Home Biznes Połowa z nas oczekuje podwyżki – bez względu na płeć

Połowa z nas oczekuje podwyżki – bez względu na płeć

Ponad połowa uczestników globalnej ankiety portalu Monster.com liczy na wzrost pensji w 2014 roku, pomimo tego, że ostatnie badania pokazują, iż realne budżety firm na podwyżki wynagrodzeń są wciąż poniżej poziomu sprzed recesji*. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet – Monster.com przeanalizował, jak na tę kwestię zapatrują się kobiety i mężczyźni. Okazało się, że wszyscy respondenci, niezależnie od płci, optymistycznie odnoszą się do podwyżki. Aż 51% Pań i 50% Panów spodziewa się jej w tym roku.

Monster – lider światowej rekrutacji on-line, łączący kandydatów z ich wymarzoną pracą – zapytał użytkowników swojego flagowego portalu Monster.com na całym świecie o to, czy liczą na podwyżkę w 2014 roku:

–  23% odpowiedziało, że tak (kobiety),

–  22% uznało, że nie (kobiety),

–  28% spodziewa się podwyżki (mężczyźni),

–  27% respondentów odpowiedziało, że nie liczy na to (mężczyźni).

Najbardziej optymistyczni okazali się Kanadyjczycy (57% z nich odpowiedziało twierdząco). Z kolei największymi pesymistami w tym temacie okazali się Francuzi – 71% nie spodziewa się wzrostu pensji. Tylko 24% Francuzek oczekuje podwyżki. Dużo bardziej pozytywnie patrzą na to Niemki (69% z nich zaznaczyło odpowiedź tak), w przeciwieństwie do Niemców, gdzie tylko 35% obstawia lepsze perspektywy finansowe. Spośród mężczyzn najwięcej odpowiedzi na tak udzieli użytkownicy Monster.com z Wielkiej Brytanii (58%). Amerykanów cechuje nieco wyższy poziom optymizmu niż przeciętny – 54% wierzy, że ich pensja wzrośnie w 2014.Wzrost wynagrodzeń zależy od wielu różnorodnych czynników. To dobry znak, że pracownicy generalnie pozytywnie oceniają kondycję swoich pracodawców i wierzą, iż przełoży się to na poprawienie ich sytuacji – ocenia Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Z drugiej strony nadal wiele osób nie ma nadziei na poprawę w tej kwestii. Jeśli uważasz, że zasługujesz na podwyżkę, a Twój obecny pracodawca nie jest do tego przekonany, to może warto przeanalizować swoją sytuację i pomyśleć o zmianie pracy – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

 – Oceń swój wkład – zastanów się na ile Twoja praca przekłada się na pozycję firmy i jej sukcesy. Nie bądź nieśmiały w podkreślaniu swoich zasług.

 – Oszacuj swoją wartość – zrób research w Internecie – zobacz ile zarabiają osoby na analogicznych stanowiskach w Twojej branży. Porównaj swoją sytuację z konkurencją.

–  Spójrz całościowo na problem – zobacz jak funkcjonuje Twój pracodawca jako całość, spójrz jaka odpowiedzialność finansowa ciąży na Twoim szefie i spróbuj przewidzieć jakie może mieć obawy.

Jeśli odbędziesz konstruktywną rozmowę ze swoim przełożonym uwzględniając wyniki analizy sytuacji, ale Twój pracodawca nie będzie dalej w stanie zaoferować Ci podwyżki z powodów finansowych takich jak zamrożenie płac, ustal plan, kiedy znów poruszysz ten temat. Rozważ przedyskutowanie alternatywnych bonusów jakie by Cię satysfakcjonowały, np. dodatkowych dni wolnych. Jeśli jednak spotkasz się z odmową, ponieważ pracodawca uzna, że Twoja i jego ocena Twojej pracy jest różna, oraz że nie jest on przekonany, że zasługujesz na wyższą pensję, ponownie sprawdź poziom wynagrodzeń i poszukaj nowych możliwości pracy.

Ankieta dotycząca podwyżek w 2014 roku została zrealizowana od 3 do 17 lutego 2014 wśród użytkowników portalu Monster.com na całym świecie Wzięło w niej udział 3 585 osób. Każdy głos był liczony tylko raz. Globalna ankieta Monster jest cyklem ankiet o różnorodnej tematyce związanych z karierą, ekonomią i miejscem pracy. Ankiety odzwierciedlają opinie użytkowników Internetu, którzy zdecydowali się w niej uczestniczyć.

* http://www.shrm.org/hrdisciplines/compensation/articles/pages/2014-salary-increase-budgets.aspx