Home Dom Montaż listew przypodłogowych – jak to zrobić szybko i starannie, bez obaw o efekt?

Montaż listew przypodłogowych – jak to zrobić szybko i starannie, bez obaw o efekt?

Montaż listew przypodłogowych – jak to zrobić szybko i starannie, bez obaw o efekt?

Mimo iż przyklejenie listew podłogowych na pierwszy rzut oka nie wydaje się czynnością skomplikowaną, niedoświadczonym osobom może sprawić wiele trudności. Oprócz wyboru samej listwy, bardzo istotny jest dobór odpowiednich środków, które sprawią, że samodzielny montaż zakończy się sukcesem. Jeśli zatem nie korzystamy z usług profesjonalisty, warto przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom.

Sposoby montażu listew

Sposób montażu powinien być dopasowany do rodzaju wybranej przez nas listwy. Możliwości zwykle mamy kilka – o zróżnicowanym stopniu trudności. Skupimy się na trzech najpopularniejszych i możliwych do przeprowadzenia przez laika.

Coraz rzadziej obecnie inwestorzy decydują się na listwy przykręcane – wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia przewodów, ponadto, jeśli listwa nie ma odpowiednich maskownic, wkręty są widoczne i nie zachwycają estetyką. Najczęściej listwy montuje się na klej, choć metoda ta wymaga nieco wprawy – zazwyczaj listwy przyklejane są na samym końcu, już po ostatecznym malowaniu pomieszczenia. Niestety klejenie wiąże się z ryzykiem pobrudzenia ścian. Dlatego warto rozważyć trzecią opcję – zastosowanie specjalnej taśmy, która trwale mocuje listwę do podłoża, a przy tym minimalizuje ryzyko zabrudzeń.

Niezależnie od wyboru metody montażu, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu – dokładnym wymierzeniu pomieszczenia, sprawdzeniu, czy listwa zmieści się np. pod okno balkonowe, czy precyzyjnym docięciu listew.

Metoda I – przykręcanie

Najbardziej „tradycyjna” metoda montażu listew. Listwa jest przytwierdzona do ściany za pomocą wkrętów, znajdujących się w odległości mniej więcej co 50 centymetrów. W przypadku, gdy ściana nie jest równa, warto te punkty nieco zagęścić. Sposób montażu najczęściej spotykany przy listwach drewnianych lub z tworzywa – tzw. listwach systemowych produkowanych przez producentów paneli laminowanych.

Listwy przeznaczone typowo do montażu tą metodą często posiadają specjalny system tzw. klipsów montażowych. Dzięki temu proces montażu jest łatwiejszy, a sama listwa nie wymaga przewiercania, więc nie traci na estetyce.

Ta metoda wymaga od przeprowadzającego remont podstawowych umiejętności i sprzętu: piły do przycinania listew, wiertarki i umiejętności posługiwania się  tymi narzędziami. Przy wierceniu należy jednak uważać – w ścianie mogą znajdować się przewody, a ich przewiercenie może skończyć się tragicznie. Warto zaopatrzyć się zatem w detektor przewodów.

Metoda II – montaż za pomocą kleju

Najczęściej wybieranym sposobem montażu listew jest ich trwałe przyklejanie za pomocą profesjonalnego kleju montażowego lub kleju uniwersalnego.

Wybierając taką metodę, należy pamiętać, aby klej był przeznaczony do stosowania z określonym typem listwy oraz na określonym podłożu. Ważne jest, żeby cechowały go dobre parametry i był przyjazny dla osób go stosujących. Pamiętajmy jednak, że do takiego montażu musimy mieć pewną rękę, inaczej narazimy nasze ściany na nieestetyczne zabrudzenia, często trudne do usunięcia.



Metodę klejenia należy dopasować do jakości naszych ścian. Jeżeli są równe – klej należy aplikować za pomocą wyciskacza do kartuszy punktowo. Jeżeli jednak nie są idealnie gładkie – należy to zrobić zygzakiem. Dzięki temu klej lepiej się zwiąże z podłożem i unikniemy odklejenia się elementów. Po uprzednim przymierzeniu listwy do ściany i naniesieniu kleju należy ją docisnąć. Zwróćmy też uwagę na instrukcję – niektóre kleje nakłada się bowiem metodą transferową – po wstępnym złączeniu elementów ze ścianą, należy je od razu oderwać i odczekać chwilę aż odparuje rozpuszczalnik, dzięki czemu klej będzie lepiej trzymał.

Powinniśmy pamiętać, że kleje z niższej półki cenowej, wymagają od nas większego nakładu pracy i zaangażowania. Zazwyczaj trudniej się je aplikuje (mają gorszą konsystencję i łatwiej spływają), mają słabszą początkową siłę wiązania, przez co wymagają dłuższego dociskania i nierzadko bywają nieekologiczne oraz drażniące dla zdrowia.

Najlepszym rozwiązaniem dla osoby, która na co dzień nie jest profesjonalistą i nie zajmuje się montażem listew zbyt często, są rozwiązania jednoskładnikowe, które nie wymagają mieszania komponentów i są gotowe do użycia od razu po otwarciu. Warto wybierać te kleje elastyczne, które dobrze przymocują listwę do podłoża, nawet gdy nie jest ono doskonale równe.

Równie istotne będą takie cechy, jak stabilność, początkowa duża siła klejenia (która pozwoli nam uniknąć długiego dociskania listwy do podłoża) oraz niewielka kurczliwość pozwalająca na trwałe mocowanie.

Przykładem takiego rozwiązania jest dostępny w wygodnym opakowaniu (kartusz z tworzywa sztucznego) uniwersalny, hybrydowy klej UZIN Fondur HighTack. Można go wykorzystywać do wszelkiego rodzaju prac montażowych, choć został opracowany specjalnie z myślą o szybkim montażu listew przypodłogowych. Można go stosować na wszystkie podłoża budowlane: jastrychy, tynki, beton, mur, metal, płyty drewnopochodne, twarde PVC, pianki, tworzywa sztuczne, ceramikę, szkło, kamień,  a także tapety i powłoki malarskie.

Metoda III – przyklejanie za pomocą taśmy

Ten sposób montażu listew przypodłogowych z pewnością można nazwać najbezpieczniejszym – nie występuje tu praktycznie ryzyko ubrudzenia czegokolwiek, klejenie odbywa się szybko, ale bez presji czasu (brak tzw. czasu otwartego). Jednym z referencyjnych rozwiązań w tym zakresie jest nowość: taśma UZIN U-Tack, która zdobyła szczególne uznanie wśród profesjonalnych montażystów wykładzin. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by mogła być użyta w formule DIY (ang. Do It Yourself – zrób to sam) przez zupełnie niedoświadczoną osobę. To po prostu rozwiązanie perfekcyjnie proste w zastosowaniu.

Montaż listew przypodłogowych za pomocą taśmy ma kilka zalet, ale najważniejszą z nich jest czas pracy – używając taśmy UZIN U-Tack, która nie wymaga wstępnego odparowywania, jak to często ma miejsce w przypadku tradycyjnych klejów – możemy zamontować listwy nawet od 3 do 5 razy szybciej.

Nawet jeśli będzie to nasz debiut w dziedzinie montażu listew, nie musimy martwić się potencjalnymi szkodami, w postaci zabrudzeń ścian. UZIN U-Tack to w zasadzie klej w formie samoprzylepnej taśmy, którą aplikuje się niezwykle łatwo, a miejsce pracy pozostaje czyste.

Taśmę można stosować do przyklejania każdego rodzaju listew, na praktycznie każdym podłożu budowlanym – jedynie w przypadku tapet należy usunąć jej fragment, by taśma została przytwierdzona bezpośrednio do ściany.

Niezależnie od wyboru sposobu montażu listew, warto postawić na rozwiązania sprawdzone i polecane przez profesjonalistów. Rodzaj montażu warto dopasować do własnych potrzeb, możliwości i umiejętności. Listwy to najczęściej już ostatni element remontu wnętrza przed meblowaniem. Niewłaściwy montaż może popsuć cały efekt. Nie warto podejmować takiego ryzyka.