Home Dom HARMONIA PRZEDE WSZYSTKIM

HARMONIA PRZEDE WSZYSTKIM

HARMONIA PRZEDE WSZYSTKIM

zytelny styl , wygoda i porządek przestrzeni to podstawowe cechy domu z ogrodem. Widać to wyraźnie w jego otoczeniu. Starannie dobrana zieleń podkreślona ścieżkami i tarasami mówi równie dużo o charakterze miejsca co stylizacja wnętrz.

 

Od marzeń do ogrodu

Estetyczne materiały nawierzchniowe wykorzystane do aranżacji nawierzchni dodają uroku ogrodowi otaczającemu dom. Dlatego jego projekt powinien być przemyślany i dopasowany do preferencji i upodobań właścicieli. Aranżacja nawierzchni jest nie tylko pracą budowlaną wymagającą technicznych kwalifikacji. Wybór i wzór ułożenia podjazdu, ścieżek, tarasu, elementów małej architektury – jest zadaniem równie ważnym jak decyzja dotycząca wykończenia np. ścian i podłogi salonu.

 

– Oferta materiałów nawierzchniowych nieustannie się zwiększa – mówi Grzegorz Nowacki z firmy Buszrem – Różnorodność kształtów, faktur i kolorów sprawia, że łatwo wpisują się w dowolną stylistykę architektoniczną. Nowoczesne technologie gwarantują przy tym trwałość produktów.

 

Harmonia przede wszystkim

Nawierzchnia otaczająca budynek powinna komponować się z kolorystyką elewacji. Tylko wtedy dom i jego otoczenie stworzą harmonijną całość. Kształt i faktura kostki lub płyt mają w tym przypadku znaczenie drugorzędne. Można łączyć ze sobą różne materiały, ale zasadą nadrzędną jest zachowanie harmonii barw. Bezpieczne połączenie to identyczne lub mocno zbliżone barwy elewacji i koloru dominującego w nawierzchni. Kolor obrzeży lub rysunku linii wewnętrznych mogą wówczas nawiązywać do odcienia stolarki, okiennic czy dachówki. Brąz czy czerwień dachu wraz z dekoracją nawierzchni stanowi często rodzaj kolorystycznej klamry dla całej posesji.

 

Drugim sprawdzonym sposobem aranżacji jest gra elementami kontrastowymi: w materiałach, kształtach, kolorach, a nawet stylach. Z pewnością jest to rozwiązanie dla odważnych, które wymaga wysokiego wyczucia smaku i doświadczenia.

 

W każdym z wymienionych przypadków zasadne jest skorzystanie z pomocy projektanta lub architekta.

***

Liczba możliwości ograniczona jest jedynie wyobraźnią. Różnorodność materiałów nawierzchniowych nie tylko dopasowuje się do pojawiających i utrzymujących się trendów, ale niejednokrotnie jest inspiracją do poszukiwania nowych, niespotykanych i wyjątkowych rozwiązań. Warto więc z nich korzystać. 

fot. 1 Najlepiej jeśli kolor nawierzchni zbliżony jest do barwy elewacji - kostka Kreta, Malta gładka w kolorach karmel i mokka - Buszrem

fot. 1
Najlepiej jeśli kolor nawierzchni zbliżony jest do barwy elewacji – kostka Kreta, Malta gładka w kolorach karmel i mokka – Buszrem

fot. 2 Najlepiej jeśli kolor nawierzchni zbliżony jest do barwy elewacji - postarzana kostka Roma w kolorze oliwkowym - Buszrem

fot. 2

I podobnie – z postarzaną kostką Roma w kolorze oliwkowym – Buszrem

fot. 4 Przy jasnych ścianach - ciemna nawierzchnia koresponduje z kolorem dachu - kostka Kreta płukana  - Buszrem 2013_269

fot. 3 i 4

Przy jasnych ścianach – ciemna nawierzchnia koresponduje z kolorem dachu – kostka Kreta płukana – Buszrem

fot. 5 Kontrast pozwala czytelnie oznaczyć ciągi komunikacyjne - kostka Kreta płukana - Buszrem 2013_099

fot. 5

Kontrast pozwala czytelnie oznaczyć ciągi komunikacyjne – kostka Kreta płukana – Buszrem

fot. 6 ... ale może również służyć do tworzenia fantazyjnych wzorów - kostka Kreta płukana - Buszrem

fot. 6

… ale może również służyć do tworzenia fantazyjnych wzorów – kostka Kreta płukana – Buszrem