Home Biznes Z funduszem na giełdę?

Z funduszem na giełdę?

Czy współpraca z funduszem Private Equity / Venture Capital to jedyna droga na giełdę? Oczywiście nie. Jednak spółki znajdujące się w portfelu funduszu, które stoją u progu kolejnego etapu rozwoju, jakim niewątpliwie jest debiut giełdowy mogą liczyć na jego znaczne wsparcie. Dlaczego?

Z jednej strony dla funduszu debiut giełdowy to często droga wyjścia z inwestycji. Zespół zrobi więc wszystko, żeby spółka płynnie weszła na parkiet, a tym samym inwestycja jak najlepiej się zwróciła. Z drugiej strony zespół analityczno-menadżerski funduszu zna spółkę, branże, realia rynkowe, instytucje z którymi spółka będzie musiała nawiązać współpracę (jak doradcy autoryzowani doradcy) i jest w stanie wszystko to połączyć w spójną całość. Po trzecie wreszcie przed pierwszym notowaniem akcji konieczne jest uporządkowanie struktur przedsiębiorstwa, zdyscyplinowanie procesów zarządczych, ale też precyzyjna strategia rozwoju biznesu. Fundusz ma więc możliwość odegrać znaczącą rolę w tym procesie.

Niezależnie czy chodzi o główny parkiet, czy o NewConnect w obu przypadkach konieczne jest spełnienie określonych warunków formalnych, – jak przekształcenie stanu prawnego firmy w spółkę akcyjną,  podjęcie przez WZ uchwały o ofercie publicznej, wybór biegłego rewidenta i biura maklerskiego, przygotowanie prospektu emisyjnego, czy wreszcie złożenie stosownego wniosku do KNF. – Spółka, która decyduje się wejść na parkiet musi przygotować się na wprowadzenie pewnych standardów dyscyplinujących oraz regulujących działalność, jak choćby obowiązek raportowania wyników finansowych czy  innych ważnych zdarzeń. Fundusz w ramach monitoringu działań nie tylko pomaga zdyscyplinować kadrę zarządzającą do przekazywania okresowych raportów z działalności ale też, a może przede wszystkim, pomaga w określeniu planu działania. A następnie weryfikuje jego wykonanie i motywuje kadrę do konsekwentnego osiągania kolejnych, założonych w nim celów strategicznych tłumaczy Krzysztof Wiśniewski, Partner Zarządzający WSI Capital.

Spółka giełdowa aby zasłużyć na zaufanie inwestorów musi działać w sposób transparentny, konsekwentnie realizować strategię i informować o tym.  Do tego świetnie przygotowuje współpraca z funduszem. Ponadto fundusz wspiera spółkę w spełnieniu szeregu wymogów formalnych. I choć może wydawać się to mało istotne to tak naprawdę właśnie formalności często przysparzają najwięcej trudności. Doświadczenie zespołu funduszu nieocenione jest również w zakresie przygotowania prospektu emisyjnego. Dokument ten to jedno z ważniejszych źródeł informacji dla inwestorów, dlatego powinien być przygotowany rzetelnie, i tu pole do popisu ma zespół analityczno-managerski funduszu.  

­– Przejście drogi od decyzji do debiutu to ciężka, często wieloletnia praca. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na to pierwszy raz stają więc przed nie lada wyzwaniem. Ale oprócz wskazanych wymogów narzuconych przez GPW, równie ważne jest podjęcie decyzji o tym kiedy najlepiej wejść na parkiet. Najlepiej z punktu widzenia rozwoju spółki, sytuacji na danym rynku czy ogólnie sytuacji gospodarczej kraju i  nastrojów panujących na giełdzie. A z tym już różnie bywa i wiele czynników należy brać pod uwagę. I tu również nieocenione będzie wsparcie funduszu i zespołu analitycznego, który pomoże wybrać najwłaściwszy moment – dodaje Krzysztof Wiśniewski.

Sama decyzja i przygotowanie się na formalności związane z debiutem nie wystarczą aby skutecznie prowadzić biznes notowany na giełdzie. Dla chcących się rozwijać przedsiębiorców dobrym rozwiązaniem jest więc współpraca z funduszem VC, który nie tylko dokapitalizuje firmę ale wchodząc w jej struktury wskaże właściwa ścieżkę rozwoju, uzupełni potrzeby merytoryczne, czy networkingowe i pomoże wskazać moment, w którym najlepiej wejść na parkiet.