Perspektywiczne studia – lepsza praca


Maj to ważny miesiąc dla każdego maturzysty. Trwające właśnie egzaminy doskonale zweryfikują poziom ich wiedzy oraz zapoczątkują nowy etap w ich życiu – studia. Wybór szkoły wyższej to jedno z najtrudniejszych zadań stojących przed tymi młodymi ludźmi. Często bowiem nie wiedzą oni, co chcą robić w życiu i decydują się na studia pod presją otoczenia. Dla tych, którzy jeszcze się wahają monsterpolska.pl przygotował kilka wskazówek ułatwiających ten wybór.

Sprawdź jakie kierunki uznaje się za przyszłościowe

Podjęcie decyzji, która ma wpływ na całe życie nie jest łatwe, szczególnie w bardzo młodym wieku. Wielu maturzystom towarzyszy strach, czy ich wybory okażą się słuszne. Muszą jednak wybrać konkretną ścieżkę edukacji. Dokonując ich warto pamiętać, że współczesny system szkolnictwa wyższego oferuje wiele elastycznych możliwości zdobywania wiedzy z różnych dyscyplin. Pomimo głośnych dyskusji w mediach, dyplom wyższej uczelni nadal jest niezbędny, aby móc perspektywicznie myśleć o swojej przyszłości i dobrej pracy. Wskaźnik bezrobocia wśród absolwentów studiów wyższych jest jednym z niższych. Oni też pracę znajdują najszybciej. Dla pracodawcy ukończone studia to gwarancja pewnego poziomu wiedzy ogólnej i zawodowej niezbędnej do funkcjonowania w środowisku profesjonalistów – podkreśla Malgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Z ubiegłorocznych rankingów wynika, iż licealiści najchętniej wybierali studia informatyczne – ponad 30 tysięcy osób chciało kształcić się w tym kierunku. Na kolejnych miejscach uplasowały się prawo i zamykające podium zarządzanie. Popularnością cieszyły się studia o profilu inżynierskim – budownictwo, mechanika, automatyka i robotyka. Rekord pobiła kryminalistyka na Uniwersytecie Gdańskim. Absolwenci informatyki i studiów technicznych mają najlepsze perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów. W związku z rozwojem nowoczesnych technologii i gospodarki opartej na wiedzy popyt na nich wciąż rośnie i to nie tylko na rynku lokalnych. Po naszych kandydatów sięgają również nasi sąsiedzi. Jednym z najbardziej perspektywicznych zawodów według Amerykanów jest i będzie Matematyk – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Od kilku lat trudniejszy debiut na rynku pracy mają absolwenci kończący kierunki humanistyczne. Licealiści już zaczęli dostrzegać ten trend. W poprzednich latach socjologia, pedagogika czy turystyka oraz rekreacja nie znalazły już tylu chętnych co w przeszłości.

Zbierz informacje

Przed wyborem studiów najważniejszye jest dobre rozpoznanie. Jednym z najlepszych źródeł informacji o danym kierunku są studenci lub jego absolwenci. Porozmawiaj z kimś, kto studiuje interesujący Ciebie kierunek. Zbieranie informacji u źródła to najlepszy sposób na zweryfikowanie swojej wiedzy oraz rozwjanie wszelkich wątpliwości. Tylko w taki sposób dowiesz się jakie są plusy i minusy wybranego kierunku, czy uczelni. Poznasz opinię o wykładowcach, programie zajęć dodatkowych czy formach integracji studenckiej – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Internet, dni otwarte czy informatory, to podstawowe i ogólnodostępne źródła wiedzy o uczelniach. Licealiści mogą na stronach szkół odnaleźć zakładki z opisami sylwetek wykładowców, a na portalach społecznościowych i forach – przejrzeć opinie innych studentów. Warto również sprawdzić rankingi szkół wyższych, a także zapoznać się z opiniami pracodawców oraz statystykami pokazującymi wskaźniki zatrudnienia po ich ukończeniu. W dobie łatwego dostępu do informacji możliwości jest wiele. Dlatego warto przeprowadzić dokładną analizę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze studiów.

Studiuj to, co lubisz

Nikt nie chce spędzić życia na robieniu czegoś, czego nie lubi. Każdy kierunek studiów otwiera nowe możliwości. Warto więc wybrać taki, który jest zgodny z naszymi predyspozycjami i zainteresowaniami. To większa gwarancja odniesienia sukcesu w przyszłości, dzięki naszemu większemu zaangażowaniu w naukę. Dzisiejszy system edukacji uniwersyteckiej sprawia, że po studiach licencjackich możesz wybrać niemalże każdy kierunek studiów magisterskich. Nawet jeżeli zdecydujesz się na karierę muzyka, możesz nie tylko grać czy śpiewać, ale też nauczać, pracować w teatrze lub pisać prace naukowe czy artykuły na ten temat – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Absolwenci wychowania fizycznego mogą podjąć pracę nie tylko jako nauczyciel, ale również pomyśleć o założeniu własnego klubu sportowego, zrobieniu kursu instruktora czy trenera personalnego. Żadne studia nie dają stuprocentowej pewności kariery w wybranym zawodzie, ale po ich ukończeniu, z całą pewnością, znajdziesz wiele nowych możliwości. Trzeba je tylko umieć dostrzec i wykorzystać. I nie zapominajmy, że nauka jest procesem ciągłym, uczymy się przez całe życie stawiając czoła nowym wyzwaniom i zdobywając nowe doświadczenia. Ukończenie edukacji formalnej to dopiero początek.

Zdobądź doświadczenie

Maturzyści powinni pamiętać, że w dzisiejszych czasach ukończenie studiów nie daje gwarancji znalezienia pracy. Pracodawcy poszukują najchętniej osób z wyższym wykształceniem, ale brak doświadczenia potencjalnego kandydata, potrafi zamknąć przed nim drzwi do kariery. Rozpoczynając studia pomyśl o gromadzeniu doświadczenia biorąc udział w programach stażowych, czy wolontariatach. Bierz udział w projektach organizowanych przez uczelnie, czy też wymianach studenckich. Zdobędziesz nie tylko wpis do CV, ale też nowe umiejętności, które przydadzą się na starcie kariery zawodowej – sugeruje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Staże i praktyki, wbrew niepochlebnej opinii, nie ograniczają się tylko do porządkowania dokumentów czy parzenia kawy. Młody pracownik aktywnie realizuje bieżące zadania w działach firmy, współpracuje przy różnych projektach, a w przypadku najlepszych stażystów – ma szansę na otrzymanie samodzielnych, bardziej ambitnych zadań i stałe zatrudnienie.

Pomyśl o specjalizacji

Wielu maturzystów i studentów decyduje się na kształcenie z zakresu ogólnego, podczas gdy wybór specjalizacji zwiększa szansę znalezienia zatrudnienia w przyszłości. Jeśli chcesz być psychologiem, zastanów się w jakiej dziedzinie tej nauki będziesz się specjalizować. Możesz wykorzystać interdyscyplinarność tego kierunku i zostać np. coachem. Tak naprawdę każdy kierunek daje wiele możliwości – warto więc wybrać taką, która połączy zainteresowania z ciekawą ścieżką zawodową – przekonuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Koncentracja na wybranych zagadnieniach sprawia, że można być naprawdę dobrym, w tym co się robi.

Poznawaj świat i ludzi

Studenci prestiżowych uczelni znają przynajmniej dwa języki obce. Często inwestują też w naukę języków niszowych. Możesz zapisać się do szkoły językowej, ale wyjazdy studenckie, czy podróże, dają o wiele więcej. Wyjeżdżając poznasz kulturę danego kraju, jego specyfikę, czy warunki życia. Codzienne obcowanie z językiem sprawi, że szybciej się go nauczysz – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Uczelnie oferują swoim najlepszym studentom wymiany studenckie oraz innego typu wyjazdy. Niezależnie od kierunku studiów, młodzi ludzie powinni poznawać świat i ludzi, budować sieci kontaktów. Zapoznaj się też z tematyką kół i stowarzyszeń studenckich. Dzięki temu poznasz wielu ciekawych ludzi i nawiążesz znajomości, które mogą okazać się cenne w przyszłości. To szansa przyłączenia się do społeczności, z którą można dzielić poglądy i przekonania oraz nabywać nowe umiejętności – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.