Home Dom Biurko projektu Hansa Wegenera

Biurko projektu Hansa Wegenera

Biurko projektu Hansa Wegenera

Lata '50. i '60. XX wieku to okres szczytowego rozkwitu duńskiego wzornictwa przemysłowego i jego największego wpływu na światowy design. Doskonale wpisuje się w ramy święcącego w tym czasie największe triumfy funkcjonalizmu, wyróżnia się jednak lekkością. W czasie kiedy na świecie dominowały proste, gładkie formy, duńscy projektanci z dużą swobodą łączyli je z miękkimi, organicznymi liniami.

Kamieniem milowym stało się chociażby krzesło CH 07 Hansa Wegenera czy krzesło Mrówka Ame Jacobsena. W większości tych projektów dominowało ciemne drewno o ciepłych barwach i wyraźnym usłojeniu, łączone często ze stalą lub mosiądzem.

Rys. Pfleiderer 01

Biurko zaprojektowane w latach '60. XX stulecia przez Hansa Wegenera dla firmy Johannesa Hansena. Mebel o wymiarach 220x110x72cm charakteryzuje niezwykła lekkość i prostota formy, ale także pięknie wystudiowane detale. Niemal identycznym następcą tego mebla było biurko JH 810, różniące się głównie nieco innymi uchwytami zintegrowanymi z zamkami szuflad.

 1. Blat z drewna wenge (na ilustracji blat Pfleiderer). Można go optycznie podzielić na trzy bryły – dwie skrajne o nieco większej grubości mieszczą szuflady.
 2. Stalowe nogi
 3. Szuflady usytuowane asymetrycznie względem bocznych brył blatu.
 4. Proste, stalowe uchwyty szuflad umieszczone w osi symetrii bocznych brył blatu
 5. Wyoblone przejścia między bryłami blatu.


Rys. Pfleiderer 02

Boczne bryły blatu zostały bardzo precyzyjnie przemyślane pod względem proporcji. Jej kompozycję wyznaczają osie przechodzące przez środek całej bocznej bryły i lekko względem niej przesuniętej szuflady.

 1. Osie bocznej bryły biurka
 2. Osie szuflady
 3. Uchwyt szuflady. Mieści się dokładnie na szerokości wyznaczonej przez pionowe osie szuflady i całej bryły, w połowie wysokości szuflady.
 4. Szyld zamka
 5. Szuflada
 6. Noga ze stali nierdzewnej

Rys. Pfleiderer 03

Prezentowany stół to w zasadzie prototyp seryjnie produkowanego przez Hansena w latach sześćdziesiątych XX wieku biurka JH 810. Było ono odrobinę mniejsze (190x94x69cm). Poza tym główną różnicą w stosunku do prototypu było tu inne opracowanie uchwytu szuflad. Z prostej, rzemieślniczej formy ewoluowały one do prostszego w produkcji i wygodniejszego w montażu uchwytu zintegrowanego z zamkiem. Przesunięcie do środka wzmacnia wrażenie asymetrii.

 1. Front szuflady z drewna wenge
 2. Uchwyt zespolony z zamkiem, stal nierdzewna
 3. Połączenie na wczepy
 4. Korpus szuflady z jasnego drewna (olcha – dekor Pfleiderer)
 5. Nogi ze stali nierdzewnej

Blat z drewna wenge