FZ KPT – 4 rok działania i 19 spółek w portfelu


Od 2011 roku Fundusz Zalążkowy Krakowskiego Parku Technologicznego zainwestował w 19 spółek, spośród których te najbardziej dojrzałe potwierdziły swoją atrakcyjność dla inwestorów typu venture capital, uzyskując kolejną rundę finansowania. Oferując wsparcie kapitałowe i merytoryczne Fundusz wspomaga rozwój innowacyjnych przedsięwzięć, szczególnie tych z regionu Małopolski.

Fundusz Zalążkowy Krakowskiego Parku Technologicznego od czterech lat realizuje projekt „Inkubowanie nowych innowacyjnych spółek w Krakowskim Parku Technologicznym”. FZ KPT w okresie swojego funkcjonowania w obszarze seed capital wypracował unikalny know-how w zakresie oceny potencjału rynkowego i ryzyka projektów, konstrukcji umów inwestycyjnych oraz organizowania struktur transakcji uwzględniających kolejne rundy finansowania z udziałem kapitałów venture oraz aniołów biznesu, a także monitorowania i wspierania realizacji pomysłów biznesowych na wstępnym etapie rozwoju. Przez ostatnie cztery lata do drzwi FZ KPT pukali pomysłodawcy chcący wejść na ścieżkę biznesu ze swoimi projektami. Dla Funduszu nie lada wyzwaniem było więc z ogromu zgłoszeń wyselekcjonowanie i zweryfikowanie tych rokujących, a także ocena ich szans rynkowych.

Przez te kilka lat funkcjonowania Funduszu mieliśmy okazje spotkać bardzo ciekawych ludzi, z wielką energią i zaangażowaniem budujących swoje projekty. Możliwość współpracy z nimi to również dla nas niezwykłe biznesowe doświadczenie. Tym bardziej, że to właśnie zespół jest jednym z najważniejszych czynników determinujących decyzję o inwestycji. Ale cztery lata pracy zespołu FZ KPT to przede wszystkim nasz wkład w rozwój ekosystemu wdrażania innowacji w Polsce. Kolejne ze spółek, które pomagaliśmy budować znajdują swoje miejsce na rynku i wspierają ludzi w różnych sferach codziennej, życiowej aktywności. I to właśnie możliwość codziennego obcowania z innowacjami oraz innowacyjnymi umysłami ich twórców, a także funkcjonalność, przydatność oraz ogromne szanse na dalszy rozwój naszych spółek są dla nas największym sukcesem – mówi Marcin Bielówka, Prezes Zarządu FZ KPT.

Obecnie, na etapie domykania portfela do Funduszu wciąż można zgłaszać projekty. Dla przypomnienia FZ KPT celuje w szczególności w pomysły technologiczne, inżynierskie.

Dużo mówi się o problemach z pozyskaniem finansowania rozwoju przez młode spółki, czy projekty będące dopiero na etapie pomysłu. To nie do końca tak. Duża część projektów jest odrzucanych, bo sam dobry pomysł to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że to jest biznes. Żeby inwestor powierzył nam swój kapitał musimy go przekonać, że warto. Jak? Pokazując, że podchodzimy do projektu poważnie. Że jesteśmy zorganizowani, że wybrany lider to nie tylko człowiek mocno zaangażowany, ale również potrafiący udźwignąć ciężar zarządzania projektem i zespołem. Zbadajmy konkurencję. Porozmawiajmy o naszym pomyśle ze znajomymi, ale też przypadkowymi osobami z grupy docelowej. Jeśli mamy pomysł na projekt dla biur rachunkowych możemy porozmawiać z kilkoma księgowymi, doradcami podatkowymi. Zapytajmy, czy i jak nasz projekt może pomóc im w pracy, co moglibyśmy dodać, poprawić, co w szczególności budzi ich zainteresowanie. Wyciągnijmy wnioski i przedstawmy je. Taki podstawowy desk research, kosztuje nas tylko poświęcenie czasu, a dzięki niemu zdobędziemy dodatkowe dane, cenne zarówno dla rozwoju projektu, jak i inwestora – tłumaczy Marcin Bielówka. – W ramach FZ KPT daliśmy szansę kilkunastu innowacyjnym projektom i wciąż jeszcze jesteśmy otwarci na kolejne wyzwania. Jednak, jeśli możemy coś zasugerować potencjalnym projektodawcom – to poważnie podejdźcie do projektu i jego zgłoszenia. Pokażcie dane, dotychczas zrealizowane działania i ich efekty. Pokażcie, że warto w was zainwestować.

W portfelu FZ KPT jest obecnie 19 spółek o różnych profilach. Projekty, na które warto zwrócić już teraz uwagę to m.in.: platforma komunikacyjna wiem.co wykorzystywana przez coraz liczniejsze samorządy do kontaktu z mieszkańcami, używana przez setki tysięcy użytkowników na całym świecie; VOCABLA – aplikacja wspierająca naukę języków obcych; Posterro, które przenosi słupy z plakatami do smartfonów; Sher.ly dające funkcjonalność chmury przy pełnym zabezpieczeniu prywatności i bezpieczeństwa danych; narzędzie do wspierania terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju i/lub zachowania DrOmnibus; budująca aplikacje łączące marketing on-line z off-line spółka HG Intelligence; spółka KANGUR rozwijająca urządzenia elektroniczne dla przemysłu i rolnictwa; innowacyjne narzędzia edukacyjne WeGirls; Husarion, dzięki któremu każdy będzie mógł zbudować swojego robota!