Home Dla dzieci II Mistrzostwa Polski Fotelikiada 2014

II Mistrzostwa Polski Fotelikiada 2014

II Mistrzostwa Polski Fotelikiada 2014

Sprzedawcy i dystrybutorzy fotelików samochodowych dla dzieci z całego kraju  wezmą udział w Mistrzostwach Polski Fotelikiada 2014. Mistrzostwa promują praktyczną wiedzę o bezpieczeństwie dzieci w samochodach, ponieważ główną przyczyną śmierci i ciężkich obrażeń dzieci w wypadkach samochodowych są błędnie dobrane lub zamontowane foteliki.

– Chcemy, by wiedza na temat biomechaniki zderzeń mogła skuteczne docierać do rodziców i opiekunów. Statystyki inspekcji fotelików pokazują, że ponad 70% fotelików montowanych jest nieprawidłowo. Mistrzostwa Polski Fotelikiada są jednym z  narzędzi, służących poprawie tych statystyk – podkreśla Paweł Kurpiewski, ekspert z serwisu fotelik.info.   

II Mistrzostwa Fotelikiada zostaną rozegrane w dniach 27 lutego – 1 marca 2014 na Targach Czas Dzicka w Kielcach. Mistrzostwa będą rozgrywane w konkurencjach teoretycznych i praktycznych. Będą sprawdzały wiedzę związaną z bezpieczeństwem przewożenia dzieci i dorosłych w samochodach, fotelików samochodowych i zastosowanych w nich systemów. Sprzedawcy fotelików, przedstawiciele dystrybutorów i producentów będą walczyć o tytuły mistrzowskie. Najważniejszymi wygranymi tych mistrzostw będą jednak dzieci.

– Badania pokazują, że główną przyczyną śmierci dzieci w wypadkach samochodowych jest niedopasowanie fotelika lub jego zły montaż, dlatego Fotelikiada ma zmobilizować sprzedawców do wyedukowania się, by dalej móc efektywnie uświadamiać rodziców w tym zakresie – mówi Anna Markowska, psycholog transportu.fotelikiada targi kielce


Zwycięzca mistrzostw będzie musiał posiadać takie umiejętności, jak: odpowiednie dobranie i dopasowanie fotelika do samochodu, dopasowania fotelika do dziecka oraz wykazać się brakiem błędów w montażu. – Nawet najwyższe wyniki fotelików w testach zderzeniowych nie gwarantują bezpieczeństwa dziecku podczas zderzenia, jeśli będzie on nieprawidłowo dobrany lub użyty – dodaje Paweł Kurpiewski.

Mistrzostwa Polski Fotelikiada 2014 to także impreza edukacyjna, promująca wiedzę i umiejętności dotyczące bezpieczeństwa w samochodach wśród specjalistów obecnych na targach CZAS DZIECKA w Kielcach. Dowiedzą się oni m. in. jak poprawnie zapinać pasy, dlaczego fotelik i jego poprawny montaż są tak ważne i czemu od ich fachowej wiedzy zależy zdrowie i bezpieczeństwo ich klientów.

Mistrzostwa odbywają się już po raz drugi. W tym roku odbędą się dzięki współpracy ponad podziałami sześciu wiodących producentów fotelików: BeSafe, Concord, Cybex, Maxi-Cosi, Kiwy oraz trzech producentów samochodów: Ford, Opel i Subaru. Opiekę merytoryczną zapewniają eksperci serwisu fotelik.info. Infrastruktury na imprezę użyczyły Targi Kielce SA, a patronat nad Mistrzostwami Polski Fotelikiada 2014 objęło Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 
Więcej informacji na stronie mistrzostw: www.fotelikiada.pl