Łatwiej o własne mieszkanie


~~Jak mówi Violetta Wypych, dyrektor działu handlowego Rafin: „Od początku roku obserwujemy zwiększoną ilość zapytań dotyczącą mieszkań objętych dopłatą. W ramach Programu oferujemy lokale na dwóch inwestycjach we Wrocławiu: na Dobrym Osiedlu w dzielnicy Zakrzów oraz na Złotej Podkowie, na Krzykach Partynicach.

 

I dodaje: Prognozujemy dalszy wzrost zainteresowania ofertami mieszkań z rynku pierwotnego. Rządowe dopłaty pokryją wkład własny kredytobiorcy – w 2014 roku, w związku z wejściem w życie rekomendacji S, jest to 5%. W związku z tym część osób, które myślą o własnym M będzie spieszyć się, żeby sfinalizować transakcję w najbliższych miesiącach, ponieważ w kolejnym roku zacznie obowiązywać już 10% dopłaty”.

Ograniczenia związane są również z metrażem kupowanej nieruchomości. Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekroczyć 75 mkw., natomiast domu jednorodzinnego – 100 mkw. Wytyczne te są większe o 10 mkw. w odniesieniu do rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci. Co ważne, dopłata wyliczana będzie dla maksymalnie 50 mkw. mieszkania lub domu. Co ważne – został również określony limit kwot na dany rok do wykorzystania w ramach programu. I tak w bieżącym roku będzie to 600 mln zł, natomiast w 2015 – 715 mln zł. Limit ten oznacza, że po wyczerpaniu ww. kwot, nie będzie można już skorzystać z dofinansowania. Program „Mieszkanie dla Młodych” to następca zakończonej w 2012 r. „Rodziny na Swoim”. Jest to propozycja skierowana do osób, które nie ukończyły 35 roku życia. Ma ona na celu wsparcie finansowe przy zakupie pierwszego własnego mieszkania. Oferta skierowana jest nie tylko do singli i rodzin, ale również osób samotnie wychowujących dziecko.

Tym razem dopłatami objęte zostały wyłącznie mieszkania z rynku pierwotnego, czyli nowo wybudowane. Dofinansowanie nie dotyczy już, tak jak to było w „Rodzinie na Swoim”, lokali z rynku wtórnego. Istotne jest, aby cena metra kwadratowego mieszkania mieściła się w określonym limicie cenowym, ustalanym dla danej lokalizacji np. we Wrocławiu wynosi on 4774 zł za mkw.

 

Wraz z początkiem roku ruszył rządowy program dopłat do kredytów – „Mieszkanie dla Młodych”. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie w wysokości 10 lub nawet 15% wartości nieruchomości, czyli zdobyć fundusze niezbędne do pokrycia wkładu własnego, obowiązkowego już przy zaciąganiu kredytu hipotecznego w 2014 roku.

 

 

,