Home Dom Jesienny romantyzm według Classen

Jesienny romantyzm według Classen

Jesienny romantyzm według Classen

Pastele, kwieciste wzory, bielone meble, subtelne dodatki i zwiewne materiały to elementy kojarzące się z ciepłem rodzinnego domu, czy zapachem szarlotki babci. Jak dziś przywołać te piękne wspomnienia? Classen, renomowany producent paneli podłogowych oraz wewnętrznych skrzydeł drzwiowych, radzi nie tylko zakochanym, w jaki sposób urządzić wnętrze w romantycznym stylu.

– Chłodne, jesienne wieczory chętnie spędzamy w domowym zaciszu. Rozsiadamy się wtedy wygodnie w fotelu i popijając gorącą herbatę, oglądamy ulubiony film lub sięgamy po dobrą książkę. Niejednokrotnie są to historie miłosne, które, mimo deszczu za oknem, potrafią wprowadzić nas w przyjemny nastrój. A czy romantyczna aura może zagościć także we wnętrzu? Jak najbardziej. Właściwy dobór kolorów, mebli i dodatków to klucz do przeobrażenia salonu czy sypialni w przytulny buduar, niczym z powieści Jane Austen – mówi Anna Lipus, kierownik marketingu i reklamy Classen.

Styl romantyczny to kompilacja kilku, czasem zupełnie przeciwstawnych kierunków aranżacji wnętrz, w tym między innymi prowansalskiego, skandynawskiego, vintage czy boho. Mimo tej niejednorodności można jednak wskazać jego charakterystyczne cechy:

·        kolory – to przede wszystkim pastele. Jasny fiolet, pudrowy róż, subtelne błękity i zielenie należą do najbardziej popularnych. Obok nich pojawia się również śnieżna biel oraz écru. Chcąc uniknąć monotonii, często stosuje się zestawienia różnych odcieni tej samej barwy;·        desenie – wiodącymi motywami są kwiaty, kropki, kratki oraz paski. Pojawiają się one nie tylko na meblach czy akcesoriach, ale też na ścianach (np. w postaci tapety). Przy takiej mnogości wzorów konieczne jest znalezienie złotego środka. Zbyt bogata, a przez to niespójna ornamentyka może bowiem zakłócić harmonię wnętrza;

·        dodatki – to one tworzą klimat romantycznego wnętrza. Ozdobne poduszki, wstążki, szkatułki, figurki, ręcznie malowane obrazy i miękkie dywany dodają pomieszczeniom wyjątkowego uroku, estetyki oraz delikatności.

Charakterystyczny dla romantycznego wnętrza jest również tzw. shabby chic (ang. shabby – stary, obdarty, podniszczony; chic – szyk). To sposób aranżacji wnętrz, bazujący na wykorzystaniu wiekowych, bądź celowo postarzanych mebli, a zarazem technika malowania, polegająca na nakładaniu farby na przedmioty tak, by jej warstwy tworzyły przetartą, łuszczącą się powierzchnię.
W połączeniu z innymi zabiegami (drążenie ubytków, obcieranie papierem ściernym), pozwala ona na osiągnięcie efektu podniszczenia.

– W romantycznym wnętrzu, obok mebli czy dodatków w wydaniu retro, sprawdzi się też stylizowana na dostojnie postarzałą podłoga. Deski o wyraźnej, głębokiej strukturze oraz widocznym usłojeniu, nadadzą pomieszczeniu szyku i elegancji, podkreślając zarazem jego subtelny charakter. Właściwości takie posiadają np. panele podłogowe z kolekcji Dynamic II (grupa Extravagant) – dodaje Anna Lipus.

Urządzając mieszkanie w stylu romantycznym, warto postawić na jasną podłogę. Do takiej aranżacji pasować będą panele podłogowe marki Classen w odcieniach dębu Savona (linia Joy), dębu Arusha (Challange 4V), czy Avero (Play 4 Silent).