Home Łazienka Stelaż podtynkowy – jakie są jego zalety i o czym pamiętać podczas montażu?

Stelaż podtynkowy – jakie są jego zalety i o czym pamiętać podczas montażu?

Stelaż podtynkowy – jakie są jego zalety i o czym pamiętać podczas montażu?

Duże możliwości aranżacji przestrzeni łazienkowej, atrakcyjny design, komfort i wygoda użytkowania, łatwe utrzymanie czystości. To korzyści płynące z wykorzystania podwieszanych urządzeń sanitarnych, jak miska WC, bidet, czy też umywalka. Bazę dla wszystkich tych rozwiązań stanowi odpowiednio zamontowany stelaż podtynkowy. Na co warto szczególnie zwrócić uwagę podczas jego instalacji?

Miejsca w łazience nigdy za wiele, dlatego też podwieszane sprzęty łazienkowe cieszą się dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, gdyż dzięki nim można optymalnie wykorzystać dostępne miejsce, stworzyć ciekawe aranżacje i funkcjonalne przepierzenia. Z użyciem stelaża podtynkowego zawiesimy praktycznie każde urządzenie sanitarne, a także zastosujemy cichą i oszczędną spłuczkę. Zapewnia on również wzmocnienie całej konstrukcji. Najpierw niezbędne jest jednak jego prawidłowe zamocowanie, co potem pozwala na stabilne umiejscowienie poszczególnych elementów i ukrycie wszelkich połączeń kanalizacyjnych.

Montażowe wyzwania

Montaż każdej instalacji ma swoją specyfikę – jak wygląda ona w przypadku stelaża podtynkowego? Dobrą praktyką jest prowadzenie prac zgodnie z zaleceniami producenta, ogólnymi zasadami sztuki budowlanej oraz z uwzględnieniem warunków danej inwestycji. Przy metamorfozie remontowanych przestrzeni łazienkowych w nowoczesne wnętrza dobrze sprawdzi się rozwiązanie do zabudowy lekkiej, np. stelaż Roca DUPLO ONE przeznaczony do misek WC podwieszanych.

Kluczowym etapem montażu jest wyznaczenie pionu i poziomu konstrukcji oraz ustawienie jej na odpowiedniej wysokości. Z reguły jest to 1 metr, licząc od poziomu posadzki do specjalnie oznaczonego na stelażu punktu w postaci naklejki (otwory na śruby mocujące do miski WC znajdują się zaś standardowo na wysokości ok. 32 cm od posadzki). Gdy w pomieszczeniu nie ma jeszcze płytek, przy określaniu wysokości należy uwzględnić to, że podłoga będzie docelowo znajdować się wyżej niż obecnie. Równie istotne jest prawidłowe dopasowanie rury odpływowej – najlepiej sprawdzić jeszcze przy wstępnym ustawieniu stelaża, czy jej długość jest wystarczająca.



Stelaż powinien być również odsunięty na odpowiednią odległość od ściany, żeby możliwe było ukrycie wszystkich instalacji kanalizacyjnych. W przypadku Roca DUPLO ONE minimalna głębokość zabudowy wynosi 125 mm, stelaż daje jednak również możliwość ultrapłaskiej zabudowy – 80 mm, przy częściowym wpuszczelniu rury odpływowej w ścianę. Jest to więc rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdza się przy łazienkach o niewielkim metrażu, gdzie każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota.

Po zwymiarowaniu i ustawieniu stelaża „na sucho”, kolejny istotnym etapem inwestycji jest zamocowanie mechaniczne konstrukcji do podłogi oraz do ściany. Należy tu wykorzystać oryginalne kołki dołączone do zestawu montażowego, dopasowując również wierło wiertarki do rodzaju podłoża oraz rozmiarów kołków. Do stabilnie przymocowanej konstrukcji doprowadzamy przyłącze zimnej wody i rurę odpływową, dokładnie sprawdzając przy tym szczelność połączeń, co pozwoli uniknąć trudnych potem do usunięcia przecieków.

Ważnym elementem stelaża podtynkowego jest oszczędzająca wodę spłuczka. Przy montażu trzeba więc zadbać  o właściwy dobór przycisku. W przypadku stelaża DUPLO ONE dedykowane są przyciski ONE. Dostępne są różne rodzaje tych rozwiązań – zarówno klasyczny biały lub biały matowy, jak też elektroniczny z podświetleniem LED. Bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie czarne matowe przyciski, np. z kolekcji PL7 i PL10 Roca.

Stelaż podtynkowy – kręgosłup łazienki

Stelaż to swoisty kręgosłup – bardzo ważny, choć niewidoczny element wyposażenia łazienkowej przestrzeni. Wysokiej jakości, dobrze zamontowana konstrukcja renomowanego producenta pozwala na szybką i łatwą instalację toalet podwieszanych, a także innych urządzeń sanitarnych, w zabudowie kartonowo-gipsowej lub murowanej.

Zestawy podtynkowe są odpowiedzią na potrzeby współczesnych użytkowników – stanowią połączenie estetyki, komfortu i funkcjonalności. Dzięki ich wykorzystaniu, łazienka staje się większa i bardziej dostępna. Takie rozwiązania są również pozbawione zakamarków, w których może gromadzić się brud, co ułatwia czyszczenie i utrzymanie maksymalnej higieny.  Najlepszą opcją jest wybór kompletnego sysyemu, składającego się z komponentów jednego producenta. Mamy wówczas pewność, że wszystkie elementy są do siebie w pełni dopasowane, co zapewnia łatwy montaż, niezawodne funkcjonowanie i spójność pod względem wizualnym, a przecież z łazienki, stanowiącej domową strefę relaksu, korzystamy na co dzień.