PARK WSCHODNI – NATURALNIE W MIEŚCIE


We Wrocławiu są 44 parki, jednak tylko w Parku Wschodnim możemy realnie obcować z dziką przyrodą. Na jego terenie spotkamy m.in. sarny, bobry, kurki wodne oraz łabędzie, których nie zobaczymy w żadnym innym miejscu we Wrocławiu. Park Wschodni to także idealne miejsce na klimatyczne jesienne spacery.

Willa Wrocław_Park Wschodni 2Jesień to doskonały okres, by obserwować zmiany dokonujące się w otaczającej nas naturze. Pierwsze złote, szeleszczące liście na chodnikach czy parkowych alejkach, ziemisty zapach unoszący się w chłodniejszym już powietrzu, leżące na ziemi kasztany – to pierwsze oznaki polskiej złotej jesieni. W poszukiwaniu zachwycających pejzaży zachęcamy do spacerów po Parku Wschodnim, który charakteryzuje się wysokimi wartościami przyrodniczymi. Mamy tu okazję podziwiania z bliska nie tylko barwnej roślinności, ale i zwierząt z reguły niewystępujących w aglomeracjach.

Na terenie parku co roku można spotkać rodzinę łabędzi, które mają tu stałe gniazdo. Co ciekawe, jeden łabędź z dorosłej pary jest z tzw. odmiany polskiej, dzięki czemu pisklęta od razu są białe, a nie tak jak w tradycyjnym przypadku – szare – informuje Roman Guziak, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego ETNA.

W parku możemy obserwować także czaple, objęte ochroną dzięcioły średnie oraz zielone,
a także zimorodki – jedne z najbardziej kolorowych ptaków występujących w Polsce.

Warto rozejrzeć się również za kokoszką wodną, potocznie zwaną kurką wodną, która oswojona już z obecnością ludzi nie płoszy się w ich obecności. Interesujący jest fakt, iż
w Europie Zachodniej, np. berlińskich parkach, kokoszka jest ptakiem powszechnie spotykanym niczym gołąb na obszarze Polski
– dodaje Roman Guziak.

Podczas jesiennych spacerów wypatrujmy także wiewiórek gromadzących zapasy żywności na zimę czy saren, które zwykle nie zapuszczają się na miejskie tereny, lecz dla Parku Wschodniego zrobiły wyjątek. W sąsiedztwie znajdują się tereny wodonośne, skąd do parku przywędrowały również bobry. Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości można je podziwiać, szczególnie późną jesienią, gdy te pracują nad budową tamy lub przygotowaniem żeremia do zimy.

Unikalna jest tu także flora mieniąca się feerią kolorów w jesiennym okresie. Oprócz wielu gatunków rodzimych, takich jak dęby szypułkowe, olsze czarne, topole białe i jesiony wyniosłe, w Parku Wschodnim występują stare, bo niemal 100-letnie okazy brzozy papierowej, która jest niezwykle rzadko spotykana w terenach zieleni Wrocławia. Od pospolitej brzozy odróżnia się biało-różową barwą kory– tłumaczy dr Elżbieta Szopińska z Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Azyl wśród natury

Park Wschodni cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Wrocławia, jednak na jego terenie wciąż panuje cisza i spokój. Mało kto wie, że jest to doskonały teren nie tylko do spacerów, ale i do jesiennej aktywności na świeżym powietrzu. Oprócz przestronnych łąk dających możliwość uprawiania gier zespołowych, w parku znajduje się także ścieżka biegowa.

Kiedyś znajdowały się tu boiska sportowe, czynne kąpieliska oraz przystań łódek. Niestety nie wszystko zachowało się do czasów obecnych. Żadne z kąpielisk nie przetrwało w dawnej formie. Po przystaniach zostały jedynie kamienne schody – dodaje dr Elżbieta Szopińska.

Atrakcyjna okolica

Położenie oraz pejzaż sprawiają, że w pobliżu Parku Wschodniego powstają nowe inwestycje, jak np. gotowa do zamieszkania Willa Wrocław. By ułatwić mieszkańcom dostęp do rekreacyjnych terenów, inwestor zaplanował kładkę łączącą osiedle z Parkiem Wschodnim. Będzie to drugie oficjalne wejście do parku. Dzięki temu lokatorzy Willi Wrocław będą mogli dostać się na łono natury bezpośrednio z terenu inwestycji. Tymczasem pierwsi lokatorzy mogą już odpoczywać na tarasach wśród relaksujących odgłosów przyrody dobiegających z parku.

Park Wschodni to zróżnicowane zagospodarowanie przestrzenne umożliwiające zarówno aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, jak i relaksujące spacery wśród odgłosów przyrody. Jest to miejsce, w którym każdy znajdzie chwilę wytchnienia od pędzącej codzienności.


WILLA WROCŁAW

Willa Wrocław to luksusowe osiedle z pozwoleniem na użytkowanie, zlokalizowane przy ul. Rybnickiej 18 (u zbiegu ul. Armii Krajowej oraz ul. Krakowskiej) we wrocławskiej dzielnicy Krzyki. Inwestycja jest położona 5 m od granic Parku Wschodniego i tylko 5 km od ścisłego centrum miasta. Do użytku oddanych zostało 8 dwupiętrowych budynków oferujących 89 apartamentów o podwyższonym standardzie i powierzchni 54-147 m2. Jest to pierwsza inwestycja mieszkaniowa firmy Matusewicz Development Sp. z o.o. Sp. kom.

Więcej informacji dostępnych jest pod adresem www.willawroclaw.pl