Home Internet Bezpieczne Dziecko w sieci

Bezpieczne Dziecko w sieci

Bezpieczne Dziecko w sieci

4 rady od LINKSYS dla rodziców o zachowaniu bezpieczeństwa w sieci

 

W kilku województwach rozpoczęły się już ferie, niektórzy ten czas mają jeszcze przed sobą i z utęsknieniem na niego czekają. Aby dla rodziców te 2 tygodnie przebiegły bez zmartwień, powinni zabezpieczyć odpowiednio swoją sieć w domu. Jest to okres kiedy nasze pociechy mają sporo wolnego czasu do wykorzystania i część jego spędzają “buszując w sieci”.

Zapewnienie bezpieczeństwa swoim dzieciom to obowiązek każdego rodzica. W obecnych czasach oprócz realnego świata, dotyczy to także wirtualnej rzeczywistości. Linksys przygotował 4 ważne punkty, na które warto zwrócić uwagę!

 

  • Poznaj zagrożenia

 

Wszystkie urządzenia w domu, które łączą się z siecią takie jak np.: tablet, laptop, smartphone, itp. mogą być zagrożone. Pamiętaj, żeby oprócz ochrony dziecka przed niedozwolonymi treściami, nie zapomnieć także o bezpieczeństwie danych, złośliwych oprogramowaniach czy wirusach.

Należy przestrzec nasze pociechy przed oszustami z portali społecznościowych oraz różnych witryn, ale także poinformować o skutkach publikowania w sieci informacji o sobie, zdjęć czy lokalizacji. Dla hakerów są to pozostawione ślady.

Poinformujmy również o złośliwych oprogramowaniach czy wirusach, które mogą zostać pobrane na nasze urządzenia poprzez ściągnięcie bezpłatnych plików do pobrania czy klikanie w linki w wiadomościach spam.

 

  • Ustal granice

 

Ustalenie granic korzystania z Internetu i urządzeń to niezwykle istotny element kontroli rodzicielskiej. Linksys zwraca uwagę, że warto od samego początku uczyć swoje dzieci bezpiecznych nawyków w działaniu online.

Dostosuj czas korzystania z urządzeń i sieci do wieku oraz potrzeb podopiecznego. Warto także określić godzinę, do której można korzystać np. z telefonu. Z badań wynika, że wyłączenie urządzeń elektronicznych przed snem ma bardzo ważny wpływ na samopoczucie pociechy!Pamiętaj, aby monitorować historię przeglądania oraz profile w mediach społecznościowych swoich dzieci. Zwróć im uwagę, aby przychodziły do Ciebie o zgodę zanim coś pobiorą “za darmo”.

 

  • Sprawdź i oceń opcje bezpieczeństwa

 

Zainstaluj oprogramowania zabezbieczające na urządzeniach oraz ustaw kontrolę rodzicielską. Warto mieć zainstalowanego antywirusa oraz różne zapory, które blokują dostęp i pobieranie niechcianych rzeczy.

Istnieją odpowiednie aplikacje, które pozwalają na kontrolę rodzicielską na smartphonach. Są kompatybilne z systemem iOS i Androidem.

Z nowinek technologicznych, warto wspomnieć o sieci MESH, którą znajdziemy w urządzeniu Linksys Velop. Pozwala ona na ustawianie różnych parametrów, ram czasowych, historię przeglądania, itp. dla każdego urządzenia osobno.

 

  • Ustaw kontrolę w domu/ na miejscu

 

Linksys zwraca uwagę, aby najpierw sprawdzić czy mamy zabezpieczoną sieć silnym hasłem.

Następnie pamiętaj o monitorowaniu, ale także blokowaniu nieznanych lub podejrzanych treści połączonych z kontami Twojego dziecka. Wykorzystuj do tego z oprogramowań, które filtrują wirusy, oszustwa, próby wyłudzenia danych.

Każdy rodzic, który martwi się o swoje dziecko powinien poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z zagrożeniami internetowymi, a następnie ustalić odpowiednie zasady z korzystania. Dodatkowo niech uczy swoich podopiecznych dobrych nawyków.

Przygotuj swoją sieć do korzystania przez dziecko na ferie i nie tylko!