„ZAKRĘCONY” OGRÓD


Łagodne łuki ścieżek, tarasy i patia na planie koła – to wyraz architektonicznej miękkości, która bardzo pasuje do miejsca odpoczynku jakim jest przydomowy ogród. Meandrująca ogrodowa ścieżka na pewno doprowadzi do celu, ale bardziej atrakcyjnym szlakiem.

 

Ogromną zaletą ogrodowych nawierzchni i małej architektury jest jej koegzystencja z naturą, która zmienia się i rozwija od wczesnej wiosny do późnej jesieni. O doskonałym wpływie przyrody na ludzki odpoczynek i regenerację sił nie trzeba przypominać. Warto za to pamiętać, że naszą prywatną strefę dobrego samopoczucia mogą uwypuklić i podkreślić zaokrąglone kształty i harmonijne łuki nawierzchni.

 

Pozytywnie zakręcone ścieżki

Jeśli elementy kostki brukowej mają kształt trapezu, można bez kłopotu formować z nich fantazyjne łuki, zakręty i okręgi. Miękkie, pofalowane linie lepiej wpisują się w naturalną szatę roślinną ogrodu. Wspólnie tworzą klimatyczne zakamarki. Dodatkowy efekt powstaje, jeśli skorzystamy z kontrastowych barw kostek – dobierając je do elewacji budynku, dachówki lub innego dominującego elementu otoczenia. Co więcej – dzięki temu uśpiony, zimowy ogród nie straci nawet wtedy wszystkich swoich barw.

 

Palisady i obrzeża mogą tworzyć wyspy i enklawy starannie zaprojektowanej szaty roślinnej. Włączają ją tym samym w architektoniczny projekt domu i tworzą z nim jedną całość.

 

Na okrągło

Meandrujące alejki (lub tylko miękki rysunek na ścieżce) okrężną drogą poprowadzą nas do miejsc, wartych uwagi – na przykład… letniego salonu. Może nim być na przykład wybrukowane patio, gdzie w upalny dzień dobrzej jest usiąść w cieniu z rodziną i przyjaciółmi. Tak zaprojektowany plac na planie koła może zastąpić przydomowy taras, stając się centrum centrum ogrodu. Wystarczy tu miejsca na duży stół, krzesła i przenośny grill.

***

 

Zaplanowany w każdym detalu ogród ma szanse z każdym sezonem pięknieć i rozwijać się. A zadbana ogrodowa przestrzeń wszystkich mieszkańców i gości będzie przyciągać swoją urodą. I to na okrągło.

1_35 postarzana roma2_Kreta płukna buszrem2013_170

Elementy w kształcie trapezu ułatwiają układanie łuków – ścieżki z kostek brukowych Roma i Kreta (Buszrem).

 

3_buszrem2013_0454_Kostka brukowa Piazza buszrem buszrem2013_106

Kontrastowe kolory mogą tworzyć fantazyjny wzór ale najczęściej nadają odpowiedni kierunek ciągom komunikacyjnym. Przy tym zachowują barwę niezależnie od pory roku. Nawierzchnie z kostek Piazza (Buszrem)

6_buszrem2013_0545_buszrem2013_046

Obrzeża to okazja do wydzielenia w ogrodzie szczególnie ciekawych miejsc

7_15 płukana Kreta szara i grafit8_35  płukana Kreta szara i grafit

Patio w środku ogrodu może stać stać się letnim salonem – nawierzchnia z szarych i grafitowych płukanych kostek Kreta (Buszrem)