
Lata '50. i '60. XX wieku to okres szczytowego rozkwitu duńskiego wzornictwa przemysłowego i jego największego wpływu na światowy design. Doskonale wpisuje się w ramy święcącego w tym czasie największe triumfy funkcjonalizmu, wyróżnia się jednak lekkością. W czasie kiedy na świecie dominowały proste, gładkie formy, duńscy projektanci z dużą swobodą łączyli je z miękkimi, organicznymi liniami.
Kamieniem milowym stało się chociażby krzesło CH 07 Hansa Wegenera czy krzesło Mrówka Ame Jacobsena. W większości tych projektów dominowało ciemne drewno o ciepłych barwach i wyraźnym usłojeniu, łączone często ze stalą lub mosiądzem.
Rys. Pfleiderer 01
Biurko zaprojektowane w latach '60. XX stulecia przez Hansa Wegenera dla firmy Johannesa Hansena. Mebel o wymiarach 220x110x72cm charakteryzuje niezwykła lekkość i prostota formy, ale także pięknie wystudiowane detale. Niemal identycznym następcą tego mebla było biurko JH 810, różniące się głównie nieco innymi uchwytami zintegrowanymi z zamkami szuflad.
- Blat z drewna wenge (na ilustracji blat Pfleiderer). Można go optycznie podzielić na trzy bryły – dwie skrajne o nieco większej grubości mieszczą szuflady.
- Stalowe nogi
- Szuflady usytuowane asymetrycznie względem bocznych brył blatu.
- Proste, stalowe uchwyty szuflad umieszczone w osi symetrii bocznych brył blatu
- Wyoblone przejścia między bryłami blatu.
Rys. Pfleiderer 02
Boczne bryły blatu zostały bardzo precyzyjnie przemyślane pod względem proporcji. Jej kompozycję wyznaczają osie przechodzące przez środek całej bocznej bryły i lekko względem niej przesuniętej szuflady.
- Osie bocznej bryły biurka
- Osie szuflady
- Uchwyt szuflady. Mieści się dokładnie na szerokości wyznaczonej przez pionowe osie szuflady i całej bryły, w połowie wysokości szuflady.
- Szyld zamka
- Szuflada
- Noga ze stali nierdzewnej
Rys. Pfleiderer 03
Prezentowany stół to w zasadzie prototyp seryjnie produkowanego przez Hansena w latach sześćdziesiątych XX wieku biurka JH 810. Było ono odrobinę mniejsze (190x94x69cm). Poza tym główną różnicą w stosunku do prototypu było tu inne opracowanie uchwytu szuflad. Z prostej, rzemieślniczej formy ewoluowały one do prostszego w produkcji i wygodniejszego w montażu uchwytu zintegrowanego z zamkiem. Przesunięcie do środka wzmacnia wrażenie asymetrii.
- Front szuflady z drewna wenge
- Uchwyt zespolony z zamkiem, stal nierdzewna
- Połączenie na wczepy
- Korpus szuflady z jasnego drewna (olcha – dekor Pfleiderer)
- Nogi ze stali nierdzewnej
Blat z drewna wenge