Home Biznes Rewolucja na rynku urządzeń grzewczych

Rewolucja na rynku urządzeń grzewczych

Aktualnie wszystkie urządzenia grzewcze w Europie są odpowiedzialne za emisję 25 proc. CO2. Na tym samym poziomie utrzymuje się ona w transporcie drogowym i przemyśle. Według danych Komisji Europejskiej, kotły starej generacji stanowią największe źródło zużycia energii w naszych domach. Nadchodzący rok przyniesie jednak diametralne zmiany na rynku urządzeń centralnego ogrzewania na starym kontynencie. Czego należy się spodziewać?

W Europie przez ostatnie dziesięciolecia brakowało silnych zasad dotyczących sprzedaży i instalowania energooszczędnych urządzeń grzewczych, takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne wykorzystujące odnawialne źródła energii lub kotły kondensacyjne. Doprowadziło to do marnotrawienia energii i blisko miliarda euro niepotrzebnych wydatków. Szacuje się, że wycofanie nieefektywnych technologii i prawidłowe informowanie konsumentów umożliwi uniknięcie emisji 150 milionów ton CO2 rocznie, co jest równoważne z emisją spalin 75 milionów samochodów!

 

Eko znaczy taniej

Zgodnie z literą Rozporządzenia  Komisji UE wydanego 2 sierpnia 2013 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych zużycie przez nie energii można obniżyć przez stosowanie istniejących, opłacalnych i niechronionych prawem rozwiązań technicznych. Na skutek czego ulegną obniżeniu łączne koszty zakupu i eksploatacji tych produktów.

 

Tylko kotły kondensacyjne?Od połowy 2015 roku, czyli dwa lata po publikacji rozporządzenia Komisji Europejskiej w oficjalnym Dzienniku UE, ze sprzedaży zostaną wycofane wszystkie kotły niekondensacyjne z otwartą i zamkniętą komorą spalania, zarówno gazowe jak i olejowe. Jednak na terenie Unii jest prawie pięć milionów mieszkań o wspólnym systemie grzewczym z otwartą komorą spalania, w których zastąpienie zainstalowanych kotłów do ogrzewania pomieszczeń i wielofunkcyjnych kotłów grzewczych wydajnymi kotłami kondensacyjnymi nie jest możliwe ze względów technicznych. Wymogi zawarte w przytoczonym rozporządzeniu umożliwiają więc pozostawienie na rynku kotłów innych niż kondensacyjne, zaprojektowanych specjalnie dla tego rodzaju systemów. Ma to zapobiec ponoszeniu niepotrzebnych kosztów przez użytkowników, zapewnić producentom czas potrzebny na opracowanie kotłów specjalnie dostosowanych do wykorzystywania bardziej wydajnych technologii grzewczych, a państwom członkowskim czas na przeanalizowanie krajowych kodeksów budowlanych. Wymogi dotyczące ekoprojektu mają być wprowadzane stopniowo, aby zapewnić producentom wystarczająco dużo czasu na odpowiednie zmodyfikowanie konstrukcji produktów.

 

Co w praktyce oznaczają zmiany dla producentów i użytkowników?

Zgodnie z oczekiwaniami producentów i prognozami specjalistów w najbliższych latach wzrośnie sprzedaż bardziej efektywnych urządzeń grzewczych, co bezpośrednio przełoży się na oszczędności w każdym gospodarstwie domowym.

 

Nowoczesne kotły kondensacyjne w połączeniu z systemami kominowymi nowej generacji eliminują zagrożenie zatrucia czadem i wydatnie poprawiają efektywność energetyczną mówi Anna Rotkis-Dziadul, dyrektor biura sprzedaży  i marketingu firmy MK Żary. – Zmiany na rynku urządzeń grzewczych wpisują się w strategię naszej firmy. Od lat produkujemy certyfikowane i spełniające szczegółowe normy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej systemy kominowe do kotłów kondensacyjnych. Wśród nich MKPS Invest i MKPS systemy dwuścienne, powietrzno-spalinowe, bez izolacji, najczęściej stosowane jako przyłącze lub samodzielny komin oraz systemy MKKS Invest i MKKS, które mogą służyć jako wkładka kominowa do tego rodzaju  kotłów. W ofercie posiadamy również system LAS – system powietrzno-spalinowy przeznaczony do instalacji w budynkach o wielu kondygnacjach i  umożliwiający podłączenie wielu kotłów do jednej instalacji.  Pozwala także na całkowitą niezależność pracy osobnych kotłów na wielu kondygnacjach podkreśla Anna Rotkis-Dziadul.

 

Przed podjęciem decyzji o wyborze systemu ogrzewania warto więc przyjrzeć się ofertom  producentów proponujących kotły kondensacyjne i systemy kominowe, których zakup to inwestycja na długie lata, a w perspektywie czasu wymierne korzyści dla użytkownika.