Błyszczące, szlifowane, matowe, a może malowane? Stalowe kominy zewnętrze to praktyczne i estetyczne rozwiązania.


Gdy projektujemy dom lub myślimy o zmianie kotła z węglowego na gazowy czy budowie kominka, nie możemy zapominać o kominie. Zewnętrzne kominy stalowe są alternatywą do systemów wewnętrznych, które zabierają przestrzeń i często w starszym budownictwie, z uwagi na brak odpowiedniego szachtu, ich montaż jest po prostu niemożliwy. Zwłaszcza, że oprócz wspomnianych walorów praktycznych mają dziś estetyczny, a nawet designerski wygląd.

system MKD-002

Stal kwasoodporna jest najbezpieczniejszym materiałem do konstrukcji ciągu kominowego, pozbawionym  wad klasycznych kominów murowanych i ceramicznych.  Zgodnie z aktualnymi trendami zaawansowanie technologiczne zewnętrznych systemów kominowych musi jednak iść w parze z designem. Do niedawna myśl o kominie umocowanym na zewnątrz budynku spędzała sen z powiek większości inwestorów. Takie rozwiązania kojarzyły się jednoznacznie z mało atrakcyjnymi budynkami przemysłowymi. Dziś coraz częściej osoby, które budują dom wybierają praktyczne kominy zewnętrzne także z uwagi na ich dekoracyjny charakter. Nasi zachodni sąsiedzi już dawno docenili korzyści płynące z ich montażu i często na etapie projektu rezygnują z szachtów. Tym,  którzy pomimo niewątpliwych walorów użytkowych kominów zewnętrznych, dotychczas nie decydowali się na ich zakupu, z uwagi na niepasujący do projektu wygląd, w sukurs przychodzą producenci, oferując skrojone na miarę designerskie i niespotykane rozwiązania.

Industrialną stal wykorzystuje się dziś w wielu aranżacjach. Chłodny, elegancki design może zupełnie zmienić charakter wnętrza, ale także stanowi eleganckie wykończenie elewacji. Szczególnie, że producenci stalowych systemów kominowych dbają teraz o najdrobniejsze detale. Prefabrykowane systemy kominowe nie tylko nie szpecą już domu, ale mogą go ozdobić, idealnie komponując się z elewacją. – Mamy w ofercie  zewnętrznych systemów kominowych rodzinę dwuściennych kominów MKD oraz innowacyjny system ZEN, zarówno do kotłów tradycyjnych, kondensacyjnych, jak i na paliwa stałe. Można nabyć te kominy w kilku wariantach: błyszczącym, szlifowanym, matowym, a także malowanym – dopasowanym do koloru elewacji – mówi Anna Rotkis-Dziadul, Dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu marki MK Systemy Kominowe. – Wersje malowane obu systemów dostępne są w  palecie RAL. Komin może wtapiać się w elewację albo wyróżniać na jej tle. Ograniczeniem w tym przypadku jest wyobraźnia inwestora.

ZEN w kolorze elewacji-001

Stalowe systemy dwuścienne, to gotowa konstrukcja, która może być zamontowana w dowolnym miejscu na zewnątrz budynku. – Komin MKD składa się z rdzenia wykonanego z blachy kwasoodpornej, izolacji i płaszcza zewnętrznego z blachy nierdzewnej – mówi Anna Rotkis-Dziadul. – System zawiera także rury, kształtki i elementy mocujące. Jego wygląd jest niezwykle estetyczny i nie wymaga obudowywania. A dzięki swojej prostej formie pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych domów – dodaje.

Producenci znaleźli także rozwiązanie dla  miłośników nietuzinkowych projektów, którym przeszkadzały obejmy w tradycyjnych kominach zewnętrznych. –  W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów rozwinęliśmy dwuścienny system MKD o linię ZEN – informuje Anna Rotkis-Dziadul. – Po zamontowaniu elementów miejsce ich łączenia jest praktycznie niewidoczne, dzięki temu, że jest ono ukryte w specjalnie zaprojektowanych rurach ze wspornikiem. Zamaskowany jest także otwór rewizyjny. Dzięki temu wszystko wygląda jak rura – gładka i stylowa –  podsumowuje Anna Rotkis-Dziadul. Właśnie takie rozwiązania sprawiają, że stalowy komin zewnętrzny staje się  coraz częściej pierwszym wyborem inwestorów.