Home Biznes 9% firm poszukuje finansistów i księgowych. Miesięczna analiza ofert monsterpolska.pl

9% firm poszukuje finansistów i księgowych. Miesięczna analiza ofert monsterpolska.pl

Co 9 ogłoszenie o pracę zamieszczone w styczniu na portalu monsterpolska.pl było adresowane do pracowników z branży Finanse / Księgowość / Controlling. Kategoria ta zajęła drugie miejsce w comiesięcznym zestawieniu, plasując się po ofertach dla kandydatów z branży IT.

 

Na monsterpolska.pl 9% firm prowadziło rekrutacje na stanowiska z kategorii Finanse / Księgowość / Controlling.
W stosunku do grudnia minionego roku, liczba ofert pracy z tej branży spadła o 8%, ale w stosunku do stycznia 2013 roku wzrosła o 158%.

W styczniu kandydatów z tego sektora intensywnie poszukiwały firmy outsourcingowe i centra usług wspólnych (SSC) i od nich właśnie pochodziło 72% wszystich ofert skierowanych do kandydatów z tego sektora. W tym roku prognozujemy dalszy wzrost liczby ofert pracy skierowanych do kandydatów reprezentujących finanse oraz księgowość, co związane jest z ciągłym rozwojem usług dla biznesu – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Pracodawcy poszukiwali przede wszystkim doświadczonych pracowników. Jedna czwarta firm prowadziła rekrutację na stanowisko księgowej. 11% poszukiwało managera, a co dziesiąty przedsiębiorca chciał zatrudnić specjalistę. 9% ofert pracy skierowanych było do analityków finansowych.Pracodawcy poszukiwali kandydatów z wyższym, kierunkowym wykształceniem, udokumentowaną wiedzą praktyczną, znajomością branży i doświadczeniem. Tak jak i w przypadku innych grup zawodowych, tak i w tej kategorii obserwujemy wzrost znaczenia kompetencji miękkich oraz społecznych. Dla ogromnej rzeszy pracodawców są one największą bolączką – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

-19% uznało, że mogłoby to mieć negatywny wpływ na pracę, ale i tak zdecydowałoby się na to (w szczególności, jeśli osoba byłaby atrakcyjna),

-15% uważa, że taka sytuacja nie ma wpływu na karierę, ale nie zachowałoby się w ten sposób,

-27% odpowiedziało, iż romans w pracy nie ma negatywnego wpływu na karierę i spotkałoby się z kolegą lub koleżanką z pracy.

Największymi przeciwnikami biurowych romansów okazali się Amerykanie. Aż 52% jest przeciwnikami biurowych romansów i sądzi, że taka sytuacja mogłaby mieć negatywny wpływ na ich życie zawodowe. Nawet jeśli uważają, że nie zaszkodziłoby im, to i tak nie zdecydowałoby się na to aż 18% z nich. Dokładnie odwrotnie myślą Francuzi. 72% wprawdzie widzi, że taka sytuacja może przynieść negatywne konsekwencje w pracy, ale aż 49% zdecydowałoby się na romans, jeśli obie strony by się sobie podobały. Tylko 24% Niemców postawiłoby na takie lekkomyślne, ale i romantyczne, podejście do tego tematu. Hindusi z kolei są bardzo ostrożni – tylko 9% rozważyłoby romans w pracy,  zdając sobie sprawę, że może się to dla nich źle skończyć w pracy. Europejczycy mają generalnie lżejszy stosunek do romansów w pracy – 35% uważa, że ta sytuacja może źle rzutować na pracę zawodową, ale tylko 24% byłoby ostrożnych i nie zdecydowałoby się na romans. Podobnie sytuacja wygląda z Polakami. Nie jesteśmy tak restrykcyjni jak Amerykanie i bliżej nam do ogólnoeuropejskiego podejścia do tematu – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

Globalna ankieta Monster jest cyklem ankiet o różnorodnej tematyce związanych z karierą, ekonomią i miejscem pracy. Ankiety odzwierciedlają opinie użytkowników Internetu, którzy zdecydowali się w niej uczestniczyć. W ankiecie dotyczącej romansu w pracy i jego konsekwencji dla kariery  wzięło udział 5 tysięcy osób. Każdy głos jest liczony tylko raz. Ankieta została zrealizowana od 6 do 20 stycznia wśród użytkowników portalu na całym świecie.