Czy roboty zastąpią w przyszłości pracę ludzkich rąk?


Globalna ankieta Monster.com – o automatyzacji stanowisk pracy

 

Wyniki międzynarodowej ankiety przeprowadzonej przez Monster.com pokazują, że większość zatrudnionych nie obawia się widma zastąpienia przez inteligentne maszyny. Jak pokazują jednak badania Uniwersytetu Oksfordzkiego z 2014 – przyszłość rysuje się niepewnie. W ciągu 10 do 20 lat nowe generacje robotów mogą sprawić, że zniknie około 700 zawodów, zwłaszcza tych niewymagających wysokich kwalifikacji.

 

Monster.com – lider w dziedzinie łączenia kandydatów z ich wymarzoną pracą, poprosił użytkowników

o odpowiedź na pytanie „Jak myślisz, kiedy maszyny (komputery i roboty) będą w stanie zastąpić Cię na obecnym stanowisku?”. W ankiecie wzięło udział ponad 3 800 osób, a odpowiedzi kształtowały się następująco:

 

* 12% respondentów stwierdziło, że „komputery lub roboty są w stanie już teraz wykonać całą moją pracę”,

* 7% odpowiedziało, że „w ciągu najbliższych 5 lat”,

* 8% uważa, że „w okresie od 5 do 10 lat”,

* 10% wskazuje na „ponad 10 lat, licząc od teraz”,

* 63% respondentów nie obawia się zastąpienia ich pracy przez maszyny.

 

Okazuje się, że respondenci z Niemiec najbardziej obawiają się postępu technologicznego. Aż 40% z nich uważa, że roboty już w obecnej chwili są w stanie w pełni przejąć ich obowiązki. Z drugiej strony, mieszkańcy Indii w 67% są pewni utrzymania swojej pracy twierdząc, że automatyzacja nie zagraża ich karierze. Podobny optymizm wykazują również ankietowani z Ameryki Północnej – 62% twierdzi, że maszyna nigdy nie dorówna człowiekowi.

 

Nawet galopujący postęp technologiczny oraz coraz bardziej zaawansowane prace nad sztuczną inteligencją nie spowodują, że maszyny w najbliższych latach zastąpią pracę ludzkich rąk. Brakuje im przede wszystkim inteligencji emocjonalnej oraz konkretnych umiejętności miękkich, którymi dysponuje człowiek. Dodatkowo komputery nie potrafią się jeszcze uczyć, a ich zdolność przyswajania wiedzy oparta jest na sztywno ustalonych algorytmach, co nie daje im pola do kreatywności. Nawet, jeśli w odległej przyszłości pewne zawody zostaną zastąpione przez maszyny – bezpieczni pozostaną przedstawiciele m.in. branży IT, inżynierowie czy mechanicy. Ktoś przecież będzie musiał dbać o sprawność robotów czy komputerów – wyjaśnia Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

 

 

 

Globalna ankieta Monster.com jest cyklem ankiet o różnorodnej tematyce związanej z karierą, ekonomią i miejscem pracy. Wyniki sondażu zostały przygotowane na podstawie głosów oddanych przez osoby odwiedzające portal Monster.com, od 2 do 6 lutego 2015 roku. Każdy głos liczony jest tylko raz. Sondaże nie mają charakteru naukowego, odzwierciadlają opinie tych użytkowników Internetu, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w badaniu.

Monster.com jest światowym liderem w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą. Platforma wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie na świecie, umożliwiając znalezienie pracy. Za pośrednictwem platform cyfrowych i społecznych oraz rozwiązań mobilnych, ułatwia dostęp pracodawców do potencjalnych pracowników, poprzez szeroki wachlarz produktów i usług. Jako pionier posiada ponad 200 mln osób zarejestrowanych w sieci na całym świecie. Działając obecnie w ponad 40 krajach, zapewnia zarządzanie najszerszym i najbardziej efektywnym systemem do wyszukiwania pracy, planowania ścieżki kariery, rekrutacji i odszukiwania talentów na całym świecie. Więcej informacji na stronie www.monsterpolska.pl.