Home Dom Jak uniknąć problemów z kominem? Zastosowanie stalowych wkładów kominowych i kominów izolowanych

Jak uniknąć problemów z kominem? Zastosowanie stalowych wkładów kominowych i kominów izolowanych

Jak uniknąć problemów z kominem? Zastosowanie stalowych wkładów kominowych i kominów izolowanych

Komin wykonany z cegły jest odporny na wysoką temperaturę spalin. Współcześnie to jednak zdecydowanie za mało. Podpowiadamy, dlaczego warto zamontować w nim wkład ze stali kwasoodpornej, a decydując się na budowę nowego komina zastosować stalowy komin systemowy.

Od co najmniej dwudziestu lat urządzenia grzewcze, takie jak kotły centralnego ogrzewania, mają coraz niższą temperaturę spalin odprowadzanych do komina.  Konstruktorzy kotłów dbają o to, by jak najwięcej ciepła było kierowane do ogrzewania budynku, a coraz mniej ulatywało przez komin. – Dla komina murowanego obniżenie temperatury spalin bywa zabójcze – mówi Piotr Pacyna, mistrz kominiarski i członek Korporacji Kominiarzy Polskich. Dlaczego? – Otóż w kominie pojawia się kwaśny kondensat ze schłodzonych spalin. Robi się mokry, a poprzez spoiny, dochodzi do wycieku kondensatu na jego zewnętrzną ścianę. Często użytkownicy błędnie szukają wówczas przyczyny mokrego komina w nieszczelnym dachu – dodaje. A gdy dołożymy do tego agresywność chemiczną kondensatu, która wzmacnia destrukcję budynku, pojawia się gigantyczny problem.

Jego technologicznym rozwiązaniem jest zastosowanie w kominie murowanym wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej. – Dzięki swojej szczelności, nienasiąkliwości i gładkości umożliwiają one lepsze odprowadzenie spalin i kondensatu – mówi Piotr Pacyna.



Wszystkie zalety stalowego wkładu kominowego mają też izolowane kominy systemowe. Dodatkowo kominy dwuścienne nie wymagają obudowy cegłą, są łatwe w montażu i mogą być zainstalowane w praktycznie każdym budynku.

Fakt, że w dalszym ciągu są budowane kominy z cegły wynika w Polsce z  wielowiekowych tradycji i często niedostatecznej znajomości nowoczesnych technik odprowadzania spalin – zauważa Piotr Pacyna. Jednak już od kilkunastu lat widać wyraźny zwrot inwestorów w kierunku stalowych systemów kominowych.

 – Stalowe kominy izolowane to bardzo lekkie konstrukcje, niewymagające fundamentów. W praktyce oznacza to, że mogą być montowane bezpośrednio do wybranej ściany domu. W zależności od potrzeb, można je również stosować wewnątrz budynku – informuje Anna Rotkis, dyrektor biura sprzedaży i marketingu MK. Ich estetyczny wygląd sprawa, że nie wymagają dodatkowej obudowy. Jej rolę spełnia zewnętrzny płaszcz wykonany ze stali szlachetnej. Kominy izolowane są gotową, samodzielną konstrukcją i nie wymagają użycia materiałów ceramicznych. – Ich wewnętrzną część tworzy przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej. Jest on zabezpieczony izolacją termiczną, którą stanowi wełna mineralna. Natomiast płaszcz wewnętrzny jest wykonany z blach kwasoodpornych o grubości od 0,5 do 1,0 mm, a płaszcz zewnętrzny z blachy nierdzewnej grubości 0,5-1,0 mm. Izolacja termiczna ma grubość 30 mm – mówi Anna Rotkis. Należy pamiętać, że stal kwasoodporna jest aktualnie najbezpieczniejszym i najbardziej uniwersalnym materiałem do konstrukcji ciągu kominowego. Sprawdza się w przypadku opalania gazem, olejem i paliwem stałym.  Wszystko to sprawia, że komin stalowy to bezpieczne rozwiązanie na lata.