Home Biznes W ferie najczęściej parkowano w Warszawie

W ferie najczęściej parkowano w Warszawie

SkyCash, firma dostarczająca usługi płatności mobilnych zbadała, gdzie Polacy parkowali swoje samochody w okresie ferii zimowych. Jak się okazuje, najczęściej kierowcy zostawiali auta w centrum stolicy.

Ferie to okres, w którym korki w mieście mają mniejsze natężenie, a mieszkańcy wyjeżdżają na południe kraju lub za granicę w poszukiwaniu wypoczynku i ośnieżonych stoków. Czy w tym roku też tak było? Jaki procent mieszkańców postanowił spędzić wolny czas korzystając z atrakcji miejskich? Odpowiedzi na te pytania udzieliła firma SkyCash, która poddała analizie ponad trzydzieści miast w kraju. Na podstawie zebranych danych okazało się, że aż 52% osób zostawiało swoje auta w płatnej strefie w Warszawie. Na drugim miejscu uplasował się Szczecin 11%, trzecia pozycja należała do Gdyni 10%. Pozostałe miejsca zajmowały odpowiednio Białystok 9%, Wrocław 7%, Kraków 6% oraz inne miasta 5%.

Co to oznacza?Z badań przeprowadzonych przez firmę SkyCash – dostawcę aplikacji mobilnej mobiParking wynika, że użytkownicy mobiParking w czasie trwającego okresu zimowego chętnie zostawiali swoje samochody w centrach miast. Porównując te dane z okresem przed feriami, niezauważalne jest mniejsze obłożenie stref płatnego parkowania. Na tej podstawie można wnioskować, że centrum Warszawy, jak i innych dużych miast, jest zarówno atrakcyjne zarówno w okresie urlopowym, jak i poza nim. Istotne, że to jednak stolica Polski wiedzie prym, jednak zaskakuje już fakt, że na drugim miejscu znalazł się Szczecin, a nie na przykład Kraków czy Poznań.

Do opracowania powyższych wyników wykorzystana została mobilna aplikacja mobiParking, umożliwiająca wielu kierowcom wnoszenie opłat parkingowych za pomocą telefonu komórkowego. W kraju z usługi tej korzysta już ponad pół miliona osób. Tak wysoka liczba użytkowników, zdobyta przez zaledwie kilka lat obecności produktu na rynku, jest świadectwem tego, jak Polacy podążają za nowymi technologiami i potrzebują rozwiązań ułatwiających im codzienne życie.

Aplikacja dostępna jest na każdy telefon z systemem operacyjnym Android lub iOS. Aby z niej skorzystać, użytkownik musi zaledwie założyć konto i uzupełnić niezbędne dane. Dzięki temu może w łatwy sposób, bezgotówkowo opłacać parking w największych miastach w Polsce. Największą zaletą opisywanego rozwiązania jest funkcja START – STOP, która umożliwia rozpoczęcie procesu opłaty za parkowanie jeszcze w samochodzie,
a zakończenie go, dopiero wówczas, gdy do auta wróci kierowca. Eliminuje to problem przedłużających się spotkań, czy stresu związanego z przekroczeniem opłaconego czasu parkowania.

Powyższy raport nie mógłby jednak zostać opracowany, gdyby nie duża popularność aplikacji wśród kierowców: „To dzięki użytkownikom mobiParking mogliśmy przeanalizować powyższe dane. Decydując się na badanie właśnie w okresie ferii zimowych zaobserwowaliśmy, jakie są tendencje i częstotliwości parkowania w płatnych strefach, gdy występowało mniejsze natężenie ruchu. Zebrane statystyki mogłyby posłużyć jako dane do prac związanych z inteligentnymi systemami zarządzania ruchem w dużych miastach.”- powiedział Dariusz Mazurkiewicz – Prezes Zarządu SkyCash S.A.