Home Biznes FZ KPT – w Małopolsce jest klimat dla przedsiębiorczości

FZ KPT – w Małopolsce jest klimat dla przedsiębiorczości

Udział w tworzeniu ekosystemu dla inwestycji w Małopolsce to jeden z celów, jakie postawili przed sobą zarządzający Funduszem Zalążkowym KPT. Funkcjonujemy w Krakowskim Parku Technologicznym i chcemy mieć wpływ na rozwój regionu, wspierać lokalną przedsiębiorczość. A potencjału u nas nie brakuje – tłumaczy Marcin Bielówka, Prezes Zarządu FZ KPT.  

Małopolska to region nie tylko o bogatej historii i atrakcyjny turystycznie. To także miejsce, które ma niezwykły klimat oraz możliwości do tworzenia biznesu i rozwijania innowacji.– W Krakowie mamy najlepsze w Polsce uczelnie wyższe i środowisko akademickie, które jest niezwykle aktywne i otwarte na współpracę. Są instytucje gromadzące specjalistów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem prężnie działają wspierając przedsiębiorczość. Dzięki tej akademicko-biznesowej współpracy możemy podejmować wspólne inicjatywy, uzupełniać się kompetencjami i w ten sposób budować przyjazny ekosystem dla rozwoju innowacji, co z kolei korzystnie wpływa na rozwój regionalny Małopolski. To takie koło, które puszczone po właściwych torach będzie wciąż samo się napędzać – region wspierający innowacje będzie atrakcyjny dla budowania w nim biznesu, z kolei przyciąganie utalentowanych i przedsiębiorczych ludzi do małopolski będzie wspierało atrakcyjność regionu – mówi Marcin Bielówka.

Możliwości jakie daje kooperacja środowiska akademickiego, biznesu i instytucji, takich jak Fundusz Zalążkowy KPT jest nieoceniona. Dlatego FZ KPT dostrzegając ten potencjał chętnie nawiązuje współpracę z małopolskimi przedsiębiorcami, ośrodkami naukowymi oraz organizacjami wspierającymi biznes i rozwój innowacji.

– Kraków ma szansę stać się miastem, które będzie skupiać przedsiębiorcze osoby, poważnie myślące o założeniu własnej firmy. Już dziś dzielnice, takie jak: Kazimierz i Zabłocie pełne są ludzi, którzy ‘robią startupy’, którzy chcą się spotykać i dzielić doświadczeniem. Ponadto, co warto zauważyć i docenić, tutejsi młodzi pomysłodawcy sami się świetnie organizują, udzielają sobie wsparcia, wymieniają się wiedzą, kontaktami. I to właśnie w Krakowie organizują liczne konkursy, konferencje, warsztaty dla podobnych im osób startujących w biznesie. Wierzymy, że duch ten będzie się rozprzestrzeniał również po krakowskich uczelniach. Dlatego wykorzystując nową perspektywę finansową chcemy włączyć się w ten trend i wspierać krakowską przedsiębiorczość, tak aby połączenie tych potencjałów: środowiska naukowego i mody na bycie przedsiębiorczym, zrodziło wiele perspektywicznych przedsięwzięć i komercyjnych sukcesów –  dodaje Prezes FZ KPT.