Ogrzewanie na ekogroszek – wybieramy kocioł, instalację kominową i opał


Ogrzewanie na ekogroszek stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Jego zwolennicy chwalą sobie, że paliwo to jest tańsze np. od gazu. Ekogroszków jest jednak tyle ile producentów i importerów, a do tego każdy z jakimś ozdobnym certyfikatem. Jak dobrze wybrać, by nie zniszczył kotła i instalacji kominowej? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie komina?

Zaletą kotłów na ekogroszek jest mała pracochłonność przy obsłudze. Użytkownik wsypuje paliwo do zasobnika, a automatyka kotła steruje, aby właściwa ilość trafiła na czas do palnika retortowego. – Wybierając kocioł warto zwrócić uwagę na doświadczenia danego producenta, oferowany serwis i  gwarancję – mówi Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich. By instalacja działała prawidłowo należy wprowadzić odpowiednie parametry nastawcze kotła rekomendowane przez producentów, takie jak czas podawania, odstępy między wyrzutami, ilość powietrza i prędkość dmuchawy.  Kluczowe  jest ustawienie temperatury na kotle. By paliwo było prawidłowo spalane, a kocioł i instalacja kominowa działały bez problemów,  temperatura minimalna powinna wynosić ok. 55°C.

Dobry wybór – komin stalowy

Szczególnej staranności należy dołożyć do doboru komina.  Priorytetem jest zapewnienie takich warunków pracy, aby wewnątrz komina nie następowało zjawisko kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Komin musi pracować „na sucho” tj. w procesie spalania uzyskać wysoką temperaturą spalin, dzięki czemu ciąg termiczny szybko usunie spaliny na zewnątrz. Aby dokonać prawidłowego wyboru warto skorzystać z programów doboru komina oferowanych przez renomowanych producentów.

Ze względu na to, że ekogroszek jest paliwem produkowanym z wysokokalorycznego węgla kamiennego lub brunatnego o niskiej zawartości siarki, wody i substancji niepalnych wskazane jest stosowanie systemów kominowych wykonanych ze stali 1.4404. W przypadku kominów dwuściennych izolowanych wymóg ten odnosi się do rdzenia – rury wewnętrznej – mówi Robert Kawa, doradca techniczny w firmie MK Żary. Stal 1.4404 (316L, X2CrNiMo17-12-2) należy do grupy stali nierdzewnych kwasoodpornych o strukturze austenitycznej,  dlatego sprawdza się w wysokich temperaturach w środowisku kwaśnych spalin. W przypadku komina do kotła na ekogroszek warunkiem jego prawidłowego funkcjonowania jest zapewnienie pracy na sucho bez wykraplania się kondensatu. – By komin pracował prawidłowo musi mieć właściwie dobraną wysokość i powierzchnię przekroju, co gwarantuje powstanie odpowiedniego ciągu. W przypadku zbyt małego przekroju – ciąg może być zbyt słaby, a opór przepływu za duży. Można także przewymiarować przekrój komina, wówczas ciąg będzie za mały, a spaliny będą się szybko wychładzać – informuje Robert Kawa. – Rozwiązania marki MK Systemy Kominowe doskonale sprawdzają się jako wkłady do kominów murowanych w przypadku modernizacji kotłowni i przystosowania starych kominów do nowych warunków pracy. Elastyczność w dostosowaniu się do różnorodnych przekrojów kominów murowanych uzyskujemy poprzez posiadanie w ofercie wkładów o przekrojach: kołowym, owalnym i prostokątnym. Lekkość wkładu kominowego i niska bezwładność cieplna, dzięki której szybko się nagrzewają, to ich kolejne atuty – dodaje.

W przypadku braku możliwości poprowadzenia komina wewnątrz budynku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów dwuściennych, izolowanych, które mogą być zastosowane jako samodzielne kominy zewnętrzne. – Takie rozwiązanie pozwala na ustawienie urządzenia grzewczego w dowolnym miejscu w obiekcie, bo komin prowadzi się na zewnątrz, montując go przy ścianie – zauważa Robert Kawa.


Jak mądrze kupować ekogroszek, by nie zagrażał naszemu kotłowi i instalacji kominowej?

Kupno ekogroszku to bardzo trudne zadanie. – Gdybyśmy szukali złego ekogroszku to okaże się, że takiego w handlu  nie ma. Każdy jest wysokiej jakości i ekologiczny, ma jakiś certyfikat i protokół z badań – mówi Piotr Pacyna. Jak zatem w gąszczu ofert wybrać ten najlepszy? – Porównując warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak wartość opałowa, zawartość popiołu, siarki i wilgoci. Wartość opałowa powinna być wysoka, zaś zawartość popiołu, siarki i wilgoci – niska – dodaje. Unikajmy „okazyjnych” zakupów. Decydujmy się na ten ze sprawdzonych składów opałowych.

Pamiętajmy, że wyłącznie zachowanie właściwych warunków eksploatacji pozwoli nam w pełni korzystać z udogodnień, jakie niesie z sobą ogrzewanie na ekogroszek.