PATYCZAKI


Patyczaki to zestawy elementów do tworzenia mebli, sprzętów, instalacji. Dzięki prostej i uniwersalnej konstrukcji dają możliwość tworzenia nieskończonej ilości struktur. Przykładem możliwości projektu jest pięć mebli: stolik, regał, lampa, fotel, wieszak.

 

Projekt Jana Godlewskiego jest inspirowany podlaską tożsamością regionalną. Źródłem poszukiwań są tradycyjne narzędzia i sprzęty używane dawniej w gospodarstwach domowych. Dzięki prostym ale przemyślanym rozwiązaniom udawało się wiele lat temu tworzyć funkcjonalne sprzęty. Brak narzędzi i technologi powodował, że rzemieślnicy wykorzystywali w swoich wyrobach podstawowe prawa fizyki i zależności takie jak, masa, tarcie materiałów, grawitacja, klinowanie się elementów, dźwignie. Projekt jest próbą nawiązania do tamtej tradycji poprzez wykorzystanie podstawowych elementów i właściwości materiałów.
 

Projekt jest inspirowany również przez osobiste doświadczenia projektanta. Jest poszukiwaniem jak najbardziej uniwersalnego modułu, który będzie mógł być przydatny w jak największej liczbie sytuacji. W projekcie zostało użyte drewno jesionowe (listwy 25 x 25), które ma dobre właściwości konstrukcyjne i jest wystarczająco twarde by nie poddawać się zgniataniu. Elementy mocujące są wykonane z łatwo skrawalnego duraluminium PA6 (dodatkowo anodowanego w celu ochrony przed utlenianiem).

Więcej na:

http://www.designerer.com/artykul/300/patyczaki.html?page=2

Jan Godlewski http://www.jangodlewski.com

,