Home Dom MEBLE… WALTERA GROPIUSA

MEBLE… WALTERA GROPIUSA

MEBLE… WALTERA GROPIUSA

Co łączy z meblami postać Waltera Gropiusa – niemieckiego architekta, jednego z głównych przedstawicieli modernizmu, założyciela Bauhausu, czyli światowej sławy uczelni artystyczno-rzemieślniczej, a także swego rodzaju ikony stylu międzynarodowego. Odpowiedź brzmi – Wrocławska wystawa WuWa (skrót od Wohnungs- und Werkraumausstellung czyli Wystawa mieszkanie i miejsce pracy. Odbyła się ona w 1929 roku. W jej ramach wybudowano 32 modelowe budynki o różnym przeznaczeniu (głównie mieszkalne – jedno- i wielorodzinne, ale także usługowe, jak przedszkole czy przykładowy biurowiec, i gospodarstwo rolne), prezentujące w zamierzeniu twórców awangardę ówczesnej architektury.

  Designerer_MWG_45.1

Rys. Designerer-45-01

Modelowe budynki miały także modelowe wyposażenie, w tym meble. Również one projektowane były przez największych niemieckich projektantów tamtych czasów. I tak w jednym z budynków mieszkalnych znalazło się zaprojektowane przez Waltera Gropiusa bardzo charakterystyczne biurko z dostawką. To, co zwraca w nim uwagę na pierwszy rzut oka, to jego modularność – co zresztą było zgodne z jedną z głównych zasad wprowadzonych przez Bauhaus. (Dekory mebla zostały dopasowane wg wzorników Pfleiderer).

 1. „Wstęgowa” kompozycja

 2. Modularność rzutu – kwadrat 60x60cm

 3. Wysokość mebli oparta na module 25cm

 4. Stały moduł grubości konstrukcji

 5. Jasna, czytelna konstrukcja

 6. Łatwy dostęp do wszystkich przestrzeni mebla

Designerer_MWG_45.2

 

Rys. Designerer-45-02Biurko o wymiarach 120x60x75cm fornirowane drewnem wiśniowym. Dodatkowe elementy konstrukcyjne z niklowanej stali. Gropius zaprojektował je około 1924 roku, doskonale realizując postulat funkcjonalizmu, czyli kolejną z głównych idei Bauhausu. Sama szkoła została założona 5 lat wcześniej, w 1919 roku.

 1. Korpus fornirowany drewnem wiśniowym

 2. Słupki konstrukcyjne z niklowanej stali

 3. Nóżki – niklowana stal

Designerer_MWG_45.3

 

Rys. Designerer-45-03

Dostawka o wymiarach 60x60x50cm charakteryzuje się nieco większą ilością użytych materiałów. Oprócz wspólnych z biurkiem wiśniowego forniru i niklowanej stali użyto tu również szkła i linoleum – jako pokrycia blatu. Nie wiadomo, w którym z budynków wrocławskiej wystawy stał ten komplet – wiadomo natomiast, że w 2005 roku sprzedano go na aukcji w domu aukcyjnym Christies za ponad 2700 dolarów.

 1. Korpus fornirowany drewnem wiśniowym

 2. Słupki konstrukcyjne z niklowanej stali

 3. Nóżki – niklowana stal

 4. Szklane zamknięcie szafki

 5. Blat pokryty linoleum w kolorach czarnym i białym


Więcej na www.designerer.com