Home Biznes Informatyk poszukiwany! Miesięczna analiza ofert monsterpolska.pl

Informatyk poszukiwany! Miesięczna analiza ofert monsterpolska.pl

W styczniu, podobnie jak w całym 2013 roku, najwięcej firm poszukiwało informatyków. Spośród wszystkich ofert pracy zamieszczonych na portalu monsterpolska.pl aż 47% z nich była adresowana do kandydatów z branży IT. Pracodawcy poszukiwali przede wszystkim programistów – ogłoszenia dla nich stanowiły aż 42% wszystkich ofert
z tej kategorii.

 W styczniu 2014 aż 47% firm rekrutujących na portalu monsterpolska.pl poszukiwało kandydatów z  branży IT. Liczba ofert dla pracowników z tego sektora wzrosła o 39% w stosunku do grudnia ubiegłego roku i aż 79% w porównaniu do stycznia 2013 roku. Dynamiczny wzrost liczby ofert pracy dla specjalistów IT, a w szczególności dla programistów, to efekt ciągłego rozwoju polskich przedsiębiorstw, które coraz częściej rozumieją, że warunkiem konkurencyjności jest innowacyjność i nowe technologie – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Programistów chętnie rekrutowały firmy outsourcingowe i centra usług wspólnych (SSC). Aż 83% wszystkich ofert pracy dla kandydatów reprezentujących IT pochodziło właśnie od przedsiębiorców z tego sektora. Ogłoszenia dla specjalistów z branży IT stanowiły ponad połowę (56%) wszystkich ofert pracy. Firmy outsourcingowe, centra usług wspólnych oraz R&D intensywnie się rozwijają, a programiści to najczęściej poszukiwani pracownicy. Rośnie też liczba realizowanych przez nich projektów z zakresu IT, a to z kolei powoduje wzrost liczby ofert pracy nie tylko dla doświadczonych kandydatów, ale również studentów i absolwentów kierunków informatycznych. – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Poszukiwani są głównie programiści – oferty pracy dla nich stanowiły 42% wszystkich ofert. Prawie 8% ofert było adresowanych do testerów. Ponad 7% firm poszukiwało kandydatów na stanowiska specjalistyczne z zakresu IT.

Jeśli chodzi o kompetencje, jakich oczekują od kandydatów pracodawcy, to w branży IT liczą się wykształcenie oraz wiedza. Coraz częściej firmy zwracają uwagę na umiejętności związane z logicznym myśleniem,  miękkie i społeczne. Wielu pracodawców podkreśla, iż łatwiej jest kandydatów nauczyć obsługi niezbędnych systemów, niż trudnej sztuki komunikowania się ze współpracownikami i pracy zespołowej – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

tagi: