na jaki się zdecydujemy powinien zależeć nie tylko od naszych upodobań, ale również od takich czynników, jak charakterystyka miejsca, ukształtowanie terenu oraz wygląd i wielkość sąsiednich grobów i pobliskiej roślinności. Choć może się to wydawać dość absurdalne, wszystkie te elementy mogą znacząco wpłynąć na ostateczny efekt wizualny nagrobka.

– Warto dokładnie przemyśleć jakiego efektu oczekujemy od wyglądu nagrobka i odpowiednio wcześnie wszystko zaplanować, by móc spokojnie iść z projektem do zakładu kamieniarskiego – przekonuje nasz rozmówca z Zakładu Pogrzebowego Witwicka.

Rodzaje nagrobków

W zakładach kamieniarskich znaleźć można wiele gotowych nagrobków, które można zakupić „od ręki”. Oferują one również wykonywanie nagrobków na zamówienie, jednak jeśli zdecydujemy się na ten wariant, to warto przed podjęciem decyzji poznać najważniejsze informacje na temat materiałów, z których tworzy się nagrobki.

Nie da się ukryć, że najładniejsze są nagrobki wykonane z naturalnych kamieni, do których zaliczają się granit, marmur i piaskowiec. Dzięki wielości odmian, właściwemu przygotowaniu surowców i ich skutecznej impregnacji nagrobki wykonane z kamieni przez wiele lat będą prezentowały się nienagannie. Co więcej, pielęgnacja ich nie wymaga specjalnych zabiegów. Niestety tego typu nagrobki są najdroższe ze wszystkich jakie można znaleźć na rynku.

Opcją, która nie naruszy aż tak bardzo naszego budżetu są odpowiedniki kamieni naturalnych, czyli konglomeraty. Występują w wersjach imitujących granit bądź marmur, a ich ceny są przystępne. Dobrze wykonane mogą śmiało udawać kamień, choć prawdziwy znawca może zauważyć pewne różnice.

Nagrobki mogą być także tworzone z lastriko – trwałego i dość taniego materiału. Niestety, w tym przypadku cena i jakość idą w parze (materiał nie dorównuje poprzednim pod żadnym względem).