Sześć podłogowych trendów na 2015 rok


Grono miłośników podłóg drewnianych rośnie z sezonu na sezon. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę ich naturalne piękno, ponadczasowość i walory użytkowe. Kolejne kolory, wzory czy wymiary, otwierające zupełnie nowe możliwości przed projektantami wnętrz, pojawiają się na rynku równie często jak kolekcje sygnowane przez kreatorów mody. Zdradzamy sześć trendów, którymi warto się kierować przy wyborze desek podłogowych w 2015 roku.

 

Ostra selekcja

W ostatnich miesiącach zauważamy zwrot miłośników podłóg dębowych w kierunku najbardziej prestiżowej selekcji drewna – SELECT – informuje Wojciech Szyszkowski z firmy Lares, dystrybutora podłóg drewnianych marek Bauwerk, Kahrs, Timberwise i Junckers. – W tej grupie znajdują się deski bez sęków i znacznych różnic kolorystycznych – dodaje. Podłoga z nich wykonana jest niemal jednolita na całej powierzchni. Charakteryzuje się także regularnym, łagodnym rysunkiem słojów. Co ciekawe amatorzy takich gatunków jak modrzew, czy jesion nadal najchętniej wybierają deski o różnej barwie i strukturze drewna, czyli w selekcji COUNTRY czy RUSTIC.

Modne piłowanie

Podłogi oferowane przez wiodących europejskich dostawców dostępne są w różnych wariantach struktur. Od kilku lat na topie są deski szczotkowane i ryflowane. Rok 2015 będzie należał do podłóg piłowanych. Takie wykończenie powierzchni jest nie tylko niezwykle designerskie, ale i bardzo praktyczne. Nieregularna struktura świetnie maskuje ślady użytkowania czy nawet uszkodzenia mechaniczne. – Piłowanie wierzchniej warstwy drewna oraz fabryczne wykończenie desek olejem eliminuje potrzebę szlifowania zużytego, porysowanego lakieru. Deski o takiej fakturze starzeją się w bardzo ciekawy sposób. A każda dodatkowa rysa dodaje podłodze uroku  – zauważa Wojciech Szyszkowski.

Na topie wszystkie odcienie szarości

Nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach urosło grono zwolenników podłóg szarych. Trend ten utrzyma się również w najbliższym roku. – Szary jest doskonałą bazą do aranżacji wnętrza zarówno na podłogach, jak i ścianach – zauważa Wojciech Szyszkowski. Jego odcienie wydobywają  piękno naturalnego drewna dębowego, podkreślają ziarna i tekstury, nadając wnętrzu zupełnie nowy charakter. Producenci oferują deski w wielu odcieniach szarości od jasnych, neutralnych po ciemne, głębokie grafity. Jest więc z czego wybierać.

Duży format

Coraz modniejsze stają się podłogi o bardzo dużym formacie zwłaszcza wśród właścicieli otwartych pomieszczeń. Deski bardzo wielu gatunków dostępne są dziś w wielkościach nawet  28 cm szerokości i 3 m długości. Tego rodzaju podłoga jest niezwykle efektowna. Podkreśla elegancki charakter wnętrza i dodaje klasy.

Szach i … MAT

Do niedawna na naszych podłogach drewnianych królował lakier półmatowy. Dziś tego typu wykończenie jest zdecydowanie passé. Kierunek dyktują miłośnicy naturalnych wnętrz, dzięki którym olejowanie podłogi – metoda znana już naszym przodkom – przeżywa prawdziwy renesans. Olej delikatnie zabezpiecza posadzkę i daje możliwość punktowej renowacji.  Łatwo wnika w pory drewna, podkreśla  jego usłojenie i  skutecznie chroni podłogi przed nieprzyjemnymi przygodami. Zaolejowany parkiet pochłania i oddaje wilgoć, oddycha i nie elektryzuje się, jest więc przyjazny alergikom i astmatykom.  Najnowsze trendy w dziedzinie designu wymusiły również na producentach lakierów stworzenie wersji matowych czy ultramatowych. Miłośnicy tego rodzaju wykończenia nie muszą więc już wybierać między naturalnym wyglądem desek, a właściwościami użytkowymi lakieru. – Firma Bauwerk Parkett wprowadziła nową technologię wykańczania powierzchni desek. Zabezpieczona metodą B-Protect® podłoga jest skutecznie chroniona bardzo matowym lakierem, zachowując jednocześnie naturalny wygląd, zarezerwowany dotychczas dla podłóg olejowanych – mówi Wojciech Szyszkowski.

Renesans jodełki

Parkiety układane w jodełkę święciły triumfy już w XVI wiecznych wnętrzach. Podłogi w takim układzie spotkać można m. in. w pałacu w Wersalu. Bardzo stylowa jodełka to klasyczny, ponadczasowy design. Dziś pojawiają się deszczułki w nowoczesnej formie, dające niezliczone możliwości aranżacyjne. Wyjątkowo długie i szerokie, jak na elementy jodełki deski, mogą być wykorzystywane do komponowania innowacyjnych wzorów, co sprawia, że wnętrza wyglądają jeszcze bardziej efektownie niż w tradycyjnej wersji. –  Takie są kolekcje Formpark Bauwerk Parkett składająca się z elementów o dwóch długościach 520 i 780 mm i szerokości 260 mm i Timberwise Herringbone floors o wymiarach 900 x 185 mm – mówi Wojciech Szyszkowski.

Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych, tworzących niepowtarzalny klimat w naszych domach czy mieszkaniach. Często nawet gra w nich główną rolę. Producenci podłóg drewnianych, w zgodzie z nurtami obowiązującymi w świecie designu, rokrocznie przygotowują nowe wzory, które zadowalają gusta najbardziej wymagających klientów.