Home Bez kategorii Kolejny raz USZYJemy JASIE w Warszawie

Kolejny raz USZYJemy JASIE w Warszawie

Kolejny raz USZYJemy JASIE w Warszawie

Pobyt dziecka w szpitalu i pomysł jak ułatwić mu ten trudny czas – tak narodziła się akcja „Uszyj Jasia”, dzięki której na przestrzeni dwóch lat zaopatrzono w kolorowe „Jaśki” ponad 80 placówek: szpitali, domów dziecka i hospicjów. W nadchodzący weekend mieszkańcy stolicy już po raz drugi będą mogli uczestniczyć w wielkim szyciu organizowanym przez IKEA Warszawa dla pacjentów Instytutu Matki i Dziecka oraz Dziecięcego Szpitala przy ul. Marszałkowskiej. Szycie poszewek odbędzie się: 14 marca w IKEA Janki, w godzinach 11.00-19.00 oraz 14-15 marca w IKEA Targówek, w godzinach 10.00-16.00.

 

Instytutu Matki i Dziecka przy ul. Kasprzaka oraz Dziecięcy Szpital Kliniczny przy ul. Marszałkowskiej to miejsca, w których codziennie toczy się walka o życie i zdrowie małych pacjentów. Rocznie obie placówki obejmują swą opieką ponad 30 tysięcy dzieci z Warszawy i okolic. To właśnie z myślą o nich w sklepach IKEA Warszawa na Targówku i w Jankach organizowana jest druga edycja akcji „Uszyj Jasia”. Tegoroczny cel jaki postawili sobie organizatorzy to uszycie ok. 1 000 kolorowych poszewek na poduszki, które umilą maluchom trudny czas pobytu w szpitalu. W dziale „Jadalnia” na pierwszym piętrze w obu sklepach IKEA przygotowane będą stanowiska z maszynami, tkaninami oraz akcesoriami niezbędnymi do szycia. Uczestnicy akcji będą mogli liczyć na pomoc obecnych na miejscu wolontariuszek z organizacji „Splot Artystyczny” oraz „Ciekawe Szycie”, które pokażą i wytłumaczą jak uszyć poszewkę.

Podczas ubiegłorocznej akcji zdaliśmy sobie sprawę, że taka mała rzecz jak jasiek może przynieść ukojenie i radość małym pacjentom podczas pobytu w szpitalu. W tym roku planujemy uszyć 1 000 poszewek. Liczymy na wsparcie mieszkańców Warszawy i okolic. Mamy nadzieję, że wspólnie osiągniemy ten cel – mówi Grzegorz Bochenek z IKEA Targówek.„Uszyj Jasia” to akcja, która pokazuje, że pomoc nie zawsze wymaga przekazywania pieniędzy. Potrzebny jest jedynie zapał do pracy i kilkanaście minut wolnego czasu by powstała poszewka, która pomoże maluchom pokonać strach i tęsknotę za bliskimi  – mówi Marta Ciężkowska z IKEA Janki.

Autorką akcji „Uszyj Jasia” jest Natalia Bielawska, mama 4-letniego Bruna, autorka bloga o szyciu „Ekoubranka”. Pomysł zrodził się przed dwoma laty, gdy synek Pani Natalii trafił do szpitala. Podczas pobytu z synem w jednej z krakowskich placówek zauważyła, że poszewki szpitalne są zużyte, nierzadko podarte, a czasem w ogóle ich nie ma. Postanowiła zmienić tę sytuację i sama uszyć poszewki. Poprosiła o pomoc znajome blogerki zajmujące się szyciem i w ten sposób zorganizowana została pierwsza akcja „Uszyj Jasia”, która przerosła najśmielsze oczekiwania pomysłodawczyni. Z czasem przyłączały się do niej nowe osoby i organizowano ją w kolejnych miastach, aż objęła prawie całą Polskę. W ciągu dwóch lat odbyło się już ok. 100 „spotkań szyciowych”, podczas ich trwania powstało ponad 7 tys. poszewek, które powędrowały do 80 szpitali, hospicjów i domów dziecka. W minionym roku akcja została wyróżniona przez magazyn dziecięcy “Gaga” w plebiscycie “Serca Gagi”, w kategorii "Niezwykli wśród nas".

Oczywiście, łatwiej byłoby kupić gotowe poszewki, ale zależy nam, by pozytywna energia towarzysząca spotkaniom, pojawiła sie w szpitalach i innych placówkach opiekuńczych. Chcemy, by na oddziałach było bardziej domowo, kolorowo. Jestem pewna, że dzięki temu dzieci szybciej wracają do zdrowia, a trudny pobyt w szpitalu staje się dla nich przytulniejszy. Ogromnie cieszę się, że już po raz drugi organizujemy akcję wspólnie z IKEA Warszawa. Dzięki niej mali pacjenci warszawskich placówek będą mogli zasypiać na kolorowych poszewkach uszytych specjalnie dla nich mówi Natalia Bielawska, autorka akcji „Uszyj Jasia”.

Akcja „Uszyj Jasia” odbędzie się w Dziale „Jadalnia” w sklepach: IKEA Targówek 14 i 15-go marca w godz. 10.00-16.00 oraz IKEA Janki 14-go marca w godz. 11.00-19.00. IKEA zapewnia maszyny i akcesoria do szycia oraz tkaniny. W miarę możliwości prosimy o zabranie ze sobą też własnych maszyn do szycia. Wszyscy, którzy będą chcieli pomóc, ale nie potrafią szyć, również będą mogli dołączyć – obecne na miejscu specjalistki ze „Splotu Artystycznego” oraz „Ciekawe Szycie” pokażą i wytłumaczą jak uszyć poszewkę.