Home Finanse Jak poprawić zdolność kredytową?

Jak poprawić zdolność kredytową?

Jak poprawić zdolność kredytową?

Aby uzyskać pożyczkę bądź kredyt w dowolnej firmie finansowej, należy mieć dobrą zdolność kredytową. To ona ma wpływ na wysokość kwoty, której może nam zapewnić bank czy instytucja pożyczkowa. Analizując wniosek kredytowy, instytucje finansowe oceniają, jaką miesięczną składkę kredytobiorca jest w stanie faktycznie spłacić. Co zrobić jeżeli nasza zdolność kredytowa okaże się zbyt mała? Istnieje parę przydatnych sposób na jej poprawę- dowiedz się co korzystnie oddziałuje na opinię banku.

  1. Im więcej udokumentowanych źródeł dochodu, tym lepiej. Warto więc skrupulatnie dokumentować każdy zarobek, szczególnie jest to znaczące w wypadku umów cywilnoprawnych. Trzeba pamiętać o tym, iż nie tylko wysokość oraz pochodzenie dochodu jest znaczące- istotna jest też ich stałość. Większe szanse na kredyt mają nabywcy pracujący nieprzerwanie w danym stanowisku pracy przez kilka lat, niż osoba bardzo często zmieniająca zatrudnienie.
  2. Zamknięte karty kredytowe oraz kredyty debetowe. Część przyszłych posiadaczy kredytów zapomina o rezygnacji z kart kredytowych oraz limitów w ROR. Możliwość kredytowa jest pomniejszona niezależnie od tego, czy kredyty w koncie i karty kredytowe do tej pory były aktywnie używane. Warto zawczasu zrezygnować z owych produktów, zwłaszcza gdy już z nich nie korzystamy.
  3. Kredyt razem z drugim kredytobiorcą. Podpisanie umowy kredytowej razem z inną osobą pozwoli na poprawienie zdolności kredytowej, ponieważ znaczy to lepsze ubezpieczenie spłaty kredytu. Również dodatkowy kredytobiorca dostarcza własny budżet oraz historię kredytową.
  4. Drobny zakup na raty zapłacony na czas. Jest to wyjście wyjątkowo przydatne dla osób, które nie posiadają żadnej przeszłości kredytowej- niestety taki konsument jest niewiadomą dla banku. Zaciągnięcie niewielkiego kredytu (np. kupno sprzętu na raty) i jego terminowa spłata pokaże nas w atrakcyjnym świetle.
  5. Wybór rat równych i dłuższy okres spłaty. Wybór równych rat kredytu oraz możliwie najdłuższego czasu zapłaty to dodatkowy recepta na podniesienie swojej umiejętności kredytowej. Osoby, które go stosują powinny jednak pamiętać, że ubocznym skutkiem jest skok całych kosztów odsetkowych.
  6. Sprawdzenie swojej przeszłości kredytowej. Warto sprawdzić swoją przeszłość w Biurze Informacji Kredytowej. Jeden zły wpis w wymienionych bazach danych może wpłynąć na ostateczną decyzję banku lub SKOK-u. Być może w indeksie występuje jeszcze niezamknięta karta kredytowa lub zapomnieliśmy o ostatniej racie kredytu.


Polityka kredytowa banków jest niczym chorągiewka na wietrze – potrafi się zmieniać pod wpływem czynników rynkowych. Warto zatem pamiętać o tym, że jeśli choćby jeden bank odprawi nas z kwitkiem nie znaczy to, że w następnym również nam się nie uda. Siłą rzeczy jesteśmy skazani na wiele podejść równocześnie, lub wykorzystanie z pośrednika kredytowego.

Więcej o zdolności kredytowej na Stoplichwie.pl