Home Biznes Dlaczego projektodawcy chcą współpracować z FZ KPT?

Dlaczego projektodawcy chcą współpracować z FZ KPT?

Współpraca na wielu płaszczyznach, możliwość kooperacji spółek portfelowych, wsparcie w ukształtowaniu strategii rozwoju oraz w zakresie formalno-prawnym, czy wreszcie konstruktywne informacje zwrotne. O tym co współpraca z Funduszem Zalążkowym KPT daje projektodawcom oraz w jaki sposób fundusz wspiera innowacyjne biznesy mówią przedstawiciele trzech spółek rozwijających swoje projekty pod skrzydłami FZ KPT. WeGirls, HG Inteligence oraz Husarion dołączyły do portfela FZ KPT w drugiej połowie 2013 roku i  już chwalą się sukcesami.

Wielopłaszczyznowość współpracy

Współpraca HG Intelligence S.A. z Funduszem Zalążkowym KPT, odbywa się na kilku poziomach. Wbrew pozorom jej fundamentem nie jest wyłącznie kooperacja na płaszczyźnie finansowej. W trakcie trwania projektu ze strony funduszu zawsze mogliśmy liczyć na szerokie wsparcie merytoryczne zarówno jeśli chodzi o budowę struktur nowych spółek, jak również rozwoju przedsiębiorstwa od strony organizacyjnej i formalno-prawnej. W tym kontekście, akceleracja przedsięwzięcia w FZ KPT jest niezmiernie dobrą inwestycją – mówi Jarosław Królewski, Managing Director HG Intelligence S.A.

FZ KPT objął w HG Intelligence S.A. w lipcu 2013 roku 30 % akcji. Spółka, która specjalizuje się w budowie aplikacji B2B wspierających i realizujących zagadnienia typu Business Intelligence już ma na swoim koncie intratne kontrakty. Od początku roku HG Intelligence współpracuje z Gino Rossi gdzie wdrożone zostały autorskie rozwiązania produktowe  HGI w zakresie technologii zbliżeniowych i kontekstowych. Wkrótce system znajdzie zastosowanie również w jednym z krakowskich muzeów.

Dziś bardzo istotną zmienną decydującą o sukcesie w branży internetowej/informatycznej jest czas. Jeśli chcemy przyśpieszyć pracę nad swoją innowacją, FZ KPT jest dobrym miejscem do realizacji projektów o bardzo szerokim zakresie przedmiotowym. Fakt, że produkt i spółka powstała w porozumieniu z FZ KPT już po 2 miesiącach od rozpoczęcia działania, będąc w fazie produktowej rozpoczęła monetyzację, a po 5 miesiącach pozyskała kilka bardzo znaczących klientów mówi sam za siebie dodaje Jarosław Królewski z HG Intelligence.Kooperacja z innymi spółkami portfelowymi

W drugiej połowie 2013 roku do portfela FZ KPT dołączyła spółka WeGirls, z edukacyjną ofertą dla dziewczynek w wieku 3-12 lat. Spółka oprócz sklepu internetowego i powołania fundacji otworzyła showroom w warszawskiej Galerii Mokotów, odwiedziła gdańskie Targi Rodzinne, a 8 maja otworzyła showroom w Galerii Krakowskiej. We współpracy z FZ KPT WeGirls zwraca uwagę na wsparcie finansowe, które uwiarygodniło spółkę i analityczne, ale też możliwość kooperacji z innymi spółkami portfelowymi funduszu.

Bez wsparcia finansowego niego nie byłoby dzisiejszego WeGirls. Nie tylko dlatego, że finanse z FZ KPT,  pozwoliły na rozpoczęcie projektu w planowanym terminie,  ale głownie dlatego, że wsparcie to pomogło nam pozyskać zarówno Fundusz Inwestycyjny (Satus) oraz było nieocenione podczas procesu aplikacyjnego i kwalifikującego nas na pożyczkę z PARPu. Po drugie, szczegółowa analiza projektu na etapie początkowym pomogła nam lepiej sprecyzować rodzaj „wejścia na rynek”, aby było ono mniej ryzykowne. Po trzecie, kontakty ze spółkami oraz firmami z portfela to bardzo cenna wartość dodana. W fazie początkowej projektu spółki portfelowe spełniały rolę doradczą. W dalszej perspektywie, mamy nadzieję na rozwój naszych produktów w oparciu o nowoczesne technologie tych spółek, a także szeroką kooperację w dziedzinie marketingu. Jeśli ta współpraca będzie owocna, jesteśmy w stanie zrewolucjonizować obecny rynek naszych produktów – mówi Alina Groblicka, Managing Partners w WeGirls S.A.

Ważne wsparcie merytoryczne

Na wsparcie merytoryczne zwraca uwagę najmłodsza spółka portfelowa FZ KPT – Husarion. W ramach projektu rozwijany jest bardzo łatwy w użyciu system robotyki, który nie wymaga od użytkownika jakiejkolwiek wiedzy z dziedziny elektroniki.

Fundusz Zalążkowy KPT, oczywiście poza inwestycją, dał nam cenne wsparcie merytoryczne, biznesowe oraz marketingowe. To dzięki FZ KPT rozpoczęliśmy bardzo ważną dla nas współpracę z Hackerpsace oraz uczestniczyliśmy w cennych spotkaniach i wydarzeniach kształtujących kierunek rozwoju naszej firmy. Znaczne wsparcie oraz cenne informacje zwrotne na temat naszego produktu otrzymaliśmy już od momentu zgłoszenia projektu. Bardzo ważna była także pomoc w kwestiach formalnych i prawnych związanych z zakładaniem spółki. Innowacyjny produkt to nie wszystko i dzięki FZ KPT znalezienie właściwego modelu biznesowego jest znacznie prostsze – mówi Dominik Nowak, CEO w spółce Husarion.