Focus on Poznań – stolica Wielkopolski drugi raz pod lupą


Fundacja Pro Progressio w ciągu sześciu miesięcy dwukrotnie poddała analizie miasto Poznań. Z najnowszego raportu Focus On, opublikowanego pod koniec lipca, dowiemy się, co obecnie stolica Wielkopolski oferuje swoim mieszkańcom, czy nadal przyciąga inwestorów i jak rozwija się w niej branża outsourcingowa (BPO).

Istniejąca od dwóch lat Fundacja Pro Progressio wspiera i analizuje rozwój branży BPO w Polsce. Drugi Raport Focus On Poznań przygotowali eksperci Fundacji wspierani m.in. przez Urząd Miasta Poznania, firmę doradczą CBRE, agencję pracy Randstad oraz Polską Agencję Informatyzacji i Inwestycji Zagranicznych. Stolica Wielkopolski dzięki Focus On ma szansę potwierdzić, że jest miastem przyjaznym, dającym wiele możliwości i wartym każdej inwestycji.

Najnowsza analiza Poznania pokazuje, że jest on w czołówce miast, w których rozwija się branża outsourcingowa, a coraz więcej zagranicznych inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, zakłada centra operacyjne na jego terenie. Obecnie w Poznaniu działa nie 4, jak miało to miejsce w lutym tego roku, a 6 firm i organizacji z sektora BPO (Outsourcing Procesów Biznesowych)- usług dla biznesu, wykorzystujących nowe technologie, zaawansowane rozwiązania i specjalistyczną wiedzę. Zwiększyła się także liczba Centrów Usług Wspólnych (SSC) z 18 w lutym 2014 r. do 22 w lipcu 2014 roku. SSC oparte są na zasadach przeniesienia pewnych obszarów działalności firmy (najczęściej nie podstawowych), poza granice jej macierzystego kraju. W ramach SCC tworzy się najczęściej oddziały IT, finansów, księgowości i obsługi klienta. Wzrosła także liczba firm i organizacji z branży R&D (Badania i Rozwój), w lutym 2014 r. było ich 7, pod koniec lipca 8. W ciągu sześciu miesięcy w stolicy Wielkopolski wzrosła liczba firm i organizacji, należących do amerykańskich inwestorów, z 11 firm i organizacji w lutym 2014r. do 15 firm i organizacji w chwili obecnej. Przybywa także inwestycji polskich z 5 organizacji i firm, na początku tego roku do 7 pod koniec lipca 2014r. Swoje firmy zakładają tu także Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi, Japończycy, Holendrzy czy Szwedzi.

Dzięki ciągłemu rozwojowi stolicy Wielkopolski, szansę na znalezienie pracy mają m.in. studenci, dla których organizowane są wydarzenia popularyzujące sektor BPO/SSC tj. Poznańskie Dni Przedsiębiorczości czy WorkGate – spotkania i warsztaty rekrutacyjne, będące okazją do znalezienia ciekawej pracy w trakcie i po studiach. Może wziąć w nich udział każdy z ponad 123 tys. poznańskich studentów i prawie 38 tys. absolwentów uczelni wyższych mieszczących się w stolicy Wielkopolski. Mimo że liczba studiujących w Poznaniu spadła z ciągu roku o ponad 9 tys. nadal wśród 4 najpopularniejszych kierunków kształcenia jest pedagogika, finanse i bankowość, zarządzanie kierunki filologiczne. Szczególnie szeroki wachlarz filologii języków obcych jest doceniany przez inwestorów świadczących usługi dla klientów europejskich i pozaeuropejskich krajów.

Kolejną zmianą odnotowaną w raporcie Focus on Poznań jest spadek bezrobocia (z 6, 7% w 2004 r. i 4, 1% w 2013r. do 3, 8% w 2014 r.). Problemy ze znalezieniem pracy maleją m.in. dzięki dynamicznemu rozwojowi sektora nowoczesnych usług dla biznesu i działaniom licznych instytucji wspierających przedsiębiorczość (Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Centrum Innowacji Rozwoju i Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej, Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o., Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii). Osoby aktywne na poznańskim ryku pracy mogą liczyć na zarobki średnio zaczynające się od 1, 5 tys. zł brutto (Call Center) i 3 tys. brutto ( Zarządzanie, Księgowość, IT) w przypadku osób dopiero wchodzących na rynek pracy, a sięgające 20 tys. zł brutto wśród osób na wyższych stanowiskach.

Dotarcie do stolicy Wielkopolski nie jest problemem, miasto położone jest przy autostradzie A2, posiada bezpośrednie połączenie kolejowe m.in. z Warszawą i Berlinem, a port lotniczy obsługuje 23 różne kierunki lotów. Będąc na miejscu można wziąć udział w 24 organizowanych w ciągu roku festiwalach (Malta Festiwal, Jarmark Świętojański, OFF Camera), przenocować w jednym z prawie 400 hoteli, a wieczór spędzić wybierając się do klubu czy restauracji, których w Poznaniu jest prawie 600. Z tego zaplecza korzystają również uczestnicy targów, w 2012 r. odbyły się 84 wydarzenia targowe, które zgromadziły 11 tys. wystawców i 2,5 tys. zagranicznych gości.

Przygotowany w czterech wersjach językowych: polskiej,  angielskiej, niemieckiej i francuskiej Raport Focus On Poznań dostępny jest na stronie Fundacji Pro Progressio www.proprogressio.pl oraz na platformie internetowej www.outsourcingportal.pl. Ostatnia strona raportu zawiera dane teleadresowe Centrów Obsługi Inwestora ulokowanych w Poznaniu.