Nowo powstała hala fabryki Nifco w Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej w Świdnicy została wyposażona w nowoczesne centrale wentylacyjne Mark Klimat 35-25 w standardzie RLT. To najwyższej klasy urządzenia dopasowane do specyficznych potrzeb użytkownika.
Powstała w 1967 roku japońska Nifco Inc. ma dziś 37 fabryk w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Była pierwszą firmą, która zastąpiła w produkcji zacisków, nitów i pierścieni metale tworzywami sztucznymi.
Firma inwestuje w zakład produkcyjny w Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej w Świdnicy od 2007 roku i uzyskała cztery kolejne pozwolenia na rozwój działalności. Inwestycję zrealizuje japońska firma budowlana Takenaka, która na Dolnym i Górnym Śląsku wybudowała dotychczas 29 hal produkcyjnych. Koszt trzeciego etapu, o łącznej powierzchni 11 tys.m2, wyniesie 60 mln złotych. W nowo powstałych halach zatrudnienie znajdzie 180 osób. Pracować będą przy produkcji kanałów wentylacyjnych i schowków samochodowych głównie dla Porsche i Volkswagena.
Zakończenie prac budowlanych planowane jest na grudzień 2014 roku. Hala już została wyposażona w centrale Mark Klimat 35-25, które spełnią funkcję wentylacyjno-grzewczą, a także odzysku ciepła i chłodzenia. Ich modułowa konstrukcja sprawia, że montaż i konserwacja są bardzo intuicyjne. Użytkowanie urządzeń usprawniają kompletne systemy sterowania. – Centrale wentylacyjne Klimat są urządzeniami zaawansowanymi technologicznie i dzięki temu mogły być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Są korzystne w zakupie i gwarantują długi okres eksploatacji – mówi Paweł Otrębski, dyrektor zarządzający spółki Mark Polska, krajowego dystrybutora produktów Mark BV. –Urządzenia zamontowane w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zostały wyposażone w energooszczędne moduły gazowe kondensacyjne z palnikiem modułowym G+ o przepływie powietrza 4x 30 000m3/h oraz moduł chłodniczy DX, chłodzący bezpośrednio powietrze – dodaje. Moduły grzewcze zasilane bezpośrednio gazem gwarantują wysoką sprawność urządzenia, precyzyjne sterowanie temperaturą nawiewu i pomieszczeniową oraz brak strat ciepła przy zatrzymaniu układu. Urządzenie może być opcjonalnie wyposażone w układ do odzysku ciepła, co pozwala dodatkowo zredukować koszty i chronić środowisko naturalne.
Centrale wentylacyjne Klimat są przystosowane do pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Ich obudowa wykonana jest z aluminium o odporności wody morskiej (ALMg3), co pozwoliło uzyskać niższą masę i wyższą trwałość. Centrala może być dostarczona w postaci plug&play, czyli przygotowanej do uruchomienia od razu. Centrale Klimat spełniają normy Związku Producentów Urządzeń Technicznych do napowietrzenia pomieszczeń (RLT), promującej innowacyjne technologie i urządzenia HVAC. Organizacja tworzy także wytyczne, które zawierają ogólne wymagania dla central wentylacyjnych oraz wymagania dotyczące klas energetycznych. Celem Związku Producentów Urządzeń RLT jest zwiększenie wydajności tych urządzeń i zmniejszenie poboru energii służącej do ich obsługi. Opracowany przez RLT system certyfikacji prędkości powietrza w urządzeniach, maksymalnego poboru mocy elektrycznej wentylatora i efektywności odzyskiwania ciepła, jest dziś dla inwestorów wyznacznikiem wydajności i energooszczędności central wentylacyjnych.