„Zaprojektuj i zbuduj” czyli wygodniej, szybciej, bezpieczniej


„Zaprojektuj i zbuduj” to w ostatnim czasie coraz częściej pojawiający się system realizacji inwestycji budowlanych. Metoda ta niesie ze sobą korzyści zarówno dla inwestorów (minimalizując chociażby ich ryzyko związane z błędami w dokumentacji), jak i wykonawców, którzy dzięki temu mogą zaoferować rozwiązania, w których się specjalizują. Inwestycje w tym systemie w województwie podlaskim realizuje m. in. Eko-System.

Podstawową różnicę pomiędzy tradycyjną metodą realizowania kontraktów budowlanych a  „Zaprojektuj i zbuduj” stanowi zakres odpowiedzialności każdej ze stron. W tym drugim wypadku za całokształt prac (stworzenie projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę czy realizację robót) odpowiada wykonawca.

– Na pierwszy rzut oka system ten jest więc korzystny przede wszystkim dla inwestora, bowiem pozwala mu na wyeliminowanie wielu zagrożeń związanych z ewentualnymi błędami w dokumentacji i idącymi za nimi roszczeniami. W niektórych wypadach jedyne, o co zamawiający musi zatem zadbać, to przygotowanie inwestycji – mówi Antoni Puczkowski, Dyrektor Techniczny firmy Eko-System.

W praktyce jednak sytuacja nie jest tak jednoznaczna. Co oczywiste, taki podział obowiązków oznacza większą odpowiedzialność wykonawcy za wszelkie nieprawidłowości, ale jednocześnie pozwala mu na stosowanie najbardziej dogodnych dla siebie rozwiązań montażowych czy konstrukcyjnych.

– Duży wpływ zarówno na końcowy efekt prac, jak i ich koszt ma bowiem sposób wykonywania robót i zasoby sprzętowe wykonawcy – wyjaśnia przedstawiciel Eko-System.

I dodaje: Wynika to z faktu, iż korzystanie z posiadanej wiedzy i doświadczenia oraz dostępnych w danym momencie maszyn i urządzeń pozwala na optymalizację ponoszonych wydatków oraz umożliwia stworzenie konkurencyjnych warunków współpracy.

W praktyce oznacza to, że wykonawca, niezwiązany dokumentacją stworzoną przez stronę zamawiającą, w wielu kwestiach może działać „na własną rękę”. Liczy się tu przede wszystkim wysokiej jakości i w pełni bezpieczny efekt końcowy, a nie stopień dopasowania do wymogów formalnych.

Jedną z najnowszych inwestycji w województwie podlaskim, prowadzonych w systemie „Zaprojektuj i zbuduj”, jest rozbudowa zakładu poligraficznego należącego do globalnego koncernu Multi Packaging Solutions w Zaściankach.

Realizuje ją Eko-System, który odpowiada za całość prac nad nową halą produkcyjno-magazynową z zapleczem socjalnym – od projektu, poprzez budowę aż po wykończenie. Podobnie jest w przypadku powstającego aktualnie magazynu ekspedycyjno-przeładunkowego dla białostockiego Telmexu.

Wcześniej, w tym systemie firma wybudowała halę magazynową chłodni składowej wraz z częścią socjalno – biurową firmy Nordfish. Co ciekawe, realizacja zdobyła główną nagrodę w konkursie „Bezpieczna budowa”. Eko-system rozbudował także w systemie „Zaprojektuj i zbuduj” przestrzeń magazynową spółki Interchemall w Grodzisku Mazowieckim, a prace przy tej inwestycji zakończyły się w ubiegłym miesiącu.