Home Dla dzieci Wielkie szczęście maluchów. Klienci Avenidy Poznań z pomocą dzieciom

Wielkie szczęście maluchów. Klienci Avenidy Poznań z pomocą dzieciom

Wielkie szczęście maluchów. Klienci Avenidy Poznań z pomocą dzieciom

Wystarczy jedna nowa zabawka, by wywołać uśmiech na twarzy dziecka. Ale kiedy jest ich kilkaset, w wielkich pudłach, radość jest nie do określenia.  I ta radość podczas przekazania naszym podopiecznym podarunków była przeogromna – mówi Szymon Konopacki, przewodniczący Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa – Oddział Wielkopolski. Ponad 30 dzieci na wrześniowym wyjeździe integracyjnym poza sportowymi medalami otrzymało maskotki, lalki, książki i planszówki. To wielki finał akcji Avenidy Poznań „Dzieci dzieciom”.

Wyjazd integracyjny do Sierakowa dla wszystkich podopiecznych Stowarzyszenia był planowany od początku roku. Wcześniej przygotowano dyplomy i medale za zawody sportowe. Ale tym razem było inaczej dzięki klientom Avenidy Poznań, którzy wzięli udział w akcji „Dzieci dzieciom” i przynieśli zabawki. W ten sposób pod koniec wyjazdu, podczas ceremonii wręczania medali za zawody, dzieci dostawały też zabawki. Proszę sobie wyobrazić, że dzieci już wcześniej zobaczyły wystające pluszaki i lalki i chodziły koło pudełek, zaglądały do nich i przebierały z niecierpliwością nogami – relacjonuje Szymon Konopacki, przewodniczący Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa – Oddział Wielkopolski. Ich radość jest nie do opisania. To trzeba zobaczyć na własne oczy. Jak się wymieniają maskotkami, jak otwierają gry, a oczy im się błyszczą – dodaje.Kilkaset zabawek trafiło do ponad 30 podopiecznych Stowarzyszenia. Część z nich będzie jeszcze wręczana w październiku podczas akcji wymiany zabawek i ubrań. Życzliwość ludzi, którzy przynieśli prezenty przerosła nas, dlatego nie byliśmy w stanie wręczyć wszystkich paczek naraz – tłumaczy Szymon Konopacki. Najmłodsi obdarowani mieli 2, 3 latka, najstarsi powoli wkraczają w dorosłość. Cieszymy się, że nasza inicjatywa zbiórki zabawek zmobilizowała klientów do pomocy podopiecznym Stowarzyszenia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że gadżety często nudzą się najmłodszym, a dzięki akcji „Dzieci dzieciom” mogły dostać drugie życie – przyznaje Norbert Fijałkowski, dyrektor Avenidy Poznań.

Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa – Oddział Wielkopolski działa na terenie Poznania, okolicznych gmin i powiatów zrzeszając rodziny zastępcze i adopcyjne, pogotowia rodzinne oraz rodzinne domy dziecka. Wspiera rodziny w sprawach dużych i małych, organizuje spotkania, szkolenia dla rodziców, warsztaty rodzinne i zajęcia dla dzieci oraz wyjazdy turystyczne. Stowarzyszenie działa na zasadzie wolontariatu, jest organizacją pożytku publicznego utrzymującą się dzięki środkom przekazywanym z 1% podatku oraz darowiznom od ludzi dobrej woli. Dzięki wsparciu dobroczyńców regularnie udaje się organizować zajęcia dla dzieci na które normalnie nie można byłoby sobie pozwolić  m. in. warsztaty plastyczne, turnieje, narty a także wyjścia do kina czy na kręgle. W tym momencie najbardziej niezbędne są gry rozwijające małe umysły: łamigłówki logiczne, zręcznościowe czy matematyczne. Takich akcji jak ta w Avenidzie nie ma zbyt dużo, dlatego jesteśmy wdzięczni, że poznańskie Centrum wyszło z inicjatywą i zechciało pomóc naszym podopiecznym – podsumowuje przewodniczący Stowarzyszenia.

Akcja „Dzieci dzieciom” odbyła się z okazji Dnia Dziecka w Avenidzie Poznań. Wzięli w niej udział uczniowie poznańskich szkół oraz mali klienci Centrum dzieląc się swoimi zabawkami z rówieśnikami, którym tych zabawek brakuje. Dzięki ich ofiarności udało się zebrać kilkaset maskotek, lalek, gier i książek, które umilają dzieciom wkraczanie w nowy rok szkolny.