Home Biznes Jak zatrudnić cudzoziemca? Nowa seria video Zielonej Linii

Jak zatrudnić cudzoziemca? Nowa seria video Zielonej Linii

20151216_1200x1200_Infolinia

Czy zatrudnienie cudzoziemca jest skomplikowane? Jakich formalności należy dopełnić? Ile wynoszą opłaty? Pracownicy Zielonej Linii nagrali cykl filmów video, w których tłumaczą w przystępny sposób podstawowe pojęcia dotyczące zatrudnienia cudzoziemców.

Polscy pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników. To powoduje, że coraz częściej sięgają po obcokrajowców, których z kolei kusi polski rynek pracy. Stopa bezrobocia maleje, a wymagania pracowników rosną. Polska wkracza coraz odważniej do sfery państw, w których mówimy o rynku pracownika. To z kolei przekłada się na zmianę osi zainteresowania pracodawców.

O co pytają pracodawcy?

Pracodawcy, którzy kontaktują się z pracownikami infolinii Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia coraz częściej pytają o formalności związane z zatrudnieniem cudzoziemców – osób spoza Unii Europejskiej. Obywatele jakich krajów mogą pracować w Polsce bez zezwolenia? Na podstawie jakich wiz cudzoziemcy mogą pracować na terenie Polski? W jakim celu wydawane jest zezwolenie na pobyt i pracę oraz co ono zawiera? – to tylko niektóre z pytań, na które odpowiadają specjaliści Zielonej Linii.

Czego można się spodziewać?

Seria filmików Zielonej Linii o cudzoziemcach składa się z 5 odcinków, które są publikowane co 2 tygodnie na profilu Zielonej Linii w serwisie Facebook. Każdy filmik to odrębna rozmowa z innym konsultantem Zielonej Linii, który w przystępny sposób tłumaczy podstawowe informacje dotyczące zatrudnienia cudzoziemców. Odcinki są krótkie, dynamiczne i w przystępny sposób ukazują kwestie, które mogą budzić problemy.Premiera pierwszego odcinka odbyła się w Dniu Kobiet, czyli 8 marca na profilu: https://www.facebook.com/zielonalinia19524/videos/1579280448757382/

Filmy o cudzoziemcach to nie pierwsza produkcja Zielonej Linii. Zarówno na profilu facebookowym, jak też w serwisie You Tube można obejrzeć inne filmy Zielonej Linii, w których są wyjaśnianie kwestie dotyczące rejestracji i usług urzędów pracy.

O Zielonej Linii

Centrum informacyjne Służb Zatrudnienia Zielona Linia prowadzi szeroko zakrojone działania informacyjne, których głównym celem jest wspieranie osób bezrobotnych w poszukiwaniu zatrudnienia, ale też propagowanie pozytywnych wzorców, mobilizowanie do rozwoju, zakładania własnych firm. Ponadto ZL prowadzi też działania informacyjne, skierowane do pracodawców. Nadzór nad działalnością Centrum prowadzi Podlaska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy podlegająca pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)