Home Dla dzieci Gigantyczna Biedronka na Bielanach

Gigantyczna Biedronka na Bielanach

Gigantyczna Biedronka na Bielanach

Prawdziwa atrakcja szykuje się dla dzieci oraz miłośników entomologii i przyrody. W lutym wielka biedronka i jej olbrzymi kompani opanują Park Handlowy Bielany. Wszystko to za sprawą niezwykłej wystawy gigantycznych, ponad dwumetrowych owadów, którą będzie można obejrzeć od 7 do 22 lutego w głównym pasażu.

 

Jeśli ktokolwiek uważa, że ludzie to najliczniejszy gatunek na Ziemi, to jest w wielkim błędzie. Jest nas nieco ponad siedem miliardów (7 000 000 000). Na każdego człowieka przypada średnio milion (1 000 000) owadów! Co oznacza, że największą grupą zwierząt na świecie są właśnie one. Szacuje się że żyje ich ponad TRYLION (1 000 000 000 000 000 000). Zaskakujące? Mimo że owady to najliczniejsza grupa na ziemi większość z nas wie o nich niewiele. Wystawa w Parku Handlowym Bielany jest świetną okazją by to zmienić.Owady zachwycają kolorami i kształtami, niektóre budzą sympatię jak biedronka czy pszczoły, inne – karaluchy czy pchły – budzą odrazę. Jedne mają skrzydła, inne nie, ale wszystkie mają czułki. Za najpiękniejsze uważane są motyle, na skrzydłach których znajdziemy wszystkie kolory tęczy, jednak one same widzą tylko kolor czerwony, żółty i zielony. Ciekawostek w świecie insektów jest mnóstwo. I tak na przykład: największe budowle w świecie owadów budują termity. Ich domy mogą mieć wysokość 12 metrów. Codziennie na świat przychodzi populacja much liczniejsza niż od całej ludzkości. Ale to jeszcze nie wszystko co je wyróżnia, mucha domowa uderza skrzydłami aż 20 000 razy na minutę i jest jednym z najbardziej niebezpiecznych owadów, ponieważ roznosi więcej chorób, niż jakiekolwiek inne zwierzę na świecie. Pchła może skoczyć na odległość 200 razy dłuższą niż wynosi jej długość! Może skoczyć na wysokość 20 cm i odległość 2 m. Gdyby ludzie skakali tak jak pchły, to ich skoki osiągałby długość 350 metrów! Mrówki są tak pracowite, że nigdy nie śpią. Cykady są w stanie wytworzyć dźwięk do 120 decybeli czyli tyle ile startujący samolot! Owady to małe stworzenia, największy z nich – gigant wśród insektów – to patyczak indonezyjski, który może osiągać długość do 33 cm. Najcięższym jest żuk goliat, który waży tyle co dorosły chomik. Ale i żuk i patyczak to prawdziwe drobinki w porównaniu do ogromnych owadów prezentowanych w Parku Handlowym Bielany.

Na wystawie gigantycznych owadów w Parku Handlowym Bielany zobaczymy siedem przeskalowanych, sięgających ponad dwóch metrów eksponatów. Powiększone kilkaset razy, dokładnie odwzorowane insekty, to gratka dla dzieci i miłośników entomologii. Dzięki dużemu rozmiarowi, beż użycia mikroskopu będzie można poznać szczegóły anatomii owadów. Na wystawie zobaczymy sympatyczną z wyglądu gąsienicę widłogonki siwicy, olbrzymią ludzką pchłę, zgłębca trzpiennikowatego, bzyga pospolitego, którego z pewnością każdy kiedyś spotkał, największą spośród biedronek – oczatkę, zażartkę drzewną oraz groźnie wyglądającego podkrzewina szarego. Spotkanie z gigantycznymi owadami z pewnością będzie nie lada atrakcją i przeżyciem zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Wystawa gigantycznych owadów w Parku Handlowym Bielany odbędzie się między 7 a 22 lutego. Ekspozycję można oglądać codziennie w godzinach otwarcia centrum w głównym pasażu. Więcej informacji na www.bielany.parkhandlowy.pl.